آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265664
تاریخ انتشار : 8 بهمن 1398 13:20
تعداد بازدید : 3160

نفوذ رانت بازان به سامانه پیش فروش خودرو

در حالی خودروسازان مدعی هستند که پیش فروش ها برای کنترل بازار صورت می گیرد، اما این پیش فروش ها به جای مصرف کنندگان به دست دلالان می رسد.
undefined

فناوران- صنعت خودروی کشور همیشه حاشیه های زیادی با خود به همراه داشته، اما از سال گذشته این حاشیه ها بیشتر شده است.
یکی از مهم ترین حاشیه های خودروسازان داخلی، موضوع پیش فروش محصولات است که همیشه همراه با حرف و حدیث های زیادی همراه بوده است.
دلیل اصلی پیش فروش ها تامین نقدینگی برای خودروسازان و خرید بی واسطه و ارزان تر خودرو توسط مصرف کنندگان واقعی است، اما در حال حاضر این موضوع نه تنها گره ای از آشفته بازار خودرو کم نکرده و مصرف کننده واقعی از آن سود نمی برد بلکه موجب به وجود مافیا و سودجویی های زیادی شده است.
فاصله زیادی که بین قیمت بازار و کارخانه به وجود آمده موجب شده برخی افراد با ترفند های خاص و با دریافت مبالغی اقدام به ثبت نام در سایت خودروسازان برای افراد می کنند و در این میان بخش زیادی از مردم از خرید خودرو از این روش بازمی مانند.
پیش تر حسینی کیا، عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع مجلس از وجود مافیا در ثبت نام خودرو خبر داده و گفته بود: مافیا از روبات برای ثبت نام خودرو در سایت های شرکت های خودروساز استفاده می کند.
ما برای صحت و سقم شایعاتی که در این باره وجود داشت با برخی از افرادی که مدعی ثبت نام سریع در سایت های خودروسازی ها هستند گفت وگو کردیم.
۶ تا ۱۲  میلیون هزینه ثبت نام پیش فروش 
یکی از این افراد با بیان اینکه ثبت نام ها را هم به صورت عادی و هم اعتباری انجام می دهیم، گفت: هزینه ثبت نام عادی ۳.۵ میلیون تومان است، اما ثبت نام اعتباری بسته به نوع خودرو از ۶ میلیون تومان تا ۱۲ میلیون تومان متفاوت است.
به گفته این فرد؛ ثبت نام پژو SLX اعتباری ۷ میلیون تومان و ثبت نام عادی آن ۳.۵ میلیون تومان هزینه دارد.
وی مدعی شد: نرم افزار خاصی برای اینکار طراحی کردیم و تاکنون هر تعداد خودرو که نیاز بوده را با آن ثبت نام کردیم که از سوی افراد عادی اینکار شدنی نیست.
این فرد با بیان اینکه از اسفندماه سال گذشته در حال انجام این کار هستیم، گفت: در حال حاضر به دلیل تغییراتی که در فروش اعتباری به وجود آمده تا طراحی برنامه جدید نمی توانیم ثبت نام انجام دهیم، اما ثبت نام پیش فروش عادی کماکان انجام می شود و مشکلی نداریم.
وی افزود: زمانی که ثبت نام به صورت کامل انجام شد هزینه را از مشتری دریافت می کنیم.
همچنین فردی دیگر از ثبت نام تضمینی محصولات گروه خودروسازی سایپا با دریافت وجه نقد خبر داد و گفت: ثبت نام خودروی کوئیک ۱.۵ میلیون تومان هزینه دارد که پس از ثبت نام دریافت می شود.
 حتی یک خودرو خارج از شبکه ندادیم
اما در این باره فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران خودرو درباره این ادعا ها گفت: دو نوع فروش در ثبت نام اینترنتی داریم که یکی فروش فوری و دیگری پیش فروش است، در فروش فوری به دلیل اختلاف قیمت کارخانه و بازار متقاضیان ثبت نام افزایش یافته است و ما برای ایجاد فرصت برابر برای مشتریان طرح رجیستری را در فروش های اینترنتی اجرایی کرده ایم و به دلیل حضور مستمر ناظرین در هنگام ثبت نام تخلفی در این زمینه نداریم.
مدیر عامل ایران خودرو افزود: برخی مدعی شدند نرم افزاری طراحی می کنند اما ما از متخصصان دعوت کردیم که چالش ها را رفع کنند.
وی با بیان اینکه همچین موضوعی صحت ندارد و امکان ثبت نام به شیوه هایی که ادعا می شود وجود ندارد، گفت: از زمانی که به ایران خودرو آمدم حتی یک خودرو خارج از شبکه به کسی داده نشده است.
 فروش سایپا تحت نظارت است
همچنین حسین کاظمی معاون بازاریابی سایپا نیز گفت: سایپا با بهره گیری از دانش و مشاوره نخبگان حوزه فناوری اطلاعات، تمام تمهیدات لازم برای جلوگیری از نقش آفرینی سودجویان را در نظر گرفته است.
وی افزود: از جمله این اقدامات مسدود کردن دسترسی به سایت فروش محصولات سایپا برای ای پی های خارج از کشور است، زیرا این شبهه وجود داشت که برخی ثبت نام ها با استفاده از اینترنت های پرسرعت خارج از کشور انجام می شود.
معاون بازاریابی سایپا ادامه داد: فرایند ها و آمار فروش محصولات سایپا از سوی نهاد های نظارتی مورد بررسی قرار می گیرند.
کاظمی تاکید کرد: با توجه به ورود تعداد قابل توجهی از متقاضیان و کاربران اینترنتی جهت مشارکت در طرح های فروش فوری خودرو ها در دقایق اولیه آغاز ثبت نام، به اذعان کارشناسان و خبرگان حوزه فناوری اطلاعات، امکان اینکه فردی اعلام کند به صورت تضمینی در سایت فروش ثبت نام می کنم، ادعایی دور از ذهن است.
معاون بازاریابی سایپا گفت: متخصصان و کارشناسان حوزه سیستم ها و فناوری اطلاعات سایپا بر اساس تجربیات گذشته، در طراحی فرایند ها آنچه که در توان بوده را برای جلوگیری از سوءاستفاده سودجویان اعمال کرده اند و رویکرد های نظارتی و اصلاحی با قوت ادامه خواهد داشت.
منبع: میزان 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :