آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265674
تاریخ انتشار : 8 بهمن 1398 16:3
تعداد بازدید : 3111

تخفیفان و نت‌برگ ادغام شدند

صلح دشمنان فرضی

نشست خبری اعلام رسمی ادغام دو پلتفرم تخفیف گروهی، یعنی نت برگ و تخفیفان، دیروز (دوشنبه) برگزار و اعلام شد که از این پس، هر دو برند تحت مدیریت مجموعه تخفیفان، به ادامه فعالیت ادامه خواهند داد.
undefined

فناوران- نشست خبری ادغام تخفیفان و نت برگ، با حضور نازنین دانشور، هم بنیان گذار و مدیرعامل تخفیفان، علیرضا صادقیان، مدیرعامل هلدینگ کسب وکار نوین ایرانیان و هم بنیان گذار نت برگ و محمودرضا خواجه نصیری، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه تمدن و مدیر صندوق جسورانه آرمانی برگزار شد.
خواجه نصیری در این نشست با بیان اینکه این ادغام با هدف ایجاد هم افزایی، اصلاح ساختار و بهبود کار انجام شده است، گفت: خیلی خوشحالیم که دو رقیب سرسخت از امروز همکاری گسترده ای را با هم آغاز می کنند و امیدواریم این اتفاق الگویی برای سایر استارتاپ ها باشد. وی با بیان اینکه این تصمیم گیری ها در میان شرکت هایی با سرمایه، تجربه و توان بیشتر در کشور دیده نشده است، افزود: عامل پیش برنده این ادغام، جسارت، جوانی، نگاه به آینده و توسعه گرایی مدیران دو مجموعه نت برگ و تخفیفان بوده است.
 جنگ اشتباهی
نازنین دانشور نیز در این نشست به بیان تاریخچه ای از فعالیت دو مجموعه پرداخت و گفت: نت برگ و تخفیفان در سال 1390 و به فاصله یک ماه از هم دیگر پا به عرصه گذاشتند و در سال 95 برنامه گسترش آنها به شهرهای دیگر به اجرا گذاشته شد.
به گفته وی، در سال 96 تخفیفان به بازار گردشگری وارد شد و در همان سال نیز نت برگ، فروش سازمانی خود را راه اندازی کرد. سال 97 نیز برنامه های توسعه هر دو مجموعه با راه اندازی کد تخفیف ادامه پیدا کرد.
به گفته دانشور، در سال 98 نیز تخفیفان سرویس «پول تو» را اجرایی کرد که یک برنامه پاداش نقدی (Cash back) است.
به گفته وی، در حال حاضر تعداد شرکای تجاری دو مجموعه به 80 هزار واحد (45 هزار واحد تخفیفان و 35 هزار واحد نت برگ) رسیده و مجموع مشتریان این دو برند نیز بیش از 10 میلیون نفر است.
دانشور با بیان اینکه تعداد مشتریان مشترک تخفیفان و نت برگ 18 درصد و شرکای تجاری مشترک شان 15 درصد است، افزود: در واقع نت برگ و تخفیفان در دو بازار متفاوت حضور دارند و به همین دلیل هم تصمیم گرفتیم که در جریان ادغام، هر دو برند را حفظ کنیم. دانشور با اشاره به رقابت شدید دو مجموعه برای کسب سهم بیشتر از بازار، گفت: در واقع بررسی ها نشان می دهد که به دلیل بازارهای هدف این دو استارتاپ، از ابتدا نیز جنگی وجود نداشته و ما با دشمن فرضی جنگیده ایم.
 چرا ادغام
هم بنیان گذار تخفیفان، سپس به چالش ها و روندهایی اشاره کرد که این دو برند را به سوی ادغام سوق داد. وی گفت: یکی از جدی ترین رقابت ها در اکوسیستم استارتاپی کشور، بین تخفیفان و نت برگ جریان داشت و این رقابت، اجازه تمرکز روی کسب وکار را از ما گرفته بود و خلاقیت را کاهش می داد. دانشور افزود: از سوی دیگر، روندهای جهانی هم نشان می داد که سایت های تخفیف گروهی، وقتی به سطحی از بلوغ می رسند، بازار را ادغام می کنند که نمونه های آن، ادغام Groupon و Daily Deal در آلمان و گروپان و Livingsocial در آمریکاست. در نمونه ادغام دو شرکت آلمانی، برند دیلی دیل از بین رفت و ولی در آمریکا، هر دو برند به حیات ادامه دادند. وی ادامه داد: ما نیز از بین سناریوهای موجود؛ یعنی ایجاد برند جدید، ترکیب دو برند، ادامه فعالیت یکی از برندها و ادامه فعالیت هر دو برند، به دلیل وجود تفاوت در ماهیت و ذات این برندها، تصمیم گرفتیم که هر دو برند نت برگ و تخفیفان را حفظ کنیم.
 آینده دو برند
مدیرعامل تخفیفان سپس به آینده دو برند پس از ادغام پرداخت و گفت: این ادغام اجازه می دهد که بتوانیم بهترین قیمت ها را در دسته بندی های گسترده تر به مشتریان ارایه کنیم. وی با بیان اینکه از جمله سرویس هایی که در برای ارایه آن در سال 99 برنامه ریزی شده، ارایه  خدمات  تخفیف در حوزه سفر و توسعه سرویس «پول تو» خواهد بود، افزود: ایجاد پلتفرم مارکتینگ جدی را نیز برای شرکای تجاری دنبال خواهیم کرد.
به گفته وی، علاوه بر خدمات بازاریابی، سرویس های وفاداری و رزرواسیون نیز در دستور کار است.
 انحصاری در کار نخواهد بود
در ادامه این نشست، خبرنگاران به بیان نگرانی های خود مبنی بر ایجاد انحصار در بازار تخفیف گروهی پس از این ادغام پرداختند، زیرا پس از ادغام، حداقل در بازار تهران، این مجموعه بی رقیب خواهد بود. علیرضا صادقیان در این خصوص توضیح داد: بازار پروموشن هنوز خیلی جای رشد دارد و یک درصد از بازار هم فعال نشده است. 
وی افزود: در شهرستان ها نیز سایت های متعددی فعالیت می کنند و دو برند تخفیفان و نت برگ در بسیاری از این بازارها هنوز حضور نیافته اند و در شهرهایی مانند شیراز و یزد نیز بازیگر اصلی بازار نیستند. خواجه نصیری نیز با بیان اینکه این ادغام از نظر ارقام مالی ضرورت داشت، گفت: واقعیت این است که رقابت آنقدر شدید شده بود که این دو برند قادر به رسیدن به نقطه سوددهی نبودند. وی افزود: رقابت به رقبا هزینه زیادی را تحمیل می کند و موجب می شود سهم بازار را از دست بدهند، بنابراین تصمیم برای ادغام کاملا بر مبنای چشم انداز و وضعیت مالی صورت گرفته است.
 ورود به فرابورس و جذب سرمایه
مدیر صندوق جسورانه آرمانی همچنین با بیان اینکه ورود این شرکت ها به بورس، برنامه آینده پیش بینی شده است، افزود: امیدواریم در یک یا دو سال آینده با فراهم سازی زیرساخت های لازم زمینه ورود به فرابورس آماده شود.
دانشور نیز با تایید انجام مذاکرات برای دریافت مرحله جدیدی از سرمایه گذاری، گفت: از این سرمایه برای توسعه سرویس ها و گسترش فعالیت به شهرهای جدید استفاده خواهیم کرد. گفتنی است بر اساس این ادغام، مدیریت نت برگ به مجموعه تخفیفان واگذار خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :