آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265731
تاریخ انتشار : 12 بهمن 1398 12:11
تعداد بازدید : 4474

ایجاد کارگزاری صندوق ضمانت صادرات در سلیمانیه عراق

رایزن بازرگانی ایران در عراق از راه اندازی کارگزاری صندوق ضمانت صادرات ایران در آینده ای نزدیک در سلیمانیه در اقلیم کردستان خبر داد.
undefined

فناوران - ناصر بهزاد گفت: برخورداری بیش از ۵۰۰ کیلومتر مرز مشترک ایران با سلیمانیه، دو گذرگاه رسمی مرزی باشماق و پرویزخان و اقبال کالاهای ایرانی در این منطقه، ظرفیت قابل اتکایی برای توسعه فعالیت های بازرگانی دو کشور خواهد بود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر نیمی از کالاهای موجود در بازار سلیمانیه، محصولات ایرانی است، اظهار داشت: مواد غذایی، فرآورده های تبدیلی، فرش و موکت، مصنوعات پلاستیکی، ماشین آلات، مصالح ساختمانی، حوزه کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی به ویژه در بخش حمل و نقل، ساخت و ساز و طراحی شهری به عنوان اولویت های مهم همکاری شرکت های ایرانی در این بازار مورد توجه است.
بهزاد افزود: ایجاد مناطق صنعتی در سلیمانیه برای ایجاد تولیدات محلی در یک برنامه پنج ساله توسط اقلیم کردستان عراق دنبال می گردد و ۱۰۰ پروژه سرمایه گذاری برای ایجاد واحد تولید محصولات غذایی، دارویی، ساختمانی، پوشاک، چرم، صنایع فلزی و برقی، تجهیزات آزمایشگاهی، هتل سازی، پارک آبی، خدمات شهری، کترینگ و ایجاد مراکز درمانی تخصصی قلب و ارتوپدی درحال اقدام است.
رایزن بازرگانی ایران در عراق با برشمردن سیاست های آتی اقلیم کردستان برای بهبود و توسعه بازار سلیمانیه گفت: بررسی ها نشان می دهد ایجاد شهرک صنعتی مشترک در مرز پرویزخان با استفاده از برق ایران و تسهیلات تشویقی اقلیم برای ایجاد کارخانجات صنعتی در بخش های مزیت دار کالاهای ایرانی می تواند موجب ماندگاری و حضور اثرگذار در این منطقه باشد.
بهزاد با بیان اینکه پیش بینی زمین در داخل خاک هر دو کشور در این مرز انجام شده است، گفت: تسریع در روند امور فنی و حقوقی با اختصاص کارگروه ویژه برای ایجاد شهرک صنعتی مشترک و تسریع در تحقق آن ضرورت راهبردی برای توسعه اقتصادی در راستای همکاری با همسایگان و در جهت رشد تجارت خارجی خواهد بود.
وی سلیمانیه را دروازۀ ورود به اقلیم کردستان عراق دانست و بیان داشت: با توجه به ثبات و امنیت این منطقه امکان انتقال کالا از این مرکز به سایر استان های همجوار نظیر حلبچه، دهوک، اربیل، نینوا، دیاله و کرکوک و حتی سایر مناطق عراق وجود دارد که برنامه ریزی فعالان اقتصادی در این رابطه حایز اهمیت است.
منبع: سازمان توسعه تجارت


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :