آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265779
تاریخ انتشار : 13 بهمن 1398 13:19
تعداد بازدید : 3109

عضو جامعه حسابداران رسمی:

هنوز سازوکاری برای جلوگیری از فرار مالیاتی ارایه نشده است

دوانی، عضو جامعه حسابداران رسمی ایران می گوید: دولت باید برای لغو معافیت های مالیاتی چاره ای بیندیشد. به هرحال عده ای در این جامعه طبق قانون از پرداخت مالیات معاف هستند. باید معافیت های مالیاتی هدفمند شود و چتر عدالت مالیاتی بر سر جامعه گسترده شود. همچنین باید جلوی فرار مالیاتی و معافیت های غیرضروری گرفته شود.
undefined

فناوران - هر سال زمانی که دولت های مختلف لایحه بودجه را ارایه می کنند، در آن وعده های زیادی می دهند که خیلی از آن ها با واقعیت منطبق نیست و درنهایت بعضی از آن ها نیز به اجرا نخواهد رسید. 
در میزان درآمدهای ارایه شده در لایحه بودجه زیاده گویی می شود و در میزان هزینه ها کم گویی. لایحه بودجه سال 99 نیز در شرایطی ارایه شده که سطح درآمدهای دولت از همیشه پایین تر است، اما این درآمدها بیشتر از آنچه واقعاً به دست خواهد آمد، نشان داده شده است. 
از طرفی سؤال اساسی این است که آیا ظرفیت اجتماعی برای تغییرات بودجه ای وجود دارد و دولت چگونه می تواند کسری بودجه را جبران کند؟ دولت چگونه می خواهد بخش زیادی از بودجه را طریق مالیات ستانی تأمین کند؟
غلامحسین دوانی، عضو جامعه حسابداران رسمی ایران در این خصوص می گوید: دولت مجبور است که بخشی از درآمد و کسری بودجه خود را از طریق مالیات و گمرک تأمین کند. اما درآمد گمرک نسبت به سال گذشته کمتر شده است و دلیل این مساله هم مقررات سخت گیرانه در برابر واردات است.
او ادامه می دهد: دولت راهی جز افزایش مودیان مالیاتی ندارد. دولت تصور می کند که بخشی از مالیات را از فراریان مالیاتی خواهد گرفت؛ اما هنوز سازوکاری برای جلوگیری از فرار مالیاتی ارایه نشده است.
دوانی ادامه می دهد: بررسی اجمالی نشان می دهد که دولت حداکثر توانسته ماهانه 10 هزار میلیارد تومان مالیات اخذ کند، درحالی که باید ماهانه حداقل 18.5 هزار میلیارد تومان حقوق و مزایای کارکنان خود را تأمین کند.
به گفته دوانی نگاهی به روند هزینه های جاری دولت بیانگر آن است که هزینه های جاری دولت که در سال 1384 معادل 33 هزار میلیارد تومان بوده، در سال 1391 به 89 هزار میلیاردتومان (2.7 برابر) افزایش یافت و همین هزینه ها در سال 1399 معادل 320 هزار میلیاردتومان (نسبت به سال 91 حدود 3.6 رابر) شده است. درحالی که سفره معیشت مردم در این سال ها مدام، کوچک و کوچک تر شده، هزینه های جاری دولت به مراتب افزایش یافته که نتیجه آن رسیدن حجم نقدینگی به 2700 هزار میلیارد تومان است.
عضو جامعه حسابداران رسمی ایران تاکید می کند: اگر همین اعداد و ارقام را معیار قرار دهیم، باید بگوییم که دولت در سال 1399 ماهانه حدود 27 هزار میلیارد تومان بابت پرداخت هزینه های جاری نیازمند است که به نظر می رسد با مالیات نمی توان آن را تأمین کرد.
او معتقد است: در چنین شرایطی دولت به جای همه این اما و اگرها باید سعی کند، اقتصاد، بازرگانی، صادرات و واردات را رونق بخشد وگرنه سال سختی در پیش خواهد داشت و ممکن است این بخش از مالیات ها به خزانه برنگردد. شرایط فعال شدن بخشی از کسب وکارها وجود دارد. دولت باید به این ظرفیت ها در حوزه پوشاک، صنایع غذایی، صنایع کوچک و متوسط، کشاورزی و غیره توجه کند و باید بتواند از محل درآمد تولید و صنعت، مالیات بگیرد.
عضو جامعه حسابداران رسمی ایران معتقد است: نکته حائز اهمیت برای ساماندهی معافیت های مالیاتی با راهبرد راه اندازی چرخ تولید ممکن است؛ اولویت حذف معافیت های بی معنی، چه در مناطق آزاد و ویژه از یک طرف و حذف معافیت نهادهای خاص از طرف دیگر به منظور شفاف سازی مبادلات بازرگانی، فراهم کردن سیستم رقابتی و افزایش درآمدهای مالیاتی است.
دوانی ادامه می دهد: دولتی که قرار است بر درآمد مالیاتی اتکا کند، هیچ راهکاری مگر شفاف سازی و پاسخگویی درست و اجتناب از دروغ و ابهام ندارد، بنابراین پیشنهاد آن است که به مردم تکیه کنیم، چرا که در غیر اینصورت شاهد کسری بودجه عظیم و به دنبال آن افزایش نرخ تورم تا 30 درصد و افزایش نرخ ارز، سکه و... خواهیم شد که باری آنی بر دوش اقتصاد کشور خواهد بود.
دوانی ادامه داد: من قبلاً هم این را گفته ام و بار دیگر تاکید می کنم مهم تر از همه این است که دولت باید برای لغو معافیت های مالیاتی چاره ای بیندیشد. به هرحال عده ای در این جامعه طبق قانون از پرداخت مالیات معاف هستند و متاسفانه هیچ قانونی برای لغو این معافیت ها تصویب نشده و لایحه ای هم در این رابطه به مجلس ارایه نشده است.
وی گفت: مهم ترین اقدام دولت، تصویب اصلاحات قانون مالیات بر ارزش افزوده، اجرای درست، عادلانه و منصفانه پایگاه اطلاعات مالیاتی و توسعه غیرمالیاتی به منظور شناسایی و اخذ مالیات از فراریان مالیاتی و ژن های خوب در جهت کاهش فشار مالیاتی بر جامعه کار و تولید است. مالیات یک هزینه اجتماعی است که همه اشخاص (حقیقی - حقوقی) بر پایه درآمد خود باید بپردازند تا این ساختار نابرابر تعدیل شود؛ وگرنه هیچ امیدی به تأمین هزینه های دولت در ساختار کنونی اقتصاد و مالیات نباید داشت.
به گفته دوانی باید معافیت های مالیاتی هدفمند شود؛ برخی از معافیت های مالیاتی در کشور هدفمند نیست؛ همچنین باید چتر عدالت مالیاتی بر سر جامعه گسترده شود. دولت باید برای حل مسئله کسری درآمدی خود اراده ای برای بازنگری جامع در قانون مالیاتی داشته باشد. باید جلوی فرار مالیاتی و معافیت های غیرضروری گرفته شود.
منبع: اتاق ایران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :