آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265791
تاریخ انتشار : 13 بهمن 1398 13:46
تعداد بازدید : 3131

برگزاری نشست کمیسیون بانکداری دیجیتال نصر تهران

نشست کمیسیون بانکداری دیجیتال با حضور مهران محرمیان معاون فناوری های نوین بانک مرکزی برگزار شد.
undefined

فناوران- حامد قنادپور رییس کمیسیون، در تشریح اقدامات کمیسیون به تشکیل دو کارگروه اصلاح نظام پرداخت و تبیین مفاهیم بانکداری دیجیتال و نیز جلسات برگزار شده با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس پرداخت. 
او همچنین در رابطه با مباحث استانداردسازی مطرح شده در کمیسیون، خواستار حمایت مالی و معنوی مجموعه بانک مرکزی و نهادهای مرتبط در حوزه استانداردسازی انفورماتیک شد.محرمیان از ایجاد نهادهای مشورتی در بانک مرکزی با همکاری کلیه فعالین صنعت بانکداری و پرداخت خبر داد که متنج به انتشار سند هم شده است. 
به گفته او در این سند 3 کارگروه پیش بینی شده است. کارگروه نظام های پرداخت با موضوع کیف پول و اصلاح نظام کارمزد، کارگروه بانکداری دیجیتال با موضوع چگونگی رگولاتوری بانکداری دیجیتال و کارگروه نظارت دیجیتال که به باور وی حلقه گمشده اقتصاد ایران امروز است.
او اضافه کرد: در خصوص وظایف و مسوولیت رگولاتور، سند اولیه استراتژی معاونت فناوری های نوین آماده شده است. در این سند از جمله ارزش هایی که برای معاونت در نظر گرفته شده است انصاف، صداقت و شفافیت است. وظیفه رگولاتور آماده کردن فضای فعالیت یا بعبارتی درست کردن زمین بازی است. اگر فعالین صنعت در این حوزه به رگولاتور یاری ندهند، دقت در شناسایی اولویت ها بالا نمی رود. ارتباط و هم افزایی در تمام این حوزه ضرروی است. 
وی افزود: اولویت بعدی در بانکداری دیجیتال open banking است. به دلیل محافظه کاری ذاتی بانک ها، دگردیسی دیجیتال در این حوزه کار دشواری است. بانکداری باز راه حل خوبی برای این موضوع است و در قدم اول بومی سازی استاندارد PSD 2 می تواند مبنای خوبی برای بانکداری باز قرار گیرد.
محرمیان از تلاش برای در دسترس قرار دادن داده های قابل انتشار حاکمیت، بانک ها و pspها خبر داد و معتقد بود که از این داده ها ارتباطات جغرافیای تجاری و فرصت های اقتصادی، ترندهای اقتصادی و علائق عمومی قابل برداشت است و بدون تولید پول جدید می توان حلقه های گردش پولی را ایجاد کرد که ثروت های تازه ای تولید کند.
او همچنین در خصوص رمز دوم پویا خواستار اگاهی بخشی بیشتر از سمت بانک ها و شرکت ها درباره رمز دوم پیامکی شد. در ادامه مسیح مشهدی تفرشی گزارشی از عملکرد کارگروه اصلاح نظام پرداخت و نریمانی گزارشی از عملکرد کارگروه مبانی بانکداری دیجیتال ارایه کردند. علی آذرکار دبیر سازمان نظام صنفی تهران هم به معرفی کمیته استاندارد JTC1 پرداخت و خواستار حمایت بانک مرکزی از فعالان این حوزه شد.
منبع: نصر تهران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :