آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265792
تاریخ انتشار : 13 بهمن 1398 13:47
تعداد بازدید : 4496

رییس کنفدراسیون صادرات ایران:

منابع بسته حمایت از صادرات نامشخص است

رییس کنفدراسیون صادرات ایران می گوید فعلا منابع مالی اجرای بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی تعیین نشده و مشخص نیست چه بخشی از این بسته امکان اجرایی شدن تا پایان سال را دارد.
undefined

فناوران- محمد لاهوتی، رییس کنفدراسیون صادرات ایران درخصوص ابلاغ بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی از سوی دولت گفت: متاسفانه در شرایطی که این بسته در بودجه سال ۱۳۹۸ در نظر گرفته شده بود اما در نهایت در روزهای ابتدایی بهمن ماه و در شرایطی که کمتر از دو ماه تا پایان سال باقیمانده، ابلاغ شد و به همین دلیل احتمالا اجرای آن با ابهاماتی روبه رو خواهد بود.
وی ادامه داد: یکی از اصلی ترین ابهام ها در اجرای این بسته نحوه ی تامین منابع مالی لازم برای آن است. براساس اعلام دولت مبلغ کل این بسته ۷۸۰ میلیارد تومان خواهد بود که چگونگی تامین و تخصیص آن با سوالاتی مواجه است.
رییس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان این که نمی توان انتظار داشت تمام بخش های بسته حمایتی دولت تا پایان سال اجرایی شود، گفت: با توجه به قرار گرفتن این بسته در بودجه احتمالا بخش هایی که اجرای آنها تا پایان سال ممکن نشود باید بار دیگر به خزانه باز گردند. در جلسه ای که هفته گذشته با برخی مقامات دولتی داشتیم به این جمع بندی رسیدیم که هنوز منابع لازم برای بسته حمایت از صادرات تخصیص داده نشده و باید دید در روزهای باقیمانده از سال دولت چه طرحی برای این منابع خواهد داشت.
لاهوتی با تاکید بر تجربه ناموفق بسته حمایت از صادرات در سال ۱۳۹۷ اظهار کرد: بسته سال قبل ۱۲۰۰ میلیارد تومان منابع پیش بینی شده داشت، اما در نهایت آنچه که به طور عملیاتی تخصیص داده شد تنها حدود ۲۰ میلیارد تومان بود که این مبلغ نیز از سوی سازمان توسعه تجارت به مواردی همچون سفر هیات های تجاری اختصاص یافت.
رییس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان یک بخش مثبت و مهم در بسته حمایت از صادرات سال جاری تصریح کرد: یکی از بندهای این بسته به سپرده گذاری ۲۰۰۰ میلیاردی تومان صندوق توسعه که با ۲۰۰۰ میلیارد تومان بانکی ترکیب خواهد شد اختصاص دارد. براین اساس در یک برنامه دو ساله صادرکنندگان می توانند از این منابع وام با سود ۱۴.۵ درصد دریافت کنند که این مساله شاید بخشی از مشکلات تامین مالی واحدهای تولیدی را برطرف کند.
منبع: اتاق ایران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :