آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 266017
تاریخ انتشار : 20 بهمن 1398 12:25
تعداد بازدید : 3169

راه اندازی کانال مالی ایران و سوییس در انتظار تصمیم برای تخصیص ارز

هفته گذشته اولین معامله آزمایشی کانال مالی سوییس برای مبادله کالاهای بشردوستانه با ایران انجام شد؛ اما در حال حاضر آنچه نهایی شده، فقط ساختار این کانال مالی است و هنوز ظرفیت مبادلات این کانال مالی و رویه پرداخت و تخصیص ارز به آن مشخص نیست و به تصمیم بانک مرکزی مبنی بر تخصیص ارز به این کانال مالی بستگی دارد.
undefined

فناوران- بهمن ماه سال گذشته بود که سوییسی ها چراغ سبز خود را برای تعامل با ایران از طریق کانال مالی مشترک با اولویت دارو و محصولات غذایی میان دو کشور اعلام کردند. همان زمان روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی به نقل از یک نماینده وزارت دارایی سوییس گزارش داد: «سوییس ازآن جهت که عضو اتحادیه اروپا نیست، بخش گسترده ای در داروسازی دارد و به سنت بی طرفی در مناقشات سیاسی پایبند است. به همین دلیل از امتیاز های ویژه ای برای میزبانی چنین ساختاری برخوردار است.»
از طرفی، حدود 60 درصد از صادرات سوییس به ایران مربوط به صادرات دارو و تجهیزات پزشکی است و راه اندازی کانال مالی جدید برای تأمین داروی داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر این، همان طور هم که شریف نظام مافی رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس تأکید داشته، این اولین تجربه همکاری ایران و سوییس در دوران تحریم‎ها و در قالب راه اندازی کانال مالی مشترک نیست. دولت سوییس در تحریم های قبلی از طریق این کانال مالی اقلام بشردوستانه، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی را در اختیار ایران قرار می داد و قصد دارد تا بار دیگر این کانال را احیا کند. بااین حال شدت تحریم های یکجانبه گرایانه آمریکا از سال گذشته و اداره این کانال مالی توسط دولت سوییس جدا از سازوکار اینستکس، باعث شد تا راه اندازی این کانال مالی به تعویق بیفتد.
سرانجام، دولت سوییس روز پنجشنبه ۱۰ بهمن در اطلاعیه ای اعلام کرد که اولین پرداخت از طریق کانال تجاری این کشور با ایران برای ارسال دارو، به طور آزمایشی انجام شده است و به زودی به شکل کامل به جریان خواهد افتاد.
سفارت سوییس در تهران در توییتی با اعلام راه افتادن این کانال نوشت: «روز نقطه عطف مهم پس از اولین پرداخت موفق برای محموله دارویی، به طور آزمایشی و آماده شدن بسترساز و کار مالی جهت تحویل کالاهای انسان دوستانِ، تأمین اقلام کشاورزی، غذایی، دارویی و تجهیزات پزشکی. با تشکر از تمامی مقامات ایرانی، سوییسی و آمریکایی.»
منبع: اتاق تهران 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :