آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 266063
تاریخ انتشار : 21 بهمن 1398 13:44
تعداد بازدید : 4296

رتبه بندی مراکز داده در کمیسیون اینترنت نصر تهران

نشست کمیسیون اینترنت در هفته اول بهمن ماه برگزار شد و رتبه بندی مراکز داده موضوع اصلی این جلسه بود.
undefined

فناوران - محمدعلی یوسفی زاده رییس کمیسیون گفت: اهمیت مراکز داده هر روز با شیب نمایی زیاد می شود و نیاز به رگولاتوری در این حوزه احساس می شود. با مصوبه 214 سازمان تنظیم مقررات که امتیازاتی را برای مراکز داده در نظر گرفته است، سطح بندی مراکز داده داده ضرروت پیدا می کند و در مصوبه 247 متولی این موضوع سازمان فناوری اطلاعات در نظر گرفته شده است. 
وی افزود: در جلسات برگزار شده کمیسیون مراکز داده با سازمان فناوری تفاهم نامه ای میان این دو سازمان به امضا رسید که منجر به تشکیل کمیته ای برای ارزیابی مراکز داده به ریاست سازمان نصر شده است.
محمد آذری دبیر کمیسیون مراکز داده و بهرام زاهدی دبیر کارگروه استاندارد مراکز داده که در این جلسه حضور داشتند، به ارایه توضیحاتی در این خصوص پرداختند و به سوالات اعضا پاسخ دادند.
بهرام زاهدی: «با به امضا رسیدن تفاهم نامه کارگروه مشترکی با عنوان کارگروه راهبری ارزیابی و ممیزی مراکز داده به ریاست نظام صنفی رایانه ای تشکیل شد. دبیرخانه این کارگروه هم در سازمان مستقر شده است و متشکل از ۳ عضو از اتاق ها، ۲ عضو از سازمان فناوری اطلاعات، 2 عضو از نظام صنفی رایانه ای و یک عضو خبره است که پیشنهاد ما اساتید دانشگاه و فعال در صنعت دیتا سنتر هستند. سازمان نصر می تواند عضو خبره را پیشنهاد دهد و سازمان فناوری می تواند این پیشنهادات و همچنین نمایندگان اتاق ها طبق تفاهم نامه ارزیابی و تایید کند. استراتژی کلی هم در این کار بر این بود که روند ممیزی تا لبه سرویس انجام شود، بدین معنی که انطباق زیرساخت با استانداردها و الزامات و معیارهای ماده 6 مصوبه ۲۴۷ انجام شود.»
زاهدی در تشریح اقدامات اساسی انجام شده طی 9 ماه گذشته به بررسی DC100 با استانداردهای جهانی، به روزرسانی استانداردهای ایران با در نظر گرفتن استاندارهای جهانی و اصلاح معیارهای ماده 6 مصوبه 247 بر اساس زیست چرخ های جهانی، اشاره کرد.
محمد آذری دبیر کمیسیون مراکز داده به موضوعات اصلاح مصوبه 247 درباره تعرفه خدمات، مراکز داده ابری و سیار و تسهیلات حمایتی بعد از رتبه بندی پرداخت و خواستار همیاری کمیسیون اینترنت و متخصصین مراکز داده شد.
او اضافه کرد: کمیته های تخصصی که در زمینه رتبه بندی تشکیل شده اند به مشاوره و همکاری سرویس دهنده های مراکز داده و متخصصین نیاز دارند تا در طراحی فرآیندها منافع همه در نظر گرفته شود و نواقص و اشکالات آن رفع شود.
منبع: نصر تهران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :