آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 266307
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1398 12:10
تعداد بازدید : 6344

مهرداد خداوردیان، نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی:

حوزه فاوا گرفتار رفتارهای نمایشی شده است

‎مهرداد خداوردیان مدرس دانشگاه کاندیدای دکتری مدیریت فناوری اطلاعات و عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران و نامزد یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی است که از جمله سوابق صنفی وی می توان به همکاری با انجمن شرکت های انفورماتیک و سازمان نصر تهران در راه اندازی کمیسیون های اینترنت و مشاوران به عنوان دبیر و نائب رییس اشاره کرد. ضمن اینکه خداوردیان مسوولیت های متعددی در بخش خصوصی، بخش دولتی و دانشگاهی در حوزه مدیریت فناوری اطلاعات در کارنامه کاری خود دارد.
undefined

آی تی من- خداوردیان به خبرنگار ما گفت: در سال های اخیر شاهد بودیم که در حوزه فاوا جوانگرایی، بدون توجه به تخصص و تجربه پیامدی جز بهره برداری سیاسی نداشته و عملا به جای دنبال شدن دغدغه های کسب و کارهای این حوزه و رشد و توسعه آن، موارد در کانال های دیگری دنبال شده است و حوزه فاوا هیچ گاه تا به این اندازه شاهد حرکات نمایشی و غیر متعارف نبوده و این چنین از مسیر خود دور نبوده است.
این نامزد انتخابات مجلس، شبکه ملی اطلاعات را از جمله مواردی عنوان کرد که از مسیر خود دور شده و در توضیح آن گفت: در این سال ها، ‎به جای استقرار و عملیاتی کردن شبکه ملی اطلاعات، علی رغم تاکید مقام معظم رهبری و شورای عالی فضای مجازی، عملا به درصد و آمارهای غیر مستند اشاره شده که بارها نیز توسط مسوولان ‎بالادستی نقد شده است؛ تا جایی که حتی شخص رییس جمهوری نیز در سخنرانی اخیر خود گلایه داشتند که اگر چنین موضوعی محقق شده است، چرابايد باز ما شاهد عدم ارتباط صحیح بین سازمانی و دریافت کپی مدارک متعدد از مردم با هر مراجعه به سازمان ها و ادارات دولتي ‎باشیم.
وی قطعی اینترنت در آبان ماه امسال را نمونه ای دیگر عنوان کرد و افزود: شاهد بودیم که بعد از قضایای آبان ماه به واسطه مسائل امنیتی، اینترنت کشور دچار قطعی و اختلال شد. ولی جالب آنجاست که مسوولان اجرایی حوزه فاوا به جای جوابگویی در مورد کاستی های خود صرفا خواستار بزرگنمایی خسارات ایجاد شده از سوی کسب و کارها توسط فعالان بخش خصوصی بودند و البته در مورد موضوع خدمات ارزش افزوده هم شاهد چنین جریان سازی های مشابهی بودیم.خداوردیان گفت: در حالی که بیشترین سهم در ایجاد چنین خساراتی متوجه خود این مسوولان اجرایی بوده است که با بی تدبیری در حوزه فنی و عدم ارائه راهکارهای فنی قطع اینترنت به صورت منطقه ای یا سرویس به سرویس، عملا نه تنها در تصمیم سازی ها کمک مؤثر نداشته اند، بلکه مسوولان امنیتی را مجبور به تصمیمات ناخواسته و مقطعي نيز کرده اند.
وی افزود: توقع می رفت که مسوولان اجرایی فاوا بعد از این اتفاقات به جای پرداختن به حواشی، به بررسی نواقص موجود در شبکه اینترانت داخلي بپردازند که از آن جمله می توان بخ نبود موتور جست وجوگر کارآمد، مراکز داده و ميل سرور ملي مناسب اشاره كرد، که حداقل پیامد آن جلوگیری از هدر رفتن سرمایه های ملی است.
این فعال صنفی افزود: به عنوان کسی که در رسمیت بخشی و قانونی شدن خدمات اینترنت با تدوین آیین نامه های مربوطه در تعامل با بخش دولتی در اوایل دهه هشتاد نقش داشته ام، باید عرض کنم که مطابق استانداردهاي جهاني، اینترنت بین المللی و شبکه ملی اطلاعات نافی همدیگر نیستند؛ بلکه مکمل هم هستند و با برنامه ریزی دقیق می توان سهم مردم را در دستیابی به خدمات بهتر بین المللی و ملی با هزینه کمتر نیز محقق کرد.
وی گفت: بنده با هر گونه تسهیل گری در راه اندازی کسب و کارهای بر مبنای اقتصاد دانش بنیان از جمله کسب و کارهای دیجیتالی بر بستر اينترنت و اينترانت موافق هستم و آن را وظیفه دولتمردان می دانم؛ چرا که مطابق با آن، اهداف اقتصاد مقاومتی نیز به شکل بهتری محقق می شود.
مهرداد خداوردیان، رئوس برنامه های خود را در صورت راهیابی به مجلس شورای اسلامی به این شرح عنوان کرد:
 تحقق شبکه ملی اطلاعات به صورت عملیاتی بدور از هرگونه شعار و نظارت بر اجرای آن
  طرح حقوق شهروندی در حوزه فضای مجازی
  تأسیس کمیسیون فاوا و فضای مجازی
  اصلاح طرح نظام مهندسی فاوا بر اساس اشخاص حقیقی 
  اصلاح طرح ساماندهی پیام های اجتماعی فضای مجازی
 تعامل دوسويه با شوراي عالي فضاي مجازي با هدف ساماندهی مراکز راهبردی و نظارتی فاوا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :