آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 266397
تاریخ انتشار : 4 اسفند 1398 13:42
تعداد بازدید : 3188

انتقاد وزیر صمت از واردات شبه رسمی کالا از برخی منافذ

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: علیرغم آنکه برای حمایت از تولید داخل در تلاش هستیم اما از برخی منافذ، واردات شبه رسمی کالا انجام می شود که قاچاق نیست.
undefined

فناوران- رضا رحمانی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه معرفی توانمندی های فنی و مهندسی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا با بیان اینکه امسال سال حماسی برای ما بود گفت: چندین نمایشگاه عرضه محور و تقاضا محور در طول سال جاری برگزار شد که صنعتگران توانمندی ها و نیازهای خود را اعلام کردند.
وی امسال را فرصتی مناسب دانست که بر اثر تحریم ها ایجاد شد و یادآور شد: در شرایط جدیدی که ساخت داخل در درجه اهمیت است، چندین برنامه را در دستور کار داشتیم که مهمترین آنها اولاً حفظ تولید و اشتغال موجود و ثانیاً توسعه صنایع جدید بود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه در سال ۹۷ معادل ۱۲ میلیارد دلار واردات کمتر از سال ۹۶ داشتیم، اظهار داشت: در سال آتی نیز قرار است برنامه ریزی کنیم معادل ۱۰ میلیارد دلار ارز را به ساخت داخل تبدیل کنیم.
رحمانی با بیان اینکه توانمندی های ما در حوزه های مختلف از جمله فولاد، آلومینیوم، کاشی و سرامیک، سیمان و غیره بیش از نیاز داخل است، گفت: اما در برخی از حوزه ها همچنان وابستگی داشتیم که در سال جاری بخشی از آنها مرتفع شد. به عنوان مثال در سال ۹۷، تأمین لاستیک سنگین یکی از معضلات ما بود و تولید داخل تنها ۳۰ درصد نیاز را جواب می داد. اما در سال جاری توانستیم ظرفیت تولید لاستیک سنگین را به ۵۵ درصد و در سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ درصد برسانیم. ضمن اینکه در تولید لاستیک سواری کاملاً خودکفا هستیم.
وی افزود: در تولید الکترود گرافیکی در صنعت فولاد، به عنوان گلوگاه این صنعت معضل داشتیم که با کمک شرکت های دانش بنیان در این حوزه نیز به خودکفایی رسیده ایم. ۲۱ بهمن امسال وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نفت قراردادی امضا کردند که براساس آن تا سقف یک میلیارد دلار کُک سوزنی که در صنایع آلومینیوم کاربرد دارد و الکترود گرافیکی که در صنایع فولاد به کار می رود، در داخل تولید خواهد شد. دشمن فکر می کرد با تحریم الکترود گرافیکی می تواند صنعت فولاد ما را متوقف کند اما این اتفاق نیفتاد.
منبع: مهر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :