آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 266506
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1398 10:53
تعداد بازدید : 3362

در جلسه هیات مدیره فدراسیون فاوا با قائم مقام وزیر صمت تاکید شد

میز ICT در سازمان توسعه تجارت فعال می شود

جلسه هیات مدیره فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران با حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی برگزار شد. در این جلسه همچنین حمید زادبوم رییس سازمان توسعه تجارت و تعدادی از مدیران وزارت صمت و همچنین سازمان توسعه تجارت نیز حضور داشتند. در این نشست، بر فعال سازی میز ICT در سازمان توسعه تجارت تاکید شد.
undefined

آی تی من- محمدرضا طلایی، رییس هیات مدیره فدراسیون فاوا در ابتدای این نشست به معرفی و اقدامات این تشکل عضو اتاق بازرگانی ایران پرداخت و سپس به درخواست های این فدراسیون از وزارت صمت اشاره و عنوان کرد: اکنون ما خواهان تصویب آیین نامه صادرات نرم افزار هستیم؛ آیین نامه ای که بیش از ۴سال است که برای به نتیجه رسیدن آن با سازمان توسعه تجارت و معاون دفتر توسعه صادرات خدمات سازمان توسعه تجارت همکاری کرده ایم. 
وی افزود: برای تنظیم این آیین نامه تمام نهادهای ذی ربط مورد مشورت قرار گرفتند. همچنین در تنظیم این آیین نامه نمایندگان معاونت علمی ریاست جمهوری، اتاق بازرگانی ایران، سازمان توسعه تجارت، سازمان ارتباطات و فناوری اطلاعات، دبیرخانه شورای عالی صادرات و اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان نرم افزار ایران درگیر بودند و اکنون خواهان آن هستیم که شورای عالی صادرات آن را به تصویب برساند. 
به گفته طلایی، این آیین نامه از سوی رییس اتاق بازرگانی ایران برای اعلام نظر به همه نهادهای ذی ربط ارسال شده و در کمیته کارشناسی شورای عالی صادرات نیز نمایندگانی از اتاق اصناف، تعاون و سایر دستگاه های ذی ربط برای بررسی این آیین نامه حضور داشتند.
طلایی در ادامه عنوان کرد: صادرات نرم افزار حدود ۴۰۰ میلیون دلار است. اما نرم افزار یک نوع کالا نیست، بلکه خدمت است. در چنین شرایطی گمرک برای صادرکنندگان نرم افزار پروانه صادراتی صادر نمی کند. از سوی دیگر به دلیل اینکه پروانه صادراتی مشخصی نداریم با سازمان امور مالیاتی با مشکل مواجه می شویم. از همین رو این آیین نامه فضای صادرات نرم افزار را قانونمند خواهد کرد و در سوی دیگر با توسعه صادرات این بخش می توان نسبت به ارزآوری صادرات نرم افزار امیدوار بود.
وی افزود:علاوه بر این، آیین نامه مذکور افرادی را هم که مشغول تهیه اپلیکیشن هستند و هرچند به شکل خرد درآمد ارزی دارند، در بر می گیرد. وی تاکید کرد: تولید کنندگان نرم افزار علی رغم اینکه از مواد اولیه خاصی در کشور استفاده نمی کنند ولی می توانند ارز آوری داشته باشند.
طلایی در بخش دیگری از سخنان خود به بحث مجوز صدور پروانه تولید نرم افزار پرداخت و گفت: مجوز این کار از سوی وزارت صمت بر مبنای آیین نامه ای که سال ها قبل تهیه و تنظیم شده و با شرایط روز همخوانی ندارد، صادر می شود.
وی توضیح داد: در این آیین نامه بیشتر آمار کمیتی از افراد و کارمندان و متخصصان دارای مدرک مطرح است. در صورتی که امروزه افرادی که حتی دیپلم هم ندارند توانایی تولید و حتی صادرات نرم افزار را دارند. ولی این افراد نمی توانند پروانه تولید کسب کنند و همین موضوع باعث شده که تولیدات زیرزمینی در این شرایط شکل بگیرد. 
رییس هیات مدیره فدراسیون فاوا درخواست کرد که کارگروهی مشترک بین اتاق بازرگانی و وزارت صمت تشکیل شود تا این آیین نامه مورد بازنگری قرار گیرد.
رییس کمیسیون فاوای اتاق بازرگانی، همچنین اظهار کرد: با همکاری سازمان توسعه تجارت در حال تهیه آیین نامه ای برای ساماندهی حضور در بازارهای بین المللی هستیم که تا پایان سال جاری یا ابتدای سال آینده نهایی خواهد شد. سپس کارگروه مشترکی بین اتاق بازرگانی و سازمان توسعه تجارت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد می شود تا یک برنامه اجرایی برای توسعه صادرات و حضور در بازارهای خارجی تنظیم شود و از پذیرش هیات های اجرایی گرفته تا اعزام هیات به خارج از کشور در این برنامه گنجانده می شود.
وی در آخر به بحث تهیه آیین نامه صنایع خلاق توسط اتاق بازرگانی، معاونت علمی و سازمان توسعه تجارت پرداخت و گفت: این موضوع نیز به زودی نهایی خواهد شد و اگر این بخش نیز عملیاتی شود، در حدود ۲ میلیارد دلار ارزآوری خواهد داشت.
برای توسعه صادرات از تولید حمایت کنید
مسعود شنتیایی، عضو هیات مدیره فدراسیون فاوا نیز به بخش چالش های تولید کنندگان سخت افزار در حوزه ICT پرداخت و گفت: تا زمانی که در این بخش حمایتی از تولید صورت نگیرد نمی توان انتظاری در خصوص صادرات آن داشت. در حال حاضر بخشی از تجهیزات وارد کشور می شود. اما بخش دیگری که در داخل کشور طراحی و تولید می شود که محصولات حاصل از آن به طور حداقلی می تواند در کشورهای همسایه مورد استفاده قرار گیرد.
وی در ادامه گفت: در سال ۱۳۹۸ قانون استفاده حداکثری از توان تولید داخل به تصویب رسید که نیاز است به نحو احسن اجرایی شود. وجه تمایز این قانون با قانون های پیش از آن در ضمانت های اجرایی است.
شنتیایی افزود: معمولا کارفرمای دولتی این قانون را اجرا نمی کنند چراکه علاقه زیادی به تجهیزات خارجی دارند. قانون جدید برای حمایت از تولید داخلی است. اما اکنون مکاتباتی از سوی انجمن ها و شرکت های زیرمجموعه ما انجام شده نشان می دهد آنها با مشکلات عمده ­ای در مناقصه ها مواجه هستند. به طور مثال استانداری تهران که یکی از متولیان حمایت از تولید داخلی است، در رابطه با تجهیزات و دوربین های مدار بسته که مشخصا وزارت صمت آنها را در ردیف تعرفه های خود در راستای حمایت از تولید داخل قرار داده است، دستورالعملی صادر کرده و بر اساس آن این تجهیزات باید از ۵ برند خارجی خریداری شود.
 میز ICT فعال شود
در ادامه حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر صمت در خصوص آیین نامه صادرات نرم افزار گفت: ما برای تصویب این آیین نامه نیاز به نشان دادن رویه های طی شده داریم. باید مشخص شود این آیین نامه بناست چه مانعی از سر راه بردارد و نبود چنین آیین نامه چه ضرری خواهد داشت. این کار در تصویب آیین نامه بسیار کمک خواهد کرد. زیرا در جلسات شورای عالی صادرات اگر توجیه لازم برای طرح وجود نداشته باشد و با همه نهادهای مربوطه مشورت صورت نگرفته باشد، دوباره وارد گردش کاری خواهد شد که روند تصویب آیین نامه را طولانی تر خواهد کرد. از همین رو یک طرح توجیهی باید به این آیین نامه پیوست و ضرورت ها و مزیت های آن نیز مشخص شود.
وی در خصوص بازنگری در صدور پروانه تولید نرم افزار نیز عنوان کرد: من نیز معتقدم باید در مورد مشخصه های صدور پروانه ها بازنگری صورت گیرد. دنیا دیگر به دنبال اعداد و ارقام و کمیت نیست. از این رو می توان شرایط را ضابطه مند کرد. بنابراین جلسه ای با واحد مربوطه در وزارت صمت با حضور نمایندگانی از سمت من، سازمان توسعه تجارت و اتاق بازرگانی برای بازنگری این آیین نامه هماهنگ خواهد شد. 
وی در ادامه عنوان کرد: میز ICT در سازمان توسعه تجارت باید فعال تر وارد عمل شود تا در خصوص موضوعات مرتبط کار کارشناسی صورت گیرد.
به گفته مدرس خیابانی، سازمان توسعه تجارت در بحث صادرات باید تبدیل به یک فرمانده شود تا کارها بهتر پیش برود .همچنین خواهان آن هستیم که فدراسیون رابطه بیشتری با وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت داشته باشد. 
وی با تاکید بر اینکه برگزاری جلسات مربوط به میز ICT باید به طور جدی دنبال شود، گفت: احصای مشکلاتی که این بخش با آن درگیر است، باید نقطه شروع کار میز ICT سازمان توسعه تجارت باشد. حتی در صورت نیاز باید مطالعات تطبیقی صورت گیرد که ببینیم این ضوابط و آیین نامه ها در کشورهای دیگر چگونه است. ما باید از طریق دریافت تجربیات بتوانیم در وقت و هزینه صرفه جویی کنیم.
مدرس خیابانی در خصوص شرایط حوزه ICT گفت: روزآوری این حوزه در لحظه صورت می گیرد و حتی اگر آیین نامه در دوره ای که تهیه شده درست بوده، امروز باید مورد بازنگری قرار گیرد. ما در نقشه راه توسعه صادرات باید موارد مورد نیاز را به روز رسانی کنیم و ببینیم ضرورت های آن چیست. اکنون ما باید کار  ICT را در کشور تسهیل کنیم. سپس باید در نظم دهی آن تلاش کنیم. به گونه ای که افراد غیر مرتبط با آن وارد این کار نشوند. همچنین باید مشوق هایی برای صادرات محصولات این حوزه در نظر گرفته شود. در گام آخر نیز باید شرکت های دانش بنیان و جوانان نخبه را تشویق کنیم که به این سمت گرایش پیدا کنند.
وی در ادامه اظهار داشت: ما مدعی حمایت از تولید داخل هستیم و در بخش های زیادی ردیف تعرفه ای برای حمایت از تولیدات داخلی اعمال شده که شاید در بخش ICT این کار کمتر صورت گرفته است؛ اما به دنبال آن هستیم که از تولید داخل در شرایط کنونی حمایت جدی انجام دهیم. اکنون اصل براین است که واردات ممنوع است مگر اینکه نتوانیم آن محصول را در داخل بسازیم.
این مقام وزارت صمت افزود: در رابطه با شرکت های حوزه ICT هم می توانیم نقطه تماس شرکت های فعال در این حوزه را با سایر نهادهای دولتی برای معرفی شما باشیم تا توانمندی شما را عرضه کنیم. ما حتما جلوی اقداماتی مانند استانداری تهران را برای خرید محصولات خارجی که مشابه داخلی دارد را خواهیم گرفت و در این زمینه مکاتبه لازم با وزارت کشور صورت خواهد گرفت. زیرا اکنون همه دنبال آن هستند که یک صیانت از منابع ارزی صورت گیرد. ضمن اینکه از تولید داخل نیز حمایت انجام شود، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.
قائم مقام وزیر صمت در بخش آخر صحبت های خود به موضوع نماشگاه اکسپو پرداخت و گفت: ما همه تلاش مان را می کنیم که به فعالان حوزه ICT به شکل ویژه در این نمایشگاه حضور پیدا کنند.
 لزوم تجمیع نمایشگاه ها
حمید زادبوم، رییس سازمان توسعه تجارت نیز در این جلسه عنوان کرد: در توافقی که با معاونت علمی ریاست جمهوری بدست آمده، بناست یک سالن به شکل مجزا به صورت نمایشگاه دایمی در اختیار این معاونت قرار گیرد که مربوط به کلیه اموری است که در حوزه مرتبط با معاونت علمی است. از همین رو بنا داریم کلیه تشکل های مربوط به این حوزه را نیز دخیل کنیم و تشکل های حوزه ICT می توانند حضور بسیار خوبی در این نمایشگاه داشته باشند. 
زادبوم در ادامه به بحث نمایشگاه الکامپ پرداخت و گفت: هرساله همه اتحادیه ها در این نمایشگاه حضور خوبی دارند و در خردادماه نیز بناست این نمایشگاه برگزار شود. اعتقاد داریم این نمایشگاه نباید به شکل انحصاری باشد؛ بلکه باید از همه اقشار در آن حضور داشته باشند. باید توجه داشت که حتی جوانان و نوجوانانی در این نمایشگاه حضور پیدا می کنند که باعث شده هر ساله این نمایشگاه رشد داشته باشد.
وی افزود: از طرفی اگر بتوانیم همه نمایشگاه هایی که در این حوزه برگزار می شود را در یک جا تجمیع کنیم، به نظر می رسد دستاورد بهتری را کسب می کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :