آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 266509
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1398 11:0
تعداد بازدید : 4287

رییس اتاق ایران:

سود و پاداش نوآوری در ایران به پای دلالی نمی رسد

غلامحسین شافعی، رییس اتاق ایران، بی توجهی به نوآوری را یکی از موانع اساسی توسعه اقتصادی دانست و گفت: در کشور ما نوآوری در اولویت برنامه های اقتصادی قرار ندارد و سود و پاداش آن نیز به قواره سود و پاداش دلالی و سوداگری نیست. به عقیده شافعی، پایین بودن سهم کالاهای دانش بنیان در صادرات کشور از نشانه های بی توجهی به نوآوری است.
undefined

فناوران - رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: شرایط به گونه ای پیش رفته که نوآوری در اولویت برنامه های اقتصادی نیست و متأسفانه سود و پاداش حاصل از نوآوری در کشور ما، به قواره دلالی و سوداگری نیست و این خلأ بزرگی به شمار می آید.
غلامحسین شافعی در دومین نشست روسای تشکل های تحت پوشش اتاق مشهد افزود: اینکه در اقلام صادراتی ما کالاهای دانش بنیان سهمی یک درصدی دارند، نشان می دهد که برخلاف جهان، در این عرصه عقب مانده ایم و همین موضوع یکی از موانع اساسی توسعه اقتصادی به شمار می آید.
او ادامه داد: متقابلاً شاهدیم که اصرار بر تولید کالاهایی است که حتی از بازار داخلی نیز در حال حذف هستند. این شکافی که میان بخش تولید ما با تکنولوژی نوین و رویکردهای فناورانه و دانش بنیان وجود دارد، باعث می شود تا بازارهای خارجی و حتی مشتریان داخلی خود را نیز از دست بدهیم.
شافعی، تولید نوآورانه را ظرفیتی دانست که می تواند به توسعه صادرات و رشد نفوذ در بازارهای جهانی منجر شود و خاطرنشان کرد: ما در شرایط خاص و ویژه ای قرار داریم و اگر طاقت بیاوریم و البته گام هایی هوشمندانه برداریم، ممکن است ما را به اقتصاد غیرنفتی رهنمون کند.
رییس اتاق ایران در ادامه بر لزوم توسعه تعاملات دوسویه پارلمان بخش خصوصی و تشکل های وابسته به آن تأکید کرد.
شافعی گفت: همیشه نباید اتاق تشکل ها را اداره کند، بلکه این رابطه باید دوسویه باشد تا مشارکت و ارتباط لازم رقم بخورد. در پارلمان بخش خصوصی، بر توجه به برنامه های بلندمدت تأکید داریم؛ چراکه منهای چنین بحثی، اقداماتمان با چشم های بسته انجام خواهد گرفت. البته در حال حاضر شرایط به گونه ای شده که در عمده فعالیت ها و برنامه ها، ترسیم یک برنامه حتی کوتاه مدت، به واسطه پیش بینی ناپذیری شرایط، دشوار است.
او با بیان برنامه های توسعه در کشور گفت: چه خوب است که میزان تحقق این برنامه ها مورد سنجش قرار بگیرد. معتقدیم میزان تحقق این برنامه ها به بیش از 30 درصد نمی رسد. 
منبع: اتاق ایران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :