آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 267209
تاریخ انتشار : 23 فروردین 1399 15:48
تعداد بازدید : 4783

رگولاتوری: مردم اجازه نصب فیبرنوری را نمی دهند!

به دلیل استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال های نوری، کیفیت و سرعت بیش تری نسبت به ADSL و VDSL دارد و می تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر گرفتن فاصله کاربر تا سرویس دهنده ارایه دهد و حتی سرعت های دانلود و آپلودی بالغ بر یک گیگابیت عرضه کند.
undefined

فناوران- به گفته معاون وزیر ارتباطات، فناوری VDSL ترکیب فیبر نوری و سیم مسی است و در مقایسه با پروژه فیبر نوری تا منازل، مسیر کوتاه تری برای دسترسی به باند پهن پرسرعت است اما پروژه فیبر نوری نیز همچنان در کنار VDSL پیگیری می شود.
اینترنت ADSL با بهره گیری از سیم مسی خطوط تلفن ثابت، جزو قدیمی ترین سرویس های اینترنت در جهان است که اطلاعات را از مراکز مخابراتی به روی مودم می آورد و البته با محدودیت هایی از جمله سرعت دانلود کمتر از ۲۴ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود کمتر از دو مگابیت روبه روست، اما سرعت دانلود روی اینترنت VDSL که از ترکیب فیبر نوری و سیم مسی استفاده می کند، نزدیک به پنج برابر سرعت دانلود و سرعت آپلود آن نیز ۱۰ برابر ADSL است.
اینترنت فیبر نوری (FTTx) مبتنی بر کابل های فیبر نوری است و از کابل های مسی یا خطوط تلفن استفاده نمی کند و کابل های فیبر نوری انتقال دهنده اطلاعات هستند. به دلیل استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال های نوری، کیفیت و سرعت بیش تری نسبت به ADSL و VDSL دارد و می تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر گرفتن فاصله کاربر تا سرویس دهنده ارایه دهد و حتی سرعت های دانلود و آپلودی بالغ بر یک گیگابیت عرضه کند.
پروژه رساندن فیبر نوری به در منازل و جایگزینی آن با کابل مسی با توجه به افزایش سرعت ارتباطات اینترنتی، در سال های اخیر در ایران هم مورد توجه مسوولان وزارت ارتباطات قرار گرفت. البته در ابتدا اپراتور چهارم (ایرانیان نت) به عنوان مجری این پروژه در نظر گرفته شد که با مشکلات مالی روبه رو و پس از آن هم مخابرات، امکان واگذاری فیبر نوری به مشترکان را در پروژه ای تحت عنوان «تانوما» در اختیار گرفت.
از طرفی کارشناسان حوزه معتقدند اگرچه انحصاری در حوزه فیبر نوری وجود ندارد، اما شرکت های اینترنتی توان سرمایه گذاری در این زمینه ندارند، زیرا فیبر نوری سرمایه گذاری کلان می خواهد و به همین دلیل فیبر نوری منحصر به شرکت هایی شده که از قبل در این زمینه سرمایه گذاری کرده اند. از طرف دیگر با توجه به اینکه روند گذر از ADSL در حال حاضر آغاز شده، مسوولان در شرایطی که فراهم کردن امکان فیبر نوری تا منازل نیازمند سرمایه گذاری بیشتری است، جایگزینی VDSL با ADSL را در دستور کار قرار دادند تا بتواند سرعت چهار برابری را برای مشترکان فراهم کند.
در این راستا حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره شرایط فعلی پروژه فیبر نوری در کشور گفت: فناوری VDSL ترکیب فیبر نوری و سیم مسی است معمولا VDSL راه میان مدت تر و کوتاه تری برای دسترسی به باند پهن پرسرعت است و به همین خاطر ما استراتژی خود را روی تقویت این حوزه گذاشتیم و البته پروژه فیبر نوری هم در کنار VDSL انجام می شود.
وی با بیان اشکالات فنی پروژه فیبر نوری اظهار کرد: ساختمان های ما در حال حاضر همه مجهز به سیم مسی هستند و فیبر ندارند. حتی در بسیاری از موارد مخابرات فیبر هم برده اما مردم اجازه نصب فیبر را نمی دهند، در حالی که سیم مسی از زمان ساخت ساختمان ها وجود داشته و اکنون در پروژه VDSL هدف این است که با ترکیب سیم مسی و فیبر و اینکه فیبر تا کافوهای نزدیک خانه ها در فاصله های ۲۰۰ متری بیاید و آنجا به بعد سیم مسی استفاده شود.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه VDSL می تواند تا ۷۰ مگابیت برثانیه سرعت دهد که نسبت به بالاترین سرعت ADSL چهار برابر است ، گفت: برنامه ما این است که بتوانیم پورت های پرسرعت خانگی را راه اندازی کنیم و فیبر نوری هم با سرمایه گذاری هایی که انجام می شود در حال توسعه است، اما در حال حاضر روش VDSL قابل وصول تر است و به همین دلیل این روش را اکنون دنبال می کنیم.
منبع: ایسنا 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :