آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 267266
تاریخ انتشار : 25 فروردین 1399 12:14
تعداد بازدید : 5102

با واردات ۱۰ میلیون گوشی به کشور رخ داد

رشد چهار برابری واردات موبایل در سال ۹۸

وزار صنعت، معدن و تجارت آخرین آمار مربوط به واردات گوشی در طول ۱۱ ماهه نخست سال ۹۸ را منتشر کرده که بر اساس آن میزان ورود گوشی از مبادی قانونی افزایش فوق العاده ای نسبت به سال قبل داشته است.
undefined

آی تی من- آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می دهد که تعداد گوشی همراه وارداتی ثبت شده در سامانه همتا در ۱۱ ماهه نخست پارسال نزدیک به ۴ برابر شده است، اما براساس صحبت های اخیر رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی واردات موبایل از یک ماه پیش واردات گوشی به کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شده است.
بر اساس این آمار، تا پایان بهمن سال ۹۸ بیش از ۹ میلیون و ۷۹۹ هزار دستگاه گوشی موبایل وارداتی در سامانه همتا ثبت شده که نسبت به عدد ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه گوشی وارداتی ثبت شده در این سامانه در مدت مشابه سال گذشته، ۲۹۰.۳ درصد افزایش را نشان می دهد.
همچنین در این مدت بیش از ۳ میلیون و ۷۶۸ هزار دستگاه گوشی موبایل مسافری در سامانه همتا ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۶.۵ درصد افزایش داشته است.
آذر ماه سال گذشته انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی مصرف کشور را به صورت ماهانه حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه تلفن همراه اعلام کرده و از احتمال تلاطم در بازار شب عید به علت مشکلات شرکت های واردکننده در زمینه تخصیص ارز و ثبت سفارش خبر داده بود. اما شیوع ویروس کرونا همه چیز را تغییر داد؛ به طوری که در روزهای اخیر حسین غروی رام، رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، از به صفر رسیدن عرضه موبایل در کشور پس از شیوع ویروس کرونا خبر داد.
به گفته او، در حال حاضر شرکت های واردکننده به دلیل عدم امکال ارسال کالا از مبدأ دبی، عراق و دیگر کشورها قادر به تامین کالای مورد نیاز کشور نیستند. از سویی فروشندگان مراکز عرضه موبایل با دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا چند هفته است که فروشگاه هایشان را تعطیل کرده اند. تمام این دلایل دست به دست هم داده تا بازار پر رونق شب عید برای فعالان این حوزه به کابوس تبدیل شود.
غروی رام همچنین گفته که رکود ۳۰۰ درصدی در حوزه موبایل نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۷ باعث شده بسیاری از فعالان این صنعت نتوانند به تعهدات مالی شان عمل کنند. از طرف دیگر عرضه موبایل توسط شرکت های واردکننده از ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ تا به این لحظه به صفر رسیده است و عملا شرکت ها در این بازه زمانی هیچ کالایی عرضه نکرده اند.
همچنین اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت صمت حاکی از کاهش ۲۲.۳ درصدی تعداد گوشی های ثبت شده تولیدی در سامانه همتا است؛ به طوری که در ۱۱ ماهه اول سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ به ترتیب ۳۵۵ هزار و ۲۹۸ و ۲۷۶ هزار و ۴۰ گوشی همراه تولیدی در این سامانه ثبت شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :