آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 267368
تاریخ انتشار : 30 فروردین 1399 14:53
تعداد بازدید : 4202

علاوه بر سهام، مدیریت شرکت های دولتی نیز باید واگذار شود

سعید اسلامی بیدگلی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران، معتقد است اگر چه واگذاری شرکت های وابسته به دولت یا حاکمیتی می تواند به بازار سرمایه عمق بیشتری ببخشد اما بدون انتقال مدیریت و دادن حق رأی به سهامداران، این واگذاری ها صرفا جنبه تامین مالی از بازار سرمایه را دارد لذا باید سازوکاری اندیشیده شود که این شرکت ها ملزم به واگذاری تدریجی بخش عمده ای از سهام خود باشند تا مدیریت آنها نیز واگذار شود.
undefined

فناوران– وی افزود: فعالان بازار سرمایه، همواره و به ویژه از سال گذشته که هجوم نقدینگی به بازار رخ داد و نگرانی ها یی از بابت حبابی شدن برخی نمادهایی بورسی پدید آمد، لازم دانسته اند که همزمان با ورود نقدینگی جدید به بازار، سهام شرکت ها ی جدیدی هم وارد بازار شوند.
بیدگلی  ادامه داد: همچنین افزون بر افزایش سهام شناور شرکت ها ی موجود، فرآیند ها ی افزایش سرمایه نیز تسهیل شود تا این پول به طورمستقیم به بخش واقعی اقتصاد کمک کند. این اقدامات نه تنها منجر به افزایش عمق بازار سرمایه می شود که امکان دستکاری در قیمت ها را نیز کاهش می دهد. بنابراین از این منظر باید ورود یک شرکت جدید آن هم شرکت شستا به بازار سرمایه را به فال نیک گرفت.
وی گفت: اگر رویکرد دولت تامین منابع است، باید این مراقبت صورت گیرد که در نتیجه عرضه سهام این شرکت ها ، خروج سرمایه از بازار رخ ندهد؛ چرا که منافعی در جهت افزایش کارایی شرکت ها در پی نخواهد داشت؛ هر چند ممکن است موجب افزایش عمق بازار بشود.
منبع: اتاق تهران 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :