آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 268381
تاریخ انتشار : 31 فروردین 1399 10:58
تعداد بازدید : 4983

اعتراض مردم و وزیر ارتباطات به تشکیل صف‌های خرید سیم کارت در دفاتر خدمات ارتباطی

رگولاتوری: فروش سیم کارت فقط آنلاین انجام می شود

دولت تصمیم گرفته است که به اقشار آسیب دیده از بحران کرونا، یک میلیون تومان وام بدهد و به این منظور ستاد تسهیلات حمایتی کرونا شکل گرفته است؛ اما برای دریافت این وام، افراد باید سیم کارتی به نام خود داشته باشند.
undefined

فناوران- سخنگوی ستاد تسهیلات حمایتی کرونا دو روز پیش گفته بود: آن دسته از افرادی که سیم کارتی به نام شان نیست می توانند تا ۱۸ اردیبهشت ماه برای تهیه سیم کارت مراجعه کنند. وی افزوده بود: ن دسته از افرادی که سیم کارتی به نامشان نیست و امکان تهیه سیم کارت تا روز یکشنبه 31 فرودین را ندارند، مهلت دارند تا 18 اردیبهشت ماه به یکی از دفاتر خدمات ارتباطی مراجعه کنند و سیم کارت تهیه کنند. پس از آنکه سیم کارت به نامشان ثبت شد وام یک میلیون تومانی را تا پایان ماه مبارک رمضان دریافت می کنند. فقط افرادی تا 4 اردیبهشت وام یک میلیونی را دریافت می کنند که تا 31 فرودین ماه پیامک v.refah را دریافت کرده و شماره ملی سرپرست خانوار را به سرشماره 6369 ارسال کرده باشند. در همین حال همراه اول و ایرانسل، اپراتورهای اول و دوم تلفن همراه نیز اعلام کردند که افراد متقاضی که سیم کارتی به نام شان نیست، به رایگان سیم کارت می دهند.
در پی اعلام این مهلت، دیروز صف های طولانی از مردم در برابر مراکز فروش و دفاتر خدمات ارتباطی شکل گرفت، صف هایی که با توجه به شیوع ویروس کرونا و لزوم فاصله گیری اجتماعی، می تواند زمینه انتقال ویروس را فراهم کند و سلامت عمومی را به خطر بیندازد. انتشار تصاویر و اخباری از شکل گیری این صف ها انتقادات زیادی را در شبکه های اجتماعی موجب شد و وزیر ارتباطات نیز به این موضوع واکنش نشان داد و خواستار آن شد که ثبت نام افراد به صورت آنلاین انجام گیرد. محمدجواد آذری جهرمی در توییتر نوشت: «آقای اپراتور! مردم نباید برای تهیه سیم کارت رایگان در این شرایط کرونا در دفاتر ارتباطی، صف بکشند. همین الان باید این فرآیند «متوقف» شود. از مردم آنلاین ثبت نام کنید و با پست سیم کارت را به منازل آنها برسانید. خدمت رسانی به مردم «باید» با دستورالعمل های وزارت بهداشت باشد.» پس از این اعتراضات، ایرانسل اعلام کرد که سیم کارت رایگان سرپرستان خانوار را از طریق پست تحویل می دهد. بنا به اعلام ایرانسل، سرپرستان خانوار متقاضی دریافت وام یک میلیون تومانی دولت که هیچ سیم کارتی به نامشان ثبت نشده است، می توانند از طریق فروشگاه اینترنتی ایرانسل، به صورت غیرحضوری، برای دریافت سیم کارت رایگان ثبت نام و این سیم کارت را از طریق شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران دریافت کنند. متقاضیان واجد شرایط می توانند صرفاً با مراجعه به فروشگاه اینترنتی ایرانسل به نشانی shop.irancell.ir، از طریق بخش «سیم کارت» و گزینۀ «سیم کارت اعتباری رایگان برای سیم کارت اولی ها» درخواست خود را ثبت و سیم کارت خود را از طریق شرکت پست در محل مورد نظرشان دریافت کنند. این اپراتور اعلام کرد که با توجه به شرایط کرونایی و در راستای کمک به رعایت فاصله گذاری فیزیکی و تسهیل شرایط دریافت سیم کارت برای متقاضیان، طرح فوق فقط از طریق فروشگاه اینترنتی ایرانسل اجرا می شود و امکان دریافت سیم کارت با مراجعۀ حضوری به فروشگاه ها، نمایندگی های مجاز یا مراکز ارتباط با ایرانسل میسر نیست. بنا به اعلام ایرانسل، ثبت نام و ارسال این سیم کارت رایگان است و از این بابت هزینه ای از مشترکان دریافت نمی شود.  از سوی دیگر، حسین فلاح جوشقانی، رییس سازمان تنظیم مقررات نیز گفت: پس از دستور وزیر ارتباطات و عکس هایی که از تشکیل صف های طولانی برای ما ارسال شده بود، به اپراتورها اعلام کردیم فعلا تا یک یا دو هفته آینده فروش سیم کارت به صورت آنلاین انجام شود و مامور پست، زمانی که قصد تحویل سیم کارت را دارد فرد را احراز هویت کند. تا بتوانیم بدون مشکل این دوره را پشت سر بگذاریم. جوشقانی همچنین در پاسخ به این که سازمان تنظیم مقررات برای جلوگیری از تخلفات به سمت احراز هویت بیومتریک و الزام حضور صاحب سیم کارت رفته است و صدور سیم کارت به صورت آنلاین کاملا بر خلاف این پروتکل است،افزود: صدور آنلاین سیم کارت و احراز هویت توسط پست صرفا در همین زمان مشخص انجام می شود و پس از آن دوباره به سمت همان شیوه های نوین احراز هویت گام برمی داریم. شرایط بحران گاهی اوقات منجر به صدور قوانین موقتی می شود تا مشکلات را به حداقل برساند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :