آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 268384
تاریخ انتشار : 31 فروردین 1399 11:25
تعداد بازدید : 3122

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران مطرح کرد:

احتمال پمپاژ پول و تورم فزاینده در پی شیوع کرونا

مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی تهران با بیان تبعات گسترده شیوع کرونا و تعطیلی و رکود کسب وکارها، عنوان کرد که احتمالاً دولت باید برای جبران این خسارات به اقتصاد پول تزریق کند که نتیجه محتمل آن، افزایش جهشی نرخ تورم است، تورمی که پیش از این هم بالا و فزاینده بود.
undefined

فناوران- رییس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه حداقل دو ماه است که کسب و کارهای کشور دچار مشکل شده و به تبع آن، وارد دوره رکودی خواهند شد؛ گفت: به نظر می رسد که دولت ناچار خواهد بود پمپاژ پول به اقتصاد را صورت دهد؛ بنابراین اقتصاد ایران با تورم بزرگی مواجه خواهد شد.
مسعود خوانساری گفت: چهره ای که از اقتصاد ایران در دوران افول شیوع کرونا در ذهن من به عنوان یک فعال اقتصادی نقش می بندد، اقتصادی است که قطعا دارای تورم بزرگی خواهد بود.
وی افزود: اقتصاد ایران طی سال های قبل دچار تحریم و محدودیت های بین المللی شده، ضمن اینکه پیش از شیوع کرونا پیش بینی بر این بود که سال 99، اقتصاد ایران رشد منفی داشته باشد؛ اما اکنون با توجه به شیوع ویروس کرونا و کسری شدید بودجه که از سوی بخش های مختلف برآورد می شود، به نظر می رسد وضعیت اقتصاد ایران نسبت به گذشته بدتر باشد.
رییس اتاق بازرگانی تهران خاطرنشان کرد: در این میان اتاق بازرگانی ایران، پیشنهادات 13 بندی را بعنوان راهکارهای مقابله با آسیب های کرونا ارایه داده است که در کوتاه مدت قابلیت اجرایی دارد، اما برای مدیریت آثار این بحران در بلندمدت، به طور قطع باید راهکارهای پیچیده تری را لحاظ کرد.
وی افزود: در حوزه معیشت خانوار اتاق تهران پیشنهاد کرده که به خانوارهای آسیب دیده از این بحران، کارت اعتباری خرید یک میلیون تومانی به ازای هر نفر ارائه شود؛ این در حالی است که این کارت نه پول نقد است و نه تسهیلات بانکی به حساب می آید؛ بلکه به وسیله آن افراد می توانند از فروشگاه های زنجیره ای مواد غذایی و مایحتاج اصلی خود را تامین کنند.
به گفته خوانساری، در پیشنهاد اتاق تهران این گونه مطرح شده که این کارت اعتباری در دو نوبت به این اقشار ارائه شود که بخش نخست آن در فروردین ماه و بخش دوم در خردادماه خواهد بود و در هر مرحله ۵۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر در اختیار این خانوارها قرار گیرد؛ ضمن اینکه دوره تنفس این تسهیلات شش ماهه در نظر گرفته می شود و پس از آن در ۱۲ قسط بازپرداخت صورت می گیرد. یارانه ماهانه افراد ضمانت بازپرداخت این تسهیلات در نظر گرفته شده است.
وی اظهار داشت: همچنین پیشنهاد شده تا به خانوارهایی که نیازمند کمک نقدی بلاعوض برای خرید مواد غذایی و ضروری خود هستند، بر اساس شناسایی که در سطوح مختلف صورت می گیرد، به صورت ماهانه مبالغی پرداخت شود که بر این اساس، پیش بینی شده که در این مرحله برای حدود هفت میلیون نفر در سه سطح کمک های ماهیانه ۷۵ هزار تومان، ۱۵۰ هزار تومان و ۲۵۰ هزار تومان به ازای هر نفر واریز شود.
رییس اتاق تهران گفت: برای کمک نقدی بلاعوض، اقشار دهک های یک تا سه جامعه که درآمد ثابت ندارند و تحت پوشش بیمه نیستند همچون کارگران روزمزد و کسب وکارهای خرد و همچنین اقشار تحت حمایت دولت در قالب کمیته امداد و بهزیستی در این بستر قرار می گیرند.
وی اظهار داشت: همچنین بنگاه هایی که به اجبار تعطیل شده اند، باید در اولویت اصلی حمایت های دولت قرار گیرند که بر این اساس، تقبل بخشی از حقوق افراد شاغل در این بنگاه ها، اعطای تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان خط اعتباری مشروط به حفظ حداقل ۹۰ درصد نیروی کار تا شهریورماه، پرداخت سهم کارفرما از تامین اجتماعی برای مدت حداقل سه ماه و حمایت از افراد پرریسک که امکان حضور در محیط کار را ندارند، می تواند از جمله حمایت های دولت باشد که در این پیشنهاد اتاق نیز به آن اشاره شده است.
به گفته خوانساری، برای بنگاه های آسیب دیده تحت تاثیر کرونا نیز افزایش شش ماهه مهلت زمان پرداختی بیمه و مالیات، ارائه خدمات درمانی به آنها و تامین سرمایه در گردش بنگاه های فعال دیگر اولویت هایی است که اتاق بازرگانی به دولت پیشنهاد داده است؛ ضمن اینکه پیشنهاد شده که با آزادسازی مرحله ای سهام عدالت و وضع کردن مالیات بر تردد خودروها و شیوه هایی مانند به این کسری درآمدی خود را تا حدی جبران کرده و به اقتصاد کشور کمک کند تا از این دوران عبور کند.
منبع: اتاق تهران 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :