آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 268445
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1399 12:10
تعداد بازدید : 4786

مرور اقدامات بزرگترین اپراتور دیجیتال کشور در ایام کرونا

بدون شک بسترهای ارتباطات و مخابرات کشور در ایام مواجهه با بحران کرونا، بزرگترین محک تاب آوری را در تاریخ ثبت کردند. در این میان برخی بسترها با کندی و اختلال مواجه شدند که مصادیق آن در رسانه ها و شبکه های اجتماعی به وفور یافت می شود و تعدادی از اپراتورها نتوانستند رضایت مشتریان خود را جلب کنند.
undefined

فناوران - اما در این میان همراه اول به عنوان نخستین و بزرگترین اپراتور کشور با دارا بودن بیشترین مشترک، نه تنها به مشترکان خود خدمات دهی کرد و بار فشار و جهش بی سابقه ارتباطی کشور را بدون کمترین اختلال مدیریت کرد، بلکه با حجم بی سابقه ای از مهاجرت مشترکان اینترنت سایر اپراتورهای ثابت و سیار نیز مواجه شد و همچنان شبکه این اپراتور به واسطه سرمایه گذاری های فنی و مالی صحیح، تاب آور ماند.
این موضوع اما به همین جا نیز ختم نشد و همرا ه اول به بستر تحقق دورکاری چند نهاد از جمله وزارت کشور، شورای نگهبان و همچنین بزرگترین وزارتخانه کشور یعنی وزارت آموزش و پرورش از نظر تعداد کارکنان، دانش آموزان و مخاطبان نیز تبدیل شد.
 گام نخست تحقق اپراتور دیجیتال
بر اساس سند چشم انداز پنج ساله شرکت ارتباطات سیار ایران، همراه اول بسترهای لازم برای تحقق نخستین و بزرگترین اپراتور دیجیتال کشور را در دستور کار داشت که مواجهه با بحران کرونا سبب تسریع در تحقق این چشم انداز شد.
بر این اساس همراه اول نخستین اپراتوری بود که اجرای دورکاری در شبکه بزرگ کارکنان خود را آغاز کرد و به فاصله کوتاهی از شیوع ویروس کرونا و به منظور حفظ سلامت کارکنان، دورکاری در این شرکت اجرا شد و با وجود حجم بالای فشار و مهاجرت مشترکان دیتای سایر اپراتورها، گزارشی از هیچ گونه مشکل یا اختلال در ارایه خدمات از سوی کارکنان این شرکت مشاهده نشد.
به عبارت دیگر گام اول تحقق نخستین و بزرگترین اپراتور دیجیتال کشور برداشته شد. 
دورکاری وزارت کشور و شورای نگهبان 
کمی بعد وزارت کشور نیز برای تحقق دورکاری شبکه گسترده کارکنان و مراجعان خود در سراسر کشور، شبکه همراه اول را به عنوان بستری امن انتخاب کرد.
بر این اساس وزارت کشور با استفاده از بستر گسترده ارتباطی نخستین اپراتور تلفن همراه کشور، سرویس دورکاری را کلید زد تا با تکیه بر بسترهای ایجاد شده مبتنی بر شبکه ملی اطلاعات، سلامتی را برای پرسنل دولت در این بخش به ارمغان آورد.
این وزارتخانه با قرار گرفتن بر بستر شبکه امن «همراه اول»، دسترسی به تمامی نقاط مورد نظرش را از طریق سیم کارت های همراه اول، دانگل و APN برای برقراری ارتباطات همگرا و همه جانبه فراهم آورد. کمی بعد شورای نگهبان نیز برای پیشبرد امور خود در شرایط خاص حاکم بر کشور، دورکاری کارکنان و پرسنل خود را به بستر امن همراه اول منتقل کرد. اما به فاصله کوتاهی از نیاز نهادهای بزرگ و کوچک به دورکاری و با وجود حضور شرکت های متعدد و مدعی در ارایه خدمات دورکاری، بزرگترین وزارتخانه کشور از حیث میزان ارباب رجوع نیز به این جمع بندی رسید که بستر دورکاری و ارایه خدمات خود را به همراه اول واگذار کند.
گام بلند به سوی بزرگترین اپراتور دیجیتال
وزارت آموزش و پرورش بر اساس آخرین آمار، بزرگترین وزارتخانه کشور از نظر تعداد کارکنان با حدود 955 هزار کارمند محسوب می شود. 
این وزارتخانه همچنین نزدیک به 14 میلیون و 500 هزار دانش آموز را تحت پوشش دارد و از این جهت و با توجه به ایام کرونا و لزوم ارایه خدمات آموزشی بر بستر مجازی، وزارت آموزش و پرورش در روزهای گذشته بیشترین فشار و توجه رسانه ها و مردم را به خود اختصاص داده بود.
اما به این حجم از تعداد کارکنان و دانش آموزان، حالا باید والدین دانش آموزان را نیز افزود که از طریق بسترهای مخابراتی و ارتباطی نیازمند تعامل با معلمان و مدارس بودند.
وزارت آموزش و پرورش پس از تلاطم های متعدد در خصوص استفاده از بستر برخی پیام رسان های داخلی که با مشکلات، اختلال ها و نارضایتی های زیادی مواجه شد، در تصمیمی بزرگ و استراتژیک تصمیم گرفت تا شبکه دانش آموزی شاد را به کمک و بر بسترهای گسترده و مطمئن همراه اول ایجاد کند.
به این ترتیب شبکه شاد از روزهای گذشته رسما روی شبکه همراه اول مستقر شد و بلندترین گام در تبدیل همراه اول به بزرگترین اپراتور دیجیتال کشور رقم خورد. 
نکته قابل توجه آنکه با وجود این حجم گسترده از استفاده بی سابقه از اینترنت و فشار به شبکه همراه اول، تا کنون گزارشی در خصوص اختلال و مشکل در شبکه شاد آموزش و پرورش نیز مشاهده نشده است.
تحقق شعار بزرگترین اپراتور دیجیتال
اگرچه احتمال اینکه در روزهای آینده نهادهای دولتی و غیردولتی دیگری نیز به جمع کاربران و متقاضیان استفاده از شبکه ارتباطی و امن همراه اول برای تحقق دورکاری کارکنان و مشتریان خود بپیوندند، اما تا همین لحظه و بر اساس حجم بالای مدیریت ارتباطات اینترنتی کشور بر بستر این اپراتور، می توان گفت، از هم اکنون شعار بزرگ ترین اپراتور دیجیتال کشور محقق شده است و همراه اول به عنوان یک سرمایه ملی در حوزه ارتباطات کشور، توانست از بروز مشکلات گسترده و غیرقابل پیش بینی در کشور جلوگیری کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :