آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 268483
تاریخ انتشار : 2 اردیبهشت 1399 11:57
تعداد بازدید : 3128

رشد 2.1 درصدی تورم فروردین زیر فشار کرونا

آمارهای رسمی حاکی از این است که نرخ تورم سالانه در فروردین امسال برای خانوارهای کشور به ۳۲, ۲ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ۲.۶ واحد درصد کاهش نشان می دهد. همچنین نرخ تورم نقطه ای در این ماه به ۱۹, ۸ درصد رسیده ۲, ۲ واحد درصد کمتر از ماه قبل است؛ اما تورم ماهانه در فروردین ماه دوباره افزایشی شده و با 0.6 درصد رشد به ۲, ۱ درصد رسیده است که می تواند نشانه ای از بازگشت دوباره تورم بالا باشد.
undefined

فناوران- مرکز آمار ایران، نرخ تورم 12 ماهه منتهی به فروردین 99 برای خانوارهای کشور را ۳۲, ۲ درصد اعلام کرد که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۲, ۶ واحد درصد کاهش نشان می دهد. البته داده های آماری از فشار تورمی بر خانوارهای روستایی حکایت دارد و نرخ تورم این مناطق همچنان بالاتر از نرخ میانگین کل کشور
 برآورد می شود.
بر اساس آمارها، نرخ تورم سالانه در فروردین 99 برای خانوارهای شهری ۳۱, ۹ درصد محاسبه شده که نسبت به ماه قبل ۲, ۵ واحد درصد کاهش داشته است. این در حالی است که در این ماه نرخ تورم سالانه برای خانوارهای روستایی ۳۳, ۹ درصد بوده که گرچه نسبت به ماه قبل ۳, ۴ واحد درصد کاهش داشته اما همچنان بالاتر از نرخ میانگین است.
در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «میوه و خشکبار» (لیموشیرین، لیموترش، سیب، پرتقال)، گروه «سبزیجات» (گوجه فرنگی، سیب زمینی و حبوبات) و گروه «قند و شکر و شیرینی» (قند، شکر) است. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» گروه «کالاها و خدمات متفرقه» (حق بیمه اتومبیل سواری، طلای ۱۸ عیار) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند. هم چنین گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها» (گوشت مرغ) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.
در فروردین ماه ۱۳۹۹ نرخ تورم نقطه به نقطه یعنی فروردین امسال نسبت به فروردین سال قبل به عدد ۱۹, ۸ درصد رسیده است که نسبت به تورم نقطه ای ماه قبل 2.2 واحد درصد کاهش نشان می دهد. تورم نقطه به نقطه 19.8 درصدی در فروردین امسال به این معناست که خانوارهای کشور در این ماه به طور میانگین ۱۹.۸ درصد بیشتر از فروردین ۱۳۹۸ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.
در فروردین امسال، نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با کاهش ۳, ۹ واحد درصدی به ۱۰.۷ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش یک واحد درصدی به ۲۴.۷ درصد رسیده است.
منبع: اتاق ایران 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :