آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 268593
تاریخ انتشار : 7 اردیبهشت 1399 12:20
تعداد بازدید : 4858

چگونه گوشی خود را ضدعفونی کنیم

همه گیری ویروس کرونا به طور حتم به مردم کل جهان یاد داد که بعد از بازدیدِ هر جای عمومی دست های خود را کاملاً بشویند و کمتر دستشان را به صورت خود بزنند. با این حال، هنوز هم افرادی هستند که بهداشت گجت ها را جدی نگرفته یا پشت گوش می اندازند؛ به خصوص آن هایی که در روز صدها بار به آن ها دست می زنیم و بعدش با همان دست، صورت خود را لمس می کنیم.
undefined

آی تی من- از آنجا که گوشی های موبایل دستگاه هایی هستند که روزانه بیشترین استفاده را از آنها می کنیم، ضدعفونی کردن آنها بسیار امر مهمی است که در این گزارش به چگونگی پاکیزه سازی آنها می پردازیم.
 چرا باید گوشی های هوشمند خود را ضدعفونی کنیم؟
اولین چیزی که باید به یاد داشت این است که ویروس کرونا می تواند در دمای اتاق زنده مانده و روی سطوح فلزی، شیشه ای سرامیک و پلاستیکی تا چند روز همچنان بنشیند و مسری باشد. این ویروس به دو روش روی گوشی می ماند: یا به صورت قطرات ریز وقتی فردی نزدیک شما سرفه کند و یا از طریق دست های خودتان بعد از دست زدن به دستگیره ی در، دکمه های آسانسور و غیره. اگر هرگز گوشی خود را به فرد دیگری نمی دهید (اصلاً در این روزها چرا باید چنین کار کرد؟) و از رهگذری دعوت نکرده باشید بیاید روی گوشی شما سرفه کند، پس احتمال سرایت این ویروس به صورت هوابرد برایتان کم خواهد بود. انتقال از طریق دست به مدت زمان تماس بستگی داشته و به ازای هر میکروارگانیسم هم متفاوت است.
بنابراین، بهتر است مبنا را بر این بگذاریم که اگر بعد از تماس با منبع عفونت و به تبع آن نشُستن دست هایتان به اسمارت فون خود دست بزنید، این ویروس می تواند به شما منتقل شود. این را هم فراموش نکنید که دست ها تنها راه تسری این ویروس نیست: اغلب وقتی با گوشی خود حرف می زنیم سطح آن به صورت و گوش ما برخورد دارد و همین می تواند راه انتقال باشد. به طورکلی، بهتر است مرتباً اسمارت فون خود را ضدعفونی کنید- هر بار که برمی گردید خانه.
 چطور گوشی هوشمند خود را از شر کرونا خلاص کنیم؟
از میان رایج ترین محصولات خانگی، بهترین محصولات برای مقابله با ویروس کرونا اتانول (C2H5OH)، ایزوپروپیل (C3H7OH)، هیدروژن پراکسید (H2O2) و سدیم هیپوکلریت (NaClO) می باشد. گفته می شود الکل ایزوپروپیل کمترین ضرر را برای پوشش اولئوفوبی دارد؛ در حقیقت به انگشتان اجازه می دهد تا بدون آنکه اثر انگشتشان را روی صفحه نمایش بزنند به جهت های مختلف صفحه را اسلاید کنند. بنابراین اگر می توانید آن را در قالب اسپری یا دستمال مرطوب استفاده کنید. اتانول و هیدروژن پراکسید هم باید تنها حکم یک بک آپ را داشته باشد- این گزینه را زمانی که هیچ جایگزین دیگری ندارید به شما توصیه می کنیم. آن ها با استعمال مکرر می توانند براحتی پوشش اولئوفوبی را خراب کنند. بسته به پوشش، شاید حتی یک بار برای این آسیب کافی باشد (دلتان که نمی خواهد آن یکبار، روی نمایشگر گوشی تان امتحان شود؟).
در مورد غلظت هم باید گفت حد مناسبش بین 70 تا 80% است. الکل های 100% خیلی سریع می پرند. برای گرفتن بهترین نتیجه ها به راه حل ضدعفونی ای نیاز دارید که برای یک دقیقه روی سطح بنشیند. غلظت کمتر از طرفی در کشتن ویروس کارایی کمتری دارد. برای همین هم هست که نباید به جایگزین های دیگر فکر کنید چون غلظت آن ها از 70 درصد، خیلی پایین تر است. از ریختن محلول ضدعفونی روی کانکتورها، بلندگوها و سایر بخش های باز اسمارت فون (حتی اگر ضدآب هم باشد) خودداری کنید. در عوض یک پد پنبه ای برداشته آن را در محلول خیسانده و به همه ی بخش های دستگاه با خیال راحت بمالید. هیچ نیازی به سفت فشار دادن ندارد؛ فقط کل سطح را با مایع پوشش دهی کنید. کلرهگزیدین در بخش ضدعفونی عالی عمل می کند اما کمتر توانایی مقابله با ویروس کرونا را دارد پس در این مورد خاص آن را توصیه نمی کنیم.
 روش های جایگزین
اگر ضدعفونی کننده های شیمیایی برای شما مناسب نیستند، راه های دیگری هم برای بهداشت گوشی هوشمندتان وجود دارد. برای مثال تابش فرابنفش. یا می توانید هر بار که بیرون می روید گوشی خود را داخل کیسه ی پلاستیکی سربسته ای قرار داده و بعد فوراً کیسه را دور بیاندازید (ویروس کرونا می تواند روی پلی اتیلن هم به مدت زیادی زنده بماند). شاید کار چندان شیکی نباشد اما به هر حال از کارایی اش کم نمی کند و در اصل مهم هم همین است (در امان ماندن شما از خطرات جانی این ویروس). گزینه ی دیگر هم این است که تا وقتی نیازی به استفاده از گوشی خود ندارید به آن دست نزنید. همچنین حواستان به گجت های دیگری که در مکان های عمومی هستند نیز باشد: تبلت ها، لپ تاپ ها، ساعت های هوشمند، هدفون ها و غیره. همچنین رفتن به وبسایت محصول و خواندن دستورالعمل های تولیدکننده در مورد روش های تمیز کردن محصول نیز توصیه می شود.
  توصیه های ضدعفونی کردن گوشی هوشمند
 پیش از پاک کردن اسمارت فون خود، محتواهای راه حلی که استفاده می کنید را بررسی کنید.
 از استفاده از الکل اتیل یا هیدروژن پراکسید خودداری کنید- آن ها می توانند به پوشش اولئوفوبیک آسیب بزنند.
 برای پاک کردن اسمارت فون، بهترین گزینه الکل ایزوپروپیل است.
  بهترین غلظت الکل برای کشته شدن ویروس کرونا بین 70 تا 80 درصد است.
  اسمارت فون خود را هر بار که به خانه برمی گردید پاک کنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :