آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 268622
تاریخ انتشار : 8 اردیبهشت 1399 10:49
تعداد بازدید : 4768

بر اساس گزارش Speedtest: جایگاه جهانی ایران 23 پله افت کرد

سرعت اینترنت ثابت ایران کمتر از جیبوتی

با توجه به اعلام سایت Speedtest.net در سال ۲۰۲۰، ایران در بخش سرعت اینترنت ثابت با سقوط ۲۳ رتبه ای نسبت به سال ۲۰۱۹ بعد از کشورهای همچون اتیوپی، سوازیلند، گینه، نیجریه، بنین و جیبوتی در رده ۱۵۳ جهان قرار گرفته است.
undefined

فناوران - این روزها اینترنت یکی از اصلی ترین و مهم ترین ابزارهایی است که هر یک از ما در طول روز برای انجام کارهای مختلفی همچون جستجو در گوگل، بررسی شبکه های اجتماعی، برقراری تماس تصویری، مشاهده ویدیو و ده ها کار دیگر از آن استفاده می کنیم. اما استفاده از این ابزار ارتباطی طی ماه های اخیر، به دلیل شیوع ویروس کرونا، برای کاربران ایرانی به ویژه دانش آموزان، دانشجویان، والدین، اساتید و... افزایش یافته است و این افزایش استفاده، اعتراض کاربران اینترنت در کشور را در پی داشته است چرا که کاربران معتقدند با پرداختن هزینه های گزاف برای خرید پهنای باند بالا، علاوه بر قطعی های گاه و بی گاه، سرعت اینترنت ارایه شده به هیچ عنوان راضی کننده نیست و قادر به انجام به موقع وظایف خود نیستند.  در مقابل اعتراض کاربران، شرکت هایی که در حوزه اینترنت سرویس دهی می کنند، ادعای کیفیت بالا را داشته و از قیمت پایین و عدم سوددهی آن می نالند. به راستی حق با کدام طرف دعواست. در این گزارش خبرگزاری علم و فناوری، برای اینکه این ابهامات را رفع کنیم و مشخص کنیم که واقعاً سرعت و قیمت اینترنت در ایران چه وضعیتی دارد، آن را با دیگر کشورهای جهان مقایسه خواهیم کرد.
 سریعترین اینترنت ثابت جهان در سنگاپوری
منابع مختلف، آمارهای متفاوتی از میانگین سرعت اتصال به اینترنت در کشورهای دنیا ارایه می کنند، یکی از مشهورترین این منابع، سایت Speedtest.net است که شاخص های کیفی اتصال اینترنت مانند سرعت دانلود، آپلود و میزان تأخیر (latency) کاربران را بررسی می کند. این سایت، با مقایسه سرعت اتصال کاربران به بیش از ۴,۷۰۰ سرور در سرتاسر جهان، تا سال ۲۰۱۸ حدود ۲۱ میلیارد آزمایش سرعت انجام داده، بنابراین می توان با تقریب خوبی به آمار و ارقام ارایه شده این سایت اعتماد کرد. 
بنابر اعلام این سایت، در March 2020، متوسط سرعت دانلود ازطریق اینترنت پهن باند ثابت در جهان برابر با 74.64 مگابیت برثانیه است و این سرعت برای آپلود به 40.07 مگابیت برثانیه می رسد.
با توجه به رنکینگ  سایت  Speedtest.net، پرسرعت ترین اینترنت ثابت جهان در اختیار کابران سنگاپوری است. سرعت دانلود اینترنت ثابت این کشور ۱۹۷.۲۶ مگابیت برثانیه بوده است. در رده دوم این فهرست نیز هنگ کنگ با سرعت دانلود اینترنت ثابت ۱۶۸.۹۹ مگابیت برثانیه قرار دارد. در رده های سوم و چهارم به ترتیب رومانی (۱۵۱.۵۵ مگابیت برثانیه) و تایلند (۱۴۹.۹۵ مگابیت برثانیه) قرار دارند. سوئیس نیز با سرعت دانلود اینترنت ثابت ۱۴۸.۲۴ مگابیت برثانیه در رده پنجم قرار دارد. در رده های ۶ تا ۱۰ فهرست سرعت اینترنت ثابت کشورها به ترتیب موناک و(۱۳۸.۵۵ مگابیت برثانیه)، فرانسه (۱۳۶.۴۵ مگابیت برثانیه)،ماکائو (۱۳۴.۷۳ مگابیت برثانیه)، سوئد (۱۳۴.۵۶ مگابیت برثانیه) و دانمارک (۱۳۴.۱۳ مگابیت برثانیه، قرار دارند.
 وضعیت سرعت اینترنت ثابت در ایران
سرعت اینترنت ثابت در کشورمان به هیچ عنوان مناسب نیست؛ با توجه به آمار سایت Speedtest.net در ماه مارس، سرعت دانلود اینترنت ثابت در کشور به طور متوسط ۱۰.۱۰ مگابیت برثانیه و سرعت آپلود نیز ۵.۶۸ مگابیت برثانیه بوده است. ایران درفهرست سرعت اینترنت ثابت با سقوط 23 رتبه ای نسبت به سال 2019 بعد از کشورهای همچون اتیوپی، سوازیلند، گینه، نیجریه، بنین و جیبوتی در رده ۱۵۳ جهان قرار گرفته است.
  مقایسه قیمت اینترنت ثابت در ایران و جهان
مقایسه قیمت سرویس اینترنت در ایران با دیگر کشورهای جهان، به ویژه کشورهای غربی، کار ساده ای نیست؛ چراکه از یک طرف، در خیلی از کشورهای اروپایی و آمریکایی، سرویس های اینترنت ثابت با سرعت مشابه ایران عرضه نمی شود و از طرف دیگر، بیشتر این سرویس ها یا کاملا نامحدود هستند یا درصورت داشتن سقف دانلود (Data Cap)، حداکثر حجم مجاز دانلود آن ها با سرویس های ایرانی قیاس پذیر نیست. 
به همین دلیل، درادامه بالارده ترین سرویس اینترنت ایران را با پایین رده ترین سرویس های خارجی مقایسه کردیم. در این مقایسه، علاوه بر هزینه اصلی سرویس، قیمت معادل را با درنظرگرفتن نسبت سرانه تولید ناخالص داخلی (GDP per Capita)  محاسبه شد. نتیجه این بررسی ها نشان داد که متأسفانه اینترنت ثابت کشورمان یکی از کندترین، بی کیفیت ترین و گران ترین سرویس های اینترنت در جهان است. شاید انتظار ارایه سرویسی با کیفیت نزدیک به استانداردهای جهانی از ISPهای داخلی، انتظاری گزاف و خلاف واقعیت های موجود باشد؛ اما به نظر نمی رسد چنین انتظارِ حداقلی، درباره قیمت سرویس های ارایه شده چندان نابه جا باشد.
 سریع ترین اینترنت همراه در اختیار کاربران امارات
بنابر اعلام سایت Speedtest.net، متوسط سرعت دانلود ازطریق اینترنت همراه در جهان برابر با 30.47مگابیت برثانیه است و این سرعت برای آپلود به 10.73 مگابیت برثانیه است.
براساس رنکینگ این سایت، پرسرعت ترین اینترنت موبایل جهان در ماه مارس در امارات متحده عربی ارایه شده است. سرعت دانلود اینترنت موبایل این کشور ۸۳.۵۲ مگابیت برثانیه بوده است. در رده دوم این فهرست کره جنوبی با سرعت دانلود اینترنت موبایل ۸۱.۳۹ مگابیت برثانیه قرار دارد. 
در رده سوم نیز کشور قطر قراردارد که سرعت دانلود اینترنت موبایل این کشور ۷۸.۳۸ مگابیت برثانیه است. در این میان چین با سرعت دانلود ۷۳.۳۵ مگابیت در اینترنت موبایل در رده چهارم قرار گرفته است. پس از چین نیز در رده پنجم کانادا با سرعت دانلود ۷۳.۱۶ مگابیت قرار دارد. در رده های ۶ تا ۱۰ کشورهایی با بیشترین سرعت دانلود موبایل نیز به ترتیب هلند (۷۲.۱۰ مگابیت برثانیه)، نروژ (۶۹.۳۳ مگابیت برثانیه)، بلغارستان (۶۵.۳۷ مگابیت برثانیه)، استرالیا (۶۳.۹۸ مگابیت برثانیه) و کرواسی (۵۵.۱۳ مگابیت برثانیه) قرار دارند.
 وضعیت سرعت اینترنت همراه در ایران
با توجه به اطلاعات موجود در این سایت در ماه مارس، سرعت دانلود اینترنت همراه در کشور به طور متوسط 22.72 مگابیت برثانیه و سرعت آپلود نیز 10.97 مگابیت برثانیه بوده است.
ایران درفهرست سرعت دانلود اینترنت سیار با 4 پله سقوط نسبت به سال 2019 بعد از کشورهای سورینام، میانمار، موریس، ایرلند، لاوس و باماها در رده 79 جهان قرار گرفته است.
 مقایسه قیمت اینترنت همراه در ایران و جهان
خوشبختانه اوضاع اینترنت همراه ایران (مخصوصا ازلحاظ قیمت) بسیار بهتر از اینترنت ثابت آن است. شاید آنچه برای بسیاری از کاربران ایرانی از سرعت اینترنت هم مهم تر باشد، قیمت آن است. گرچه قیمت بسته های اینترنت همراه در ایران بسته به اپراتور و طرح انتخابی متفاوت است، اما با تقریب خوبی می توان گفت این قیمت در بدترین حالت ممکن نیز به زحمت از شش هفت هزار تومان برای هر گیگابایت تجاوز می کند. درنتیجه، می توان گفت ایران یکی از ارزان ترین اینترنت های همراه را در جهان دارد.
قیاس با دیگر کشورها نشان می دهد برای خرید هر گیگابایت اینترنت همراه در آمریکا باید به طور متوسط ۱۲ دلار (معادل 187 هزارتومان با درنظرگرفتن نرخ تقریبی برابری ارز در زمان نگارش این مقاله) پرداخت کرد. حتی با درنظرگرفتن اختلاف ۱۱ برابری سرانه تولید ناخالص داخلی دو کشور، قیمت معادل سازی شده همچنان بالاتر از ۱7 هزار تومان برای هر گیگابایت خواهد بود.
با توجه به بررسی های خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری، ایران از لحاظ سرعت ارایه اینترنت به کاربرانش در وضعیت خوبی قرار ندارد؛ این موضوع در بخش اینترنت ثابت بیشتر مشهود است چرا که علاوه بر سرعت پایین، قیمت های سرویس های نیز بسیار گران است.
منبع: علم و فناوری


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :