آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 268700
تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1399 12:16
تعداد بازدید : 4742

رشد 30 تا 60 درصدی قیمت گوشی

شبکه «شاد» تعادل بازار موبایل را به هم زد

تصمیم وزارت آموزش و پرورش برای استفاده از نرم افزار مبتنی بر آندروید مشکلات بسیاری را بر سر راه معلمان و دانش آموزان قرار داده که هزینه بالای خرید تلفن همراه هوشمند بر مشکلات اقتصادی خانوارها افزوده است.
undefined

فناوران- همزمان با شیوع کرونا وزارت آموزش و پرورش برای تداوم یادگیری دانش آموزان و همچنین ادامه ارتباط بین دانش آموز و معلم، سامانه ای «شاد» را راه اندازی کرد تا در کنار پخش دروس مختلف از شبکه های سیما، شاد نیز به بستری برای ارتقای یادگیری دانش آموزان تبدیل شود. این سامانه که تنها مبتنی بر آندروید طراحی شده؛ تمامی مدیران، معلمان و دانش آموزان را ملزم کرده تا از تلفن همراه هوشمند استفاده کنند.
دانش آموزان، معلمان و مدیران مدارس با استفاده از شاد برای برگزاری کلاس آنلاین استفاده می کنند همچنین معلمان فایل های درسی را روی این سامانه بارگزاری می کنند تا در شرایط آفلاین نیز دانش آموزان از آن استفاده کنند. همین موجب افزایش استفاده دانش آموزان دوره های مختلف ابتدایی و متوسطه از تلفن همراه هوشمند شده است. در این بین جمعیت بیش از ۱۳ میلیون نفری مدیران، معلمان و دانش آموزان از یک سو و استفاده اختصاصی بسیاری از اعضای خانواده از تلفن همراه هوشمند از سوی دیگر، موجب شده تا بسیاری از دانش آموزان و حتی مدیران و معلمان به دنبال خرید تلفن همراه هوشمند یا استفاده از تبلت بروند که عامل افزایش تقاضای خرید تلفن همراه و تبلت شده است که نتیجه سیاست اشتباه وزارت آموزش و پرورش در محدود کردن  دانش آموزان و معلمان به استفاده از یک سیستم عامل خاص است.
در شرایطی که بسیاری از خانواده ها با کاهش درآمد و افزایش مشکلات اقتصادی روبرو هستند اما افزایش قیمت برندهای مختلف تلفن همراه و تبلت ها در بازار به افزایش مشکلات اقتصادی خانواده ها دامن زده زیرا جمعیت بیش از ۱۳ میلیون نفری دانش آموزان و معلمان و مدیران موجب خواهد شد که تقاضای خرید برای تلفن همراه یا تبلت هوشمند در شرایط فعلی افزایش قابل توجهی
 پیدا کند.
رصد بازار تلفن همراه در یک ماه اخیر نشان می دهد که با وجود روند کاهشی قیمت دلار، قیمت تلفن همراه هوشمند و برندهای لپ تاب وتبلت با افزایش قیمت روبرو بوده که با توجه به رکود و تعطیلی بازار موبایل، غیرطبیعی به نظر می آید. قیمت تلفن های همراه با برند سامسونگ بین ۳۰ تا ۶۰ درصد افزایش، قیمت برند نوکیا ۱۱ درصد افزایش، قیمت برند هوآوی ۲۹ درصد افزایش و برند شیائمی بین ۲۲ تا ۳۳ درصد افزایش داشته اند. 
تقاضای خرید تلفن هوشمند توسط دانش آموزان و معلمان تنها عاملی است که می تواند در حال حاضر به افزایش تقاضا و کاهش تلفن همراه هوشمند دامن بزند. زیرا حتی با شیوع کرونا در جهان نیز، تقاضای خرید تلفن های هوشمند ۲۹ درصد کاهش یافته است و مشابه این موضوع نیز در ایران به وقوع پیوست.
با این حال همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور و افزایش تقاضای خرید تلفن همراه از سوی دانش آموزان و معلمان، واردات رسمی تلفن همراه و تبلت نیز به صفر رسید که موجب کاهش شدید عرضه تلفن همراه هوشمند در کشور شد.  طبق گفته رییس انجمن واردکنندگان تلفن همراه کاهش عرضه تلفن همراه در ماه پایانی سال ۹۸ در چندین ساال اخیر بی سابقه بوده و موجب کاهش شدید عرضه در بازار تلفن همراه و تبلت شده است.
کاهش عرضه و افزایش تقاضای خرید توسط معلمان و دانش آموزان، زمینه احتکار و گران فروشی را برای فروشندگان بازار موبایل را نیز فراهم کرده که بنظر می آید این موضوع باتوجه به افزایش قیمت موبایل، در بازار رخ می دهد.
تصمیم وزارت آموزش و پرورش برای استفاده از نرم افزار مبتنی بر آندروید مشکلات بسیاری را بر سر راه جمعیت بیش از ۱۳ میلیون نفری معلمان و دانش آموزان قرار داده؛ هزینه بالای خرید تلفن همراه هوشمند بر مشکلات اقتصادی خانوارها افزوده است زیرا تعطیلی بسیاری از مشاغل موجب کاهش درآمد خانوارهای مختلف از جمله اقشار با درآمد پایین شده است.
منبع: آنا 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :