آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 268710
تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1399 12:47
تعداد بازدید : 3109

جهش تولید با حمایت شرکت های دانش بنیان محقق می شود

جهش تولید در حوزه دانش بنیان را هم زمان با رونق تولید از سال 98 آغاز کردیم؛ هنگامی که تحریم ها و محدودیت منابع ارزی، حجم واردات را کاهش داد دولتمردان باید تجربیات سال گذشته و چابکی که در ماه های اخیر در اقتصاد ایجادشده را به صورت هدفمند در جهت رشد اقتصاد به کارگیرند.
undefined

فناوران - محمدرضا کمپانی عضو هیات مدیره مجمع، با بیان این مطلب، افزود: این تجربه نشان داد باید دولتمردان ما دیدگاه یک سال گذشته خود و همچنین اقداماتی که در یک ماه اخیر انجام داده اند را ادامه بدهند. همه اقتصادهای پیشرفته هم همین رویه را در پیش گرفتند موانع را برطرف کردن و رشد اقتصادی را سرعت بخشیدند. جهش بزرگی که در یک ماه گذشته داشتیم، مشخص شد لزومی ندارد کالا چندین ماه در گمرک بماند، می تواند ظرف 24 ساعت از گمرک ترخیص شود. 
او با بیان به اینکه نیاز کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا در برخی از اقلام بهداشتی به صورت ناگهانی بیش از 10 برابر افزایش پیدا کرد، گفت:تولیدکنندگان داخلی باوجود افزایش خط تولیداتشان توان پاسخ به این حجم از تقاضای بازار را نداشتند به همین دلیل دولت به اجبار اقدام به واردات این اقلام کرد. امیدواریم در آینده با اتکا به قانون حمایت حداکثری از تولیدات داخلی به شرایط عادی برگردیم و افزایش ظرفیت ایجادشده در جهت رشد کشور به کار گرفته شود.
او با بیان اینکه محصول دانش بنیان ارزش افزوده بسیاری دارد و می تواند صرفه جویی ارزی برای کشور داشته باشد گفت: تولید محصولات هایتک در داخل پایان راه نیست؛ به دلیل عمق فناوری به کاررفته و قیمت تمام شده پایین محصولات دانش بنیان که رقابت در بازارهای جهانی را امکان پذیرمی سازد، اقدام بعدیپس از تولید صادرات است. 
به گفته وی، صادرات محصولات دانش بنیان گره غیرقابل گشودنی نیست. راه حل های آزمون شده ای وجود دارد تا با تکیه برآن ها پایگاه های صادراتی مان را در کشورهای مختلف دنیا گسترش دهیم. 
وی افزود: در 10 سال گذشته سهم چندانی دراز بازار کالاهای هایتک حوزه تجهیزات پزشکی نداشتیم ولی به مرور زمان با حضور در نمایشگاه ها و بازارهای بین المللی به صورت تدریجی توانستیم خودمان و توانمندی هایمان را نشان دهیم.
به صورت مقایسه ای هم اگر بررسی کنیم؛ شرکتی که در اروپا کار می کندبه صورت ماهانه 30 هزار یورو بدون احتساب فضای کارهزینه دارد. درحالی که همان شرکت در ایران با 200 کارمند هزینه ماهانه ای بالغ بر یک میلیارد تومان دارد. تولید اینجا تولید مقرون به صرفه است. راهکاری که اکنون در تجهیزات پزشکی به کار گرفته شده این است که محصولاتی را که در داخل تولید می کنیم به خارج ارسال می شود و تحت نام و برند متفاوت به کشورهای دیگر صادر می شود.
منبع: مجمع تشکل های دانش بنیان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :