آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 268773
تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1399 14:20
تعداد بازدید : 3112

نماینده وزیر صمت در اصناف کشور:

طرح افق باید از واردکنندگان و فروشندگان موبایل فاقد پروانه آغاز شود

نخستین جلسه بررسي اجراى طرح افق با حضور ابراهیم درستی نماینده وزیر صمت و عضو هیات رییسه اتاق اصناف ایران و تهران در محل اتاق اصناف ایران برگزار گردید.
undefined

فناوران - در این نشست که حسین یوسفیان نماینده سامانه همتا، قدیمى از مدیران طرح رجیسترى، مهدی غفوریان رییس کمیته تخصصى تلفن همراه، مهدی عبقرى مشاور نماینده وزیر صمت در اصناف کشور (حوزه تلفن همراه)، هوشیار فقیهى معاون اقتصادى اتاق اصناف ایران حضور داشتند؛ ابراهیم درستی با بیان اینکه از اجرای طرح افق در شرایط فعلی بازار حمایت می کنیم گفت: البته در راستای قانونمند کردن و تنظیم بازار و هدایت واحدهای صنفی غیر مجاز به سوی دریافت جواز کسب، اجرای این طرح باید از واحدهای فاقد جواز کسب و شرکت های وارد کننده گوشی تلفن همراه آغاز شود.
درستی با تاکید بر اینکه در جریان اجرای این طرح باید مراقب باشیم واحدهای صنفی با جواز کسب صدمه نبینند، افزود: همه بخش های زنجیره تامین تلفن همراه (وارد کننده، عمده فروش وخرده فروش) در زمانبندى پایانى اجرای طرح افق، ملزم به ثبت خرید و فروش خود در سامانه جامع تجارت وصدور فاکتور الکترونیک خواهند بود ودر صورتی که فاکتور الکترونیک در سامانه جامع تجارت (در قالب طرح افق) برای تلفن همراه صادر نشده باشد، از فعالسازی آن در سامانه همتا و دریافت خدمات شبکه اپراتوری جلوگیری به عمل خواهد آمد.
نماینده وزیر صمت در اصناف کشور با بیان فعالیت بالغ بر ۱ میلیون واحد صنفی بدون جواز در کشور، از بروز ۳۰ درصد تخلفات صنفی در این واحدها خبر داد و گفت: اجرای طرح افق در بخش خرده فروشی از واحدهای فاقد جواز کسب، باعث تسریع در روند قانونمند شدن فعالیت این واحدها و تنظیم و متعادل شدن بازار تلفن همراه می‎شود، ضمن اینکه باعث تقویت جایگاه قانونی و عملکرد اتحادیه های صنفی ذیربط خواهد بود.
نایب رییس اول اتاق اصناف تهران با بیان مشکلات فراوان واحدهای صنفی، گفت: بخش اعظم بازار تلفن همراه از افراد جوان و تحصیل کرده هستند و باید از ایشان در راستای فعالیت قانونی حمایت شود. رییس اتحادیه صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی تهران اضافه کرد: در حالی که از واحدهای صنفی با جواز کسب و قانونمند حمایت می کنیم، با متخلفان به شدت برخورد می کنیم. همچنین در ادامه جلسه، حسین یوسفیان از مسوولان سامانه همتا گفت: طرح افق تمام گروه های کالایی را شامل می شود و این طرح را به تدریج برای تمام کالاها در بازه زمانی لازم اجرا خواهد گردید.
او ادامه داد: برای تمام گروه های کالایی برنامه داریم و در بازه های زمانی و با اطلاع رسانی لازم اجرای این طرح آغاز خواهد شد.
وی افزود: در گام اول فقط شرکت هاى واردکننده و براساس زمان بندى متعاقبا واحدهاى صنفى ۱۰- ۳۰ درصد میزان فروش کالایشان رادر این سامانه ثبت نام خواهند کرد و واحدهای بدون جواز با ثبت نام در این سامانه، پس از تایید اتحادیه می توانند فعالیت کنند.
در ادامه مهدی عبقرى مشاور نماینده وزیر صمت در اصناف کشور(حوزه تلفن همراه) ضمن بیان کم دیده شدن عمده فروشان متذکر شد: سال هاست اکوسیستم اقتصادى کشور برپایه پلان واردکننده بنکدار یا عمده فروش و نهایتا توزیع کننده و تک فروش است و در این طرح بهاى کمترى به عمده فروشان که قطعا سرمایه گذاران صنفى هستند، داده شده و می‎بایست میزان سود انها افزایش پیداکند.
وى با بیان ایرادات ضرایب مالیاتى این طرح بیان داشت: از متولیان خواستار اصلاح ضرایب مالیاتى و افزایش سود فروشندگان چه عمده فروشان و چه خرده فروشان هستیم و براین اساس به جهت عدم افزایش قیمت کالا براى مصرف کننده تقاضاى کاهش سود واردکنندگان را داریم همچنین درخصوص روند ثبت این فرایند در سامانه بدوا تقاضاى اموزش جامع، زمان بندى و در نهایت بدلیل قانونى شدن موضوع اجرا گردد.
در پایان ضمن موافقت با طرح هاى پیشنهادى مقررشد، خواسته های اصناف تامین و در جلسات بعدى زمان بندى اجرایی ابلاغ شود.
منبع: اتاق اصناف


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :