آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 268824
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1399 14:32
تعداد بازدید : 3393

حذف ۴ صفر از پول ملی نمایشی و مخرب

حذف چهار صفر از پول ملی یک کار غیرضروری و نمایشی است که هیچ اثر و ارزش واقعی در اقتصاد کشور ندارد و امیدواریم مسوولان به جای ادامه این مسیر مخرب بازی با اعداد، به فکر حل مشکلات واقعی اقتصاد ایران باشند.
undefined

حسین سلاح ورزی*
گفت وگو و کار در مورد حذف چهار صفر از پول ملی در شرایط حاضر چیزی شبیه تجویز جراحی زیبایی برای بیمار مبتلا به سرطان است. دوستان صحبت از کاهش هزینه های حسابداری بر اثر این تغییر می کنند که در میان مدت حرف صحیحی است.
البته در کوتاه مدت این اقدام، با توجه به لزوم اصلاح ارقام آمارها و صورت ها مالی سال های گذشته، برای مقایسه پذیر شدن، هزینه زاست و شانس خطا هم در دوران تغییر، در محاسبات مالی بالا می رود. اما به طورکلی، در مقیاس ناکارآمدی های نظام اقتصادی ایران، این اعداد و ارقام خنده آور است.
در ایران، دولت تقریباً هم اندازه تولید ناخالص داخلی، سوبسید پیدا و پنهان توزیع می کند؛ و این سوبسید در برخی حوزه ها همچون آب و انرژی، علاوه بر ایجاد ناکارآمدی اقتصادی شدید، اثرات مهمی بر ناپایدار کردن زیست بوم ایران دارد؛ که بهای آن را نسل های بعدی به سختی خواهند پرداخت.
این فقط یک قلم از مشکلات حاد در کشور ما است و حالا در میان فهرست مطول مشکلات ناکارآمدی در کشور، چرا دوستان نگران هزینه های حسابداری به دلیل وجود صفرهای اضافه شده اند؟!
انگار در انباری که شتر با بارش در آن گم می شود؛ شما برای افزایش دقت انبارداری، واحد اندازه گیری ارزن ورودی انبار را، از کیلوگرم به دانه تغییر دهی!
در کوتاه مدت هم، اثر حذف چهار صفر از پول ملی، با گرد شدن قیمت ها به سمت بالا، اثر تورمی خواهد بود. اما درمجموع این فعالیت یک کار غیرضروری و نمایشی است که هیچ اثر و ارزش واقعی در اقتصاد کشور ندارد و امیدواریم مسوولان به جای ادامه این مسیر مخرب بازی با اعداد، به فکر حل مشکلات واقعی اقتصاد ایران باشند.
*نایب رییس اتاق ایران 
منبع: پایگاه خبری اتاق ایران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :