آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 268858
تاریخ انتشار : 17 اردیبهشت 1399 13:22
تعداد بازدید : 4812

اپلیکیشنی در گوگل پلی که سال ها شنود می کرد

محققان امنیتی به تازگی از تلاش چندین ساله هکرها برای سرقت اطلاعات کاربرانی که اپلیکیشن های آلوده در فروشگاه گوگل پلی استور را دانلود کرده اند، خبر داده اند.
undefined

آی تی من- کارشناسان و محققان فعال در شرکت امنیت سایبری کسپرسکی به تازگی اعلام کردند که گروهی از هکرها از اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی با استفاده از یک بدافزار پیشرفته به سرقت اطلاعات کاربران در اپلیکیشن های آلوده در گوگل پلی استور اقدام کرده اند.
در این گزارش که در سایت Wccftech نیز آمده است، هکرها و مجرمان سایبری از اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی از یک تروجان و بدافزار پیشرفته در پشتی تحت عنوان PhantomLance  سخن گفته اند که برای سال ها به تمامی اطلاعات کاربرانی که برخی از اپلیکیشن های آلوده در فروشگاه آنلاین و اینترنتی گوگل پلی استور را دانلود و نصب کرده بودند، نفوذ و دسترسی پیدا کرده اند.
محققان کسپرسکی در این خصوص گفته اند: بدون شک هدف اصلی استفاده هکرها از این بدافزار سرقت اطلاعات محرمانه و خصوصی گوشی های قربانیان بوده است، چرا که این بدافزار قادر به دسترسی به موقعیت مکانی، پیام های متنی، تماس ها، لیست اپلیکیشن های نصب شده و سایر اطلاعات گوشی بوده است.
بررسی های انجام شده از سوی این محققان نشان می دهد که بدافزار مذکور در برخی از اپلیکیشن های محبوب و پرطرفدار در گوگل پلی استور همچون اپلیکیشن های تغییر فونت گوشی، پاکسازی دستگاه و تبلیغات در این پلت فرم نیز وجود داشته و شناسایی شده بوده است.
به گفته آنها در واقع زمانی که توسعه دهندگان اپلیکیشن های آلوده نسخه سالم و ابتدایی خود را در فروشگاه گوگل پلی استور عرضه می کنند، مشکل امنیتی و آسیب پذیری ندارند تا بتوانند کنترل های امنیتی و بررسی های سختگیرانه گوگل را با موفقیت پشت سر بگذرانند اما سپس  بدافزار و ویژگی های مخرب را توسط به روز رسانی های بعدی به برنامه خود اضافه می کنند چرا که بدین ترتیب به راحتی قادر به دور زدن بررسی های امنیتی گوگل خواهند بود.
ظاهرا هدف اولیه این بدافزار کاربران ویتنامی بوده اند؛ با این حال، این برنامه های آلوده در سایر نقاط جهان نیز منتشر شده اند. این تروجان با برنامه دیگری به نام OceanLotus مرتبط شده است که سابقه حملات بدافزار مشابه به سیستم عامل های دسکتاپ را دارد. حتی اگر گوگل این برنامه ها را از فروشگاه خود حذف کند، آنها هنوز هم به صورت آنلاین در وب سایت های مختلف APK و سایر فروشگاه های شخص ثالث در دسترس هستند.
به نظر می رسد حتی اگر تنها برنامه ها را از فروشگاه گوگل پلی نصب کنید باز هم قابل اطمینان نیست، مگر اینکه در مورد صحت برنامه نویسان تحقیق کنید. جستجوی سریع گوگل می تواند اطلاعات معتبری را درباره توسعه دهندگان ارایه کند و اگر چیزی از نتایج جستجو مشکوک به نظر می رسد، از نصب چنین برنامه هایی 
خودداری کنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :