آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 268932
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1399 11:14
تعداد بازدید : 4812

بار رومینگ ملی همچنان بر دوش همراه اول

ظهر روز سه شنبه ۷ دی ماه سال 95 بود که طی مراسمی در برج همراه و با حضور رییس وقت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و مدیران عامل اپراتورهای تلفن همراه کشور، قرارداد رسمی رومینگ ملی بین شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) با شرکت های خدمات ارتباطی ایرانسل و خدمات ارتباطی رایتل امضاء شد.
undefined

فناوران - بر اساس این قرارداد، مشترکان اپراتورها می توانستند در صورت نبود امکان ارتباط توسط اپراتور مبداء، از شبکه اپراتور طرف قرارداد استفاده کنند.
به زبان ساده طرح رومینگ ملی به این مفهوم است که اگر اپراتوری در نقطه ای از کشور مشترک داشت اما فاقد زیرساخت، آنتن و یا ضعف در پوشش بود، مشترکانش بتوانند از بستر و شبکه اپراتوری که دارای پوشش بهتر و در دسترس است بهره مند شده و خدمات ارتباطی بگیرند.
این طرح که از سال 93 در دستور کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته بود، در ظاهر مثبت خود، مناقشات و انتقاداتی نیز در پی داشت.
ظاهر مثبت قضیه این بود که مشترکان سیم کارت همه اپراتورها در هر جای کشور که هستند باید از نعمت ارتباطات محروم نباشند. اما در پس این ایده، ابهامات و انتقاداتی از همان زمان وجود داشت. یکی از ابهامات این بود که طبعا همراه اول که بیشترین سرمایه گذاری و هزینه و کامل ترین شبکه و پوشش را در اقصانقاط کشور و جاده ها داشت، هدف اصلی طرح بود و هر اپراتوری بدون کمترین هزینه در زیرساخت می توانست به راحتی صرفا سیم کارت عرضه کرده و از خدمات اپراتور میزبان (همراه اول) بهره مند شود.
انتقاد دیگر این بود که گفته می شد این طرح برای کاهش هزینه های رایتل و کمک به این اپراتور برای صرف هزینه تبلیغات برای جذب مشترک به جای توسعه و هزینه در زیرساخت هایش تهیه شده است.
مخلص کلام اینکه گفته می شد هدف اصلی از طرح رومینگ ملی، صرفا فراهم سازی زمینه استفاده مشترکان اپراتورهای دیگر از شبکه گسترده همراه اول است.
اکنون و بعد از گذشت 4 سال از عقد قرارداد رومینگ ملی در ساختمان همراه اول، آمار منتشره در فصلنامه آماری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نشان می دهد که این پیش بینی ها درست بود و بار اصلی رومینگ ملی همچنان بر دوش و بستر همراه اول است.
آمار منتشره در بخش تلفن همراه فصلنامه آماری سازمان رگولاتوری، در خصوص عملکرد اپراتورها در حوزه رومینگ ملی، تنها در 3 ماهه پایانی (زمستان) سال 98 نشان می دهد همراه اول با میزبانی بیش از 11 میلیون مکالمه، پذیرای مشترکان ایرانسل و رایتل بوده و این تعداد بالا از تماس را ناکام نگذاشته و مانع نارضایتی مشترکان این دو اپراتور شده است. به این ترتیب که در مقطع مذکور، مشترکان ایرانسل بیش از 7 میلیون و مشترکان رایتل بیش از 4 میلیون مکالمه را به واسطه عدم آنتن دهی و یا پوشش ضعیف اپراتورهای خود، به کمک و بر بستر شبکه همراه اول انجام داده اند.
در رتبه بعدی و با فاصله ای حدود 11 برابر کمتر، ایرانسل در مجموع تنها میزبان یک میلیون و هشتصد هزار مکالمه از سوی مشترکان دو اپراتور دیگر (همراه اول و رایتل) بوده است.
در نهایت اینکه جدول منتشره و آخرین آمار رگولاتوری، مهر تاییدی بر انتقادات، ابهامات و پیش بینی هایی همان سال 95 زده است و اپراتور رایتل، به واسطه نداشتن بسترهای ارتباطی قوی در سراسر کشور، حتی میزبان یک مکالمه از مشترکان دو اپراتور دیگر که تقریبا 99 درصد مشترکان موبایل کشور را پوشش می دهند نیز نبوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :