آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 268939
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1399 12:25
تعداد بازدید : 3155

عضو هیات مدیره سندیکای شناسایی و مکان‌یابی رادیویی:

کرونا جمع دشواری های کسب وکار را تکمیل کرد

شیوع ویروس کرونا مشکلات کسب وکارها را در تامین مواد اولیه وارداتی به دلیل تحریم ها، تعامل با جامعه جهانی، سیستم بوروکراتیک غیر کارآمد اداری، سقوط مکرر ارزش پولی، عدم شفافیت مسائل بنیادی کسب وکارها در حوزه های مالیاتی، تامین اجتماعی، مجوزهای وارداتی، نرخ ارز، بخشنامه های مکرر و تصمیمات غیرمنطقی در وزارت صنعت و سازمان تنظیم مقررات تشدید کرده است.
undefined

فناوران- میثم غنی زاده عضو هیات مدیره بابیان اینکه درگذشته به دلیل تحریم ها با موانعی روبرو بودیم ولی همه گیری کرونا مزید بر علت شد تا شرایط بحرانی تر شود و به خصوص شرکت های تولیدی با مشکلات فراوانی مواجه شوند، گفت: مساله اول مربوط به واردات مواد اولیه است. چند وقت اخیر به دلیل همه گیری ویروس کرونا مرزها بسته شد و امکان واردات از کشور چین وجود نداشت. هم اکنون با بهبود شرایط حمل ونقل از کشور چین، موضوع کمی مرتفع شده و با تاخیر 50 درصدی نسبت به گذشته واردات انجام می شود. اما ادامه نگرانی بخش خصوصی تشدید مساله تحریم هاست که واردات مواد اولیه به خصوص قطعات الکترونیکی را با دشواری های بسیاری روبرو می سازد.
او افزود: مساله بعدی تامین کننده های داخلی هستند که با شیوع ویروس کرونا از اسفندماه تعطیل شدند و در اردیبهشت ماه که امکان فعالیت داشتند با قوانین جدید گمرکی غافل گیر شده و هنوز فعالیت با تمام ظرفیت را آغاز نکردند. این عملکرد تامین کنندگان موجب توقف فعالیت برخی صنایع شده به گونه ای که متقاضی استفاده از تامین کنندگان خارجی به رغم دشواری های موجود هستند.
غنی زاده بابیان اینکه شیوع ویروس کرونا و فاصله گذاری اجتماعی باعث شده نتوانیم جلسات بازاریابی و معرفی محصول برای مشتریان بگذاریم، گفت: اولویت مشتریان به ویژه مشتریان سازمانی تغییر کرده است و استفاده از محصولات هایتک و دانش بنیان که بر بهبود فرآیندهای سازمانی و استفاده از تکنولوژی روز برای سهولت فعالیت ها تمرکز دارد، در وضعیت کنونی جزو اولویت ها نیست. اغلب تلاش می کنند ضمن حفظ بقای شرکت، سلامت جانی خود و کارکنانشان را تامین کنند.
 روال های اداری الکترونیکی شود
او بابیان اینکه تقاضا داریم در این شرایط برخی از روال های اداری دست وپا گیر و بوروکراتیک حذف شود و نظام اداری الکترونیک به عنوان یک ضرورت اجرا شود، افزود: به عنوان مثال فرآیند دریافت پروانه بهره برداری برای یک شرکت باتجربه و واجد شرایط، حدود 4 تا 6 ماه زمان می برد. بخش صدور پروانه بهره برداری وزارت صنعت، معدن و تجارت استانی در حال حاضر نیز به دلیل محدودیت هایی که شیوع ویروس کرونا ایجاد کرده پاسخگوی شرکت ها نیست. با شرایط موجود رتبه 128 ایران در کسب وکار قطعا تنزل پیداکرده و هیچ تدبیر امیدبخشی در این خصوص به چشم نمی خورد.
 به گفته وی، تعلل دستگاه ها و روال های اداری طولانی که با کاهش ساعت کاری ادارات تشدید هم شده، موجب شده روند صدور پروانه و سایر مجوزهای حیاتی فعالان اقتصادی بسیار کند و حتی تعطیل شود.
غنی زاده بابیان اینکه الکترونیکی کردن روال ها با راه اندازی سایت تفاوت دارد، افزود: الکترونیکی کردن مراحل اداری و انجام آنلاین کارها در دنیا به عنوان یک راهکار مناسب، جایگزین روال های بوروکراتیک و فیزیکی شده است. بااین وجود شاهد هستیم برخی از این اقدامات تبدیل به دردسر کاربران شده است. برای مثال سایت بهین یاب که در وضعیت فعلی می توانست بسیار کارگشا باشد با خطاهای بسیار و اتکا بیش ازحد به کارشناسانی که باید به صورت فیزیکی تاییدیه هایی را صادر کرده و گزینه هایی را فعال سازی کنند، زمان و انرژی بسیاری را از صاحبان کسب وکارها اتلاف می کند.
او افزود: لیست مواد اولیه و کدهای ISIC غیر کارشناسانه و باگ های متعدد سامانه وقت تولیدکنندگان را تلف می کند و عامل بی احترامی به تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی کشور است.
او همچنین از عدم شفافیت حقوق شهروندی گلایه کرد و گفت: باید مفهوم احساس مسوولیت در بدنه دولت برای پاسخگویی به ارباب رجوع آموزش داده شود و همین طور افراد از حقوق قانونی خودشان آگاه باشند. دولت ها باید بدانند کجا موظف و مسوول هستند و اگر به آن وظایف عمل نکنند چه عواقبی در انتظارشان است.
وی گفت: آیا تاکنون سابقه داشته فردی از یک فرآیند سازمانی شکایت کند و آن سازمان خود را موظف به پاسخگویی بداند. فعال اقتصادی باید با کارشناسی که هیچ حس مسوولیت و همراهی ندارد برخورد کند و به خاطر برخورد غیرمسوولانه یک واحد تولیدی یا صنفی با خطر تعطیلی مواجه می شود. کم نیستند شرکت هایی که به دلیل برخورد کارشناس بیمه همه فعالیت های صنفی و شرکتی خود را تعطیل کرده و به صورت حقیقی فعالیت می کنند تا امکان رصد دولتی از بین برود.غنی زاده همچنین با بیان اینکه تسهیلات ویژه ای به شرکت های دانش بنیان داده شود، گفت: اغلب شرکت های هایتک طی فرآیندهای طولانی موفق به کسب عنوان دانش بنیان می شوند تا از مزایا و شرایط ویژه ای بهره مند شوند ولی اکنون که به دلیل شیوع ویروس کووید 19 کل اقتصاد کشور دچار مشکل شده و از سوی دیگر انتظارات از شرکت های دانش بنیان هم بالاتر رفته امیدواریم حمایت ویژه ای از این بخش از کسب وکارها انجام شود. هرچند به این حمایت ها خوش بین نیستم و زیرا اغلب نمایشی و در حد آرام بخش برای کسب کارهاست.
او افزود: تسهیل و شفافیت در مسائل گمرکی، اعطای مهلت از سوی سازمان امور مالیاتی، تغییر رویکرد سازمان تامین اجتماعی و بانک مرکزی با فعالان اقتصادی، حذف روال های دست وپا گیر و کند کننده فعالیت های اقتصادی و الکترونیکی کردن امور همه مواردی هستند که از مشکل کرونا بزرگ تر هستند و می تواند برای برون رفت از بحران اقتصادی که تحریم ها و ویروس کرونا ایجاد کرده اند
 موثر باشد.
منبع: مجمع تشکل های دانش بنیان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :