آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 268951
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1399 13:12
تعداد بازدید : 3143

آغاز پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا این هفته آغاز می شود و یک میلیون واحد کسب و کار که مشمول دریافت تسهیلات شناخته شده اند پس از دریافت پیامک وزارت کار باید به سامانه کارا مراجعه و اطلاعات خود را برای دریافت تسهیلات ثبت کنند.
undefined

فناوران- برابر اعلام وزارت کار ۱۳ رسته شغلی شناسایی شده که بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی هستند، می توانند از تسهیلات حمایتی کرونا استفاده کنند.
این ۱۳ رسته شغلی در صورتی که سال گذشته فعال بوده و هنوز هم فعال باشند و نیروهای کار خود را در سال جاری تعدیل نکرده و کارگران آنها از بیمه بیکاری استفاده نکرده باشند، از سوی ستاد ملی کرونا برای پرداخت تسهیلات حمایتی انتخاب و معرفی خواهند شد.
پرداخت تسهیلات به بنگاه ها و کارگاه های آسیب دیده از کرونا از جمله سیاست های وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی به منظور حفظ اشتغال بنگاهها و صیانت از نیروهای کار است و همچنان که پیش از این اعلام شده، قرار است از این هفته ثبت نام در سامانه کارا و پرداخت تسهیلات کرونا آغاز شود.
در فرایند ثبت نام و بهره مندی واحدهای کسب و کار از تسهیلات مذکور، وزارت کار با هماهنگی دستگاه های اجرایی به یک میلیون واحد کسب و کار که آنها را مشمول دریافت این تسهیلات دانسته، پیامک ارسال می کند و کارفرمایان به محض دریافت پیامک می توانند با مرجعه به سامانه کارا به نشانی اینترنتی kara.mcls.gov.ir  اطلاعات خود را به ثبت برسانند.پس از این مرحله، اطلاعات کارفرمایان به بانکها ارسال و روند پرداخت تسهیلات آغاز می شود. برابر اعلام وزارت کار نرخ سود تسهیلات ۱۲ درصد بوده و مراحل پرداخت آن به کارفرمایان تا پایان خرداد ماه صورت می پذیرد.پیش از این در ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شد که به ازای هر کارگر شاغل مبلغ ۱۲ میلیون تومان به هر کارگاه پرداخت شود و چنانچه نوع شغل به گونه ای باشد که بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا کارگاه تعطیل شده باشد، این مبلغ به ازای هر کارگر ۱۶ میلیون تومان خواهد بود. دوره بازپرداخت این تسهیلات پس از یک دوره تنفس از مهرماه سال جاری و به مدت دو سال است و وثایقی که برای دریافت این تسهیلات از سوی بانکها اخذ خواهد شد، متفاوت و با ارائه سفته و معرفی ضامن عملیاتی می شود.
منبع: ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :