آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 268979
تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1399 13:52
تعداد بازدید : 5082

واکنش وزیر ارتباطات به آشفتگی بازار موبایل

بلاتکلیفی ۱.۴ میلیون گوشی وارد شده به کشور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کاهش واردات به دلیل تعطیلی کارخانه های تولیدی در کشورهای تولیدکننده ای مثل کره جنوبی و چین و احتمال احتکار بعضی از گوشی های وارداتی را دلیل آشفتگی بازار موبایل دانست.
undefined

آی تی من- به دلیل شیوع کرونا در جهان و از یک طرف خانه نشینی مردم و از طرف دیگر تعطیلی بسیاری از تولیدکنندگان گوشی، ساخت این کالا با مشکلاتی همراه شده و در ایران هم مشکل واردات به این معضلات اضافه شد. همچنین در حالی که ادامه تعطیلی مراکز آموزشی و به تبع آن تمرکز بر آموزش آنلاین در دانشگاه ها و استفاده از اپلیکیشن های آموزشی توسط دانش آموزان تقاضای موبایل را در بازار افزایش داده، کمبود جهانی کالا، بالا رفتن نرخ ارز و بسته شدن مرزها و محدودیت های ترانزیتی برای واردات، منجر به گرانی این کالا شده است.
در این راستا یکی از کاربران توییتر از وزیر ارتباطات درباره بازار آشفته موبایل پرسید. او به مشکل تخصیص ارز و ثبت سفارش پرداخت و گفت در بازار دبی قیمت برندها چندان تغییری نکرده اما در بازار ایران بعضی از مدل های پرفروش تا ۱۰۰ درصد هم افزایش قیمت داشته است.
در پاسخ به این اظهارات، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: از وزیر صمت می پرسم، اما احتمالا به دلیل تعطیلی کارخانه های تولیدی در کشورهای تولیدکننده ای مثل کره جنوبی و چین، واردات کاهش دارد. البته تا دو روز پیش، آمار واردات نشان می داد که ۱.۴ میلیون گوشی وارد شده که روشن نشده است. شاید کمی هم احتکار باشد، البته اطمینان ندارم.
این در حالی که است که فعالان بازار موبایل معتقدند قیمت گوشی متاثر از چند پارامتر است که در این مدت این پارامترها با مشکل روبه رو و باعث شده ورود کالا و عرضه موبایل کم شود. از طرفی اگر بانک مرکزی و وزارت صمت امکان تخصیص ارز و ثبت سفارش را برای واردات گوشی فراهم کنند، بخشی از این مشکلات که مربوط به واردات است، حل می شود.
با وجود این، فعالان بازار موبایل معتقدند در شرایطی که به دلیل شیوع کرونا در جهان، کارخانه های تولیدکننده با مشکل مواجه شدند و یا مشکلات مربوط به حمل و نقل مانع ارسال کالا شده، حتی درصورت حل مشکلات داخلی هم قیمت گوشی به دوران قبل از کرونا برنمی گردد و تنها درصورتی که شرایط در جهان عادی شود، می توان انتظار داشت که بازار موبایل هم به حالت عادی خود برگردد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :