آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 268981
تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1399 13:59
تعداد بازدید : 3111

فعالان دانش بنیان محصولات را با استانداردهای جهانی تولید و صادر می کنند

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: با صادرات کیت های ایران سا خت اتفاقات مهمی رخ داده و ایران توانسته با کمک نخبگان و فناوران خود محصولی هایتک را در کمترین زمان ممکن تولید و به جامعه عرضه کند که از تمامی استانداردهای اروپایی برخوردار باشد.
undefined

فناوران- در شرایطی که رسانه های معاند در پی شبهه افکنی و سیاه نمایی برعلیه کشورمان هستند و تلاش دارند تا با مشوش نمودن اذهان جامعه ماهی خود را از آب گل الود کرده خود بگیرند  دانش بنیان ها در فتوحاتی دیگر صادرات محصولات روزآمد خود را آغاز کرده و چشمه دیگری از اقتدار علم وفناوری ایران را به رخ جهانیان کشیدند.
پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که با گفتن اینکه دنیا از این پس اخبار متفاوتی از ایران قوی خواهد شنید به اهمیت صادرات کیت تشخیص کرونا در این زمان اشاره کرد و گفت: واقعیت این است که با صادرات کیت های ایران ساخت چند اتفاق مهم رخ خواهد داد. نخست آنکه اقتدار و توانمندی علمی و فناوری کشور درحوزه زیست فناوری را در عرصه جهانی به نمایش می گذارد و در سال جهش تولید نشان می دهیم که بر خلاف تبلیغات سوئی که از سوی رسانه های معاند خارجی و سیاه نمایی علیه ایران به دنیا شده و می شود، توان و اقتدار علمی و فناوری ما به جهان مخابره می شود، ایران اسلامی توانسته با کمک نخبگان و فناوران خود، محصولی های تک را در کمترین زمان ممکن تولید و به جامعه عرضه نماید که از تمامی استانداردهای اروپایی برخوردار باشد.
دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان افزود: به عبارت دیگر سطح تکنولوژی و فناوری ایران به حدی است که مورد پذیرش کشوری مانند آلمان قرار گرفته و اکنون این کشور و سایر کشورهای اروپایی  متقاضی وارد کردن کیت های تشخیص کرونا از ایران هستند. نکته حائز اهمیت دیگر اینکه، این کیت ها بر اساس قرارداد فروش که میان شرکت تولیدکننده و شرکت وارد کننده آلمانی منعقد شده، صادر می شود و طبیعی است که برای کشور ارزآوری به همراه داشته باشد.  هر چند که اهمیت نمایش «ما می توانیم» و  «اقتدار علمی» ایران در عرصه جهانی، چه بسا اهمیتی بیشتر از ارز حاصل از محل صادرات این محصولات باشد.
کرمی ادامه داد: این شرکت محصولات و تجهیزات دیگری در حوزه پزشکی به آلمان و سایر کشورهای اروپایی داشته و مشکل فروش نداشته و علت تاخیر در صادرات اخذ مجوز از وزارت بهداشت ودرمان ایران و مطمئن شدن آنها از کفایت تولید و مصرف در ایران بوده که پس از اطمینان از کفایت لازم در کشور  مجوز صادرات صادر شده است.
صادرات محموله ارسالی کیت های تشخیصی به آلمان در ۱۵-۱۰ روز آ ینده به یک میلیون نفر افزایش می یابد.
رییس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، گفت: در اولین محموله کیت ارسالی به آلمان برای تست ۴۰ هزار نفر بوده اما به گفته مدیرعامل شرکت  طی ۱۰ تا ۱۵ روز آینده نیز این میزان به یک میلیون نفر افزایش می یابد. از سوی دیگر  مراحل قرارداد فروش به ترکیه به اتمام رسیده و از اول هفته آینده صادرات و ارسال این کیت ها به ترکیه نیز آغاز می شود.
کرمی افزود: کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی و برخی دیگر از کشورهای اروپایی نیز، تقاضای خود را برای خرید کیت از ایران ارائه داده اند که صادرات به این کشورها نیز در دستور کار قرار داد. دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان ادامه داد: در حال حاضر ۶ شرکت دانش بنیان در کشور در زمینه تولید کیت تشخیص کرونا فعالیت می کنند که از این تعداد، سه شرکت موفق به تولید کیت های کرونا شده اند اما تنها یک شرکت موفق به صادرات کیت شده است. این کیت ها از نوع کیت های سرولوژی  است که برای تست جهت حضور افراد در محل هایی که تجمع انسانی بیشتری دارد، مورد استفاده قرار می گیرد؛ اماکنی مانند کارخانه ها.وی در پایان گفت: نتیجه انجام آزمایش با این کیت ها نشان می دهد که آیا فرد تست شده مبتلا به کرونا بوده و اکنون بهبود یافته یا اینکه تا به حال مبتلا نشده است. نکته قابل توجه اینکه در حال حاضر سه نوع کیت تشخیص کرونا شامل کیت سرولوژی، کیت تشخیص سریع و کیت PCR  وجود دارد که هر کدام عملکرد خاص خود را داشته و شیوه انجام آزمایش با هر کدام متفاوت است.
منبع: معاونت علمی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :