آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 268983
تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1399 14:2
تعداد بازدید : 3106

رشد تولید در فضای غیر رقابتی پایدار نخواهد بود

اینکه سال 1399 از طرف مقام معظم رهبری سال «جهش تولید» نام گذاری شده، به این معنا است که ایشان هم درد را درست تشخیص داده و درمان را هم تجویز کرده اند. درد همان کاهش تولید داخل است که دلایلی متعددی دارد.
undefined

فناوران - علی پیرموذن رییس اتاق اردبیل با بیان این مطلب گفت: مهمترین دلیل کاهش تولید داخل عدم حمایت ها توسط دستگاه های متولی اقتصادی از بخش تولید است؛ قوانین و دستورالعمل های دست و پاگیر، عدم دسترسی به مواد اولیه کافی و به موقع، واردات بی رویه و قاچاق؛ اما در این میان درمان درد تولید داخلی همان جهش دادن به تولید، سرعت و کیفیت بخشی به آن است. امروز تولید نیازمند حمایت های مضاعف و به موقع است.
پیرموذن  در پاسخ به این سوال که چگونه می توان به این هدف دسترسی یافت، گفت: در ابتدا باید ببینیم که چقدر این هدف گذاری براساس واقعیت های اقتصادی انجام شده و براساس واقعیت موجود پیش بینی پذیر است و آیا شرایط و امکانات لازم برای تحقق آن وجود دارد یا خیر؟
او ادامه می دهد: اگر فرض کنیم که هر دو مورد به درستی پیش بینی و فرصت مهیا شده آن وقت برای جهش تولید  باید، به محیط کسب و کار و به بهبود وضعیت آن توجه شود. من فکر می کنم با تکیه بر دانش و توان جوانان در حوزه استارت آپ ها و فناوری های دانش بنیان و روز و اقتصاد دیجیتال می توان به بخشی از این اهداف مشخص شده، رسید. البته بخش های دیگر اقتصاد هم پتانسل بالایی برای رشد دارند. به گفته پیرموذن رشد تولید اگر در فضای رقابتی اتفاق نیافتد پایدار نخواهد بود بلکه با برهم زدن تخصیص بهینه منابع می تواند درنهایت به ضرر اقتصاد کشور تمام شود. به گفته رییس اتاق اردبیل برای اینکه چنین فرصتی فراهم شود باید زیرساخت ها و سیاست های حمایتی برای بخش خصوصی هموار شود؛ می توان در حوزه مالیات، بیمه، بانک، دسترسی به مواد اولیه، سهولت در قوانین و مقررات، امن و آزاد کردن مسسیر صادرات  از بخش خصوصی حمایت کرد. وی در پایان پیشنهاد داد: از بخش خصوصی و تولید داخل می توان در سه مرحله حمایت کرد: مرحله اول دولت باید مهلت دهد بخش خصوصی بتواند در فرصت مناسب بدهی اجازه بها، آب، برق، گاز و بیمه خود را بپردازد. در مرحله دوم شرایط تامین مواد اولیه فراهم شود و درنهایت تامین نقدینگی و بازار فروش از طریق تسهیل در صادرات راه حمایت از بخش خصوصی است.
منبع: اتاق ایران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :