آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 269002
تاریخ انتشار : 23 اردیبهشت 1399 12:2
تعداد بازدید : 4789

از سوی اپراتورهای کشور

۹۰۰ هزار سیم کارت رایگان به سرپرستان خانوار تحویل شد

معاون وزیر ارتباطات از تحویل ۹۰۰ هزار سیم کارت رایگان به سرپرستان خانوار توسط سه اپراتور موبایل کشور خبر داد و گفت: فرآیند توزیع این سیم کارت ها ۴۸ ساعت زمان می برد.
undefined

فناوران- حسین فلاح جوشقانی درباره نحوه واگذاری سیم کارت های رایگان به سرپرستان خانواری که تاکنون سیم کارتی به نامشان ثبت نبوده است، اظهار داشت: از زمان اعلام اعطای وام یک میلیون تومانی به سرپرستان خانوار، مشخص شد که ۲.۵ میلیون نفر از سرپرستان خانوار، دارای سیم کارت به نام خودشان نیستند که اپراتورها قبول کردند به این تعداد افراد، سیم کارت رایگان اعطا کنند.
وی گفت: تاکنون حدود ۹۰۰ هزار نفر به صورت آنلاین برای درخواست سیم کارت رایگان در شبکه اپراتورها درخواست داده اند که این درخواست ها تا عصر روز گذشته پاسخ داده شد.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به اینکه این آمار مربوط به ثبت نام آنلاین برای دریافت سیم کارت رایگان است، گفت: در ابتدای اجرای این طرح، برخی دفاتر پیشخوان نیز به صورت حضوری، نسبت به واگذاری سیم کارت به متقاضیان اقدام کردند اما به دلیل بروز برخی مشکلات و ازدحام جمعیت در دفاتر خدمات پیشخوان، این فرآیند متوقف شد.
وی با اشاره به اینکه هر اپراتور نسبت به سهمی که در بازار موبایل در اختیار دارد، واگذاری سیم کارت به سرپرستان خانوار را عملیاتی کرده است، افزود: طی چند روز گذشته، فرآیند واگذاری سیم کارت از زمان تحویل توسط اپراتور به پست و پس از آن، توزیع و فعال سازی سیم کارت در شبکه یکی از اپراتورها زمان بر شده بود که این مشکل هم اکنون رفع شده و تمامی متقاضیان موفق به دریافت سیم کارت های خود شده اند.
معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: پس از فرآیند توزیع سیم کارت توسط پست و احراز هویت دریافت کننده سیم کارت، دو اپراتور ایرانسل و رایتل به صورت برخط نسبت به فعال سازی سیم کارت مشترک اقدام می کردند اما این فرآیند در اپراتور همراه اول حدود ۲۴ ساعت زمان می برد. بر این اساس از اپراتور همراه اول خواستیم تا این فرآیند اصلاح شود و سیم کارت مشترک بلافاصله پس از تایید هویت در سیستم فعال شود.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تاکید بر اینکه در اجرای این طرح شرکت پست و اپراتورهای موبایل تمامی توان خود را به کار بستند و نقایص اجرای طرح به سرعت رفع شد، گفت: واگذاری ۹۰۰ هزار سیم کارتی که از سوی متقاضیان تاکنون درخواست شده است، تکمیل شده و از این پس نیز برای هر متقاضی سرپرست خانوار سیم کارت اولی که تقاضای خود را در سیستم یکی از اپراتورها ثبت کند، این بسته سیم کارت رایگان اعطا می شود. وی گفت: تنها کمتر از ۵ درصد سیم کارت متقاضیان به دلیل آدرس های اشتباه و یا مخدوش و مشکل احراز هویت، به باجه های معطله پست عودت داده شده است. فلاح جوشقانی با بیان اینکه بررسی های ما نشان می دهد ایراداتی که در روند فعال سازی سیم کارت متقاضیان وجود داشت، هم اکنون برطرف شده است، خاطرنشان کرد: رگولاتوری پیگیری و نظارت بر این موضوع را در دستور کار دارد تا بلافاصله پس از دریافت متقاضی، سیم کارت وی فعال و قابل استفاده شود.
معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه اگر مشترکی در این باره به مشکلی برخورد کرد و یا شکایتی داشت می تواند آن را از طریق مرکز تماس اپراتور و یا سامانه ۱۹۵ پیگیری کند، گفت: روال توزیع سیم کارت از زمانی که اپراتور آن را به پست تحویل می دهد تا زمانی که این سیم کارت به آدرس متقاضی توزیع و تحویل می شود، حدود ۴۸ ساعت طول می کشد و در حال حاضر مشکلی در این فرآیند وجود ندارد.
وی افزود: ظاهراً به نظر می رسد محدودیت زمانی برای دریافت وام یک میلیونی سرپرست خانوار وجود نداشته باشد و کسانی که هنوز موفق به دریافت سیم کارت رایگان از اپراتورها نشده اند می توانند در این زمینه اقدام کنند.
فلاح جوشقانی اجرای این طرح را آزمونی عنوان کرد برای آنکه سایر فرآیندها را نیز به مرور به سمت الکترونیکی شدن ببریم و آنها را آنلاین اجرا کنیم.
رییس رگولاتوری در خصوص هزینه ای که برخی دفاتر پیشخوان دولت بابت ثبت نام سیم کارت سرپرست خانوار در روز نخست اجرای این طرح از متقاضیان اخذ کردند، گفت: چنانچه اینگونه مواردی وجود داشته باشد و به ما گزارش شود، حتماً آن را پیگیری می کنیم. چرا که مطابق اعلام اپراتورها، این سیم کارت ها رایگان است و از بابت آن نباید پولی پرداخت می شد. وی اضافه کرد: ثبت نام سیم کارت در شرایط عادی در دفاتر پیشخوان خدمات هزینه دارد اما در شرایط فعلی، اپراتورها از سیم کارت اولی ها، هزینه ای دریافت نمی کنند. معاون وزیر ارتباطات گفت: روز نخست که این خبر اعلام شد، همه کسانی که به دفاتر مراجعه کردند سرپرست خانوار نبودند و به تصور اینکه سیم کارت رایگان می دهند مراجعه کردند. اما به هر ترتیب در دو روز اول اجرای طرح، ثبت نام حضوری سیم کارت، آن هم قبل از مدیریت این موضوع، اشتباه بود و اقدام اپراتورها در این راستا با تذکر رگولاتوری همراه شد. وی گفت: چرا که این اقدام بدون هماهنگی با ما انجام شد. ما با رایگان شدن مشکلی نداشتیم اما در این شرایط و در بحران کرونا، ازدحام جمعیت در دفاتر پیشخوان خدمات قابل قبول نبود. البته ۷۰ درصد مراجعات در آن روزها به دفاتر پیشخوان، برای مواردی چون دریافت کد بورسی و غیره بود اما با توجه به اینکه دریافت سیم کارت از سوی متقاضیان نیز مزید بر علت این شلوغی شد، به اپراتورها تذکر دادیم تا موضوع مورد مدیریت قرار گیرد.
منبع: مهر 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :