آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 269106
تاریخ انتشار : 28 اردیبهشت 1399 11:58
تعداد بازدید : 3998

در گفت و گو با رییس اتحادیه تشریح شد:

اقدامات و برنامه های اتحادیه فناوران در بهار سال 99

رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران با بیان اقدامات و برنامه‎های مهم اتحادیه صنف رایانه در سال 99 گفت: با توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور، فعالان اقتصادی در کلیه صنوف امسال بسیار متفاوت‎تر از سال‎های قبل فعالیت خود را آغاز کردند، اما صنف رایانه در کنار تمام مشکلات ناشی از بحران کرونا درگیر مشکلات دیگری مانند محدودیت واردات، بسته شدن ثبت سفارش ها، از دسترس خارج شدن IP‎ها، عدم تخصیص ارز ، پرداخت مالیات و غیره شدند که با پیگیری‎های مستمر اتحادیه از نخستین روزهای سال 99، برخی از این معضلات تا حدی مرتفع شد.
undefined

فناوران - محمد فرجی رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران رسیدگی به مشکلات و دغدغه‎های فعالان صنف رایانه را از مهم ترین اولویت های اتحادیه دانست و ابراز امیدواری کرد که علی‎رغم تمام تلخکامی‎های ناشی از ویروس کرونا، سال 99 سختی‎ها و نگرانی‎های فعالان صنف رایانه کمتر و اوضاع اقتصادی همه بهتر شود.
وی گفت: هیات مدیره منتخب برخود واجب می‎داند تا حسب وظیفه، تصویری روشن از تمامی اقدامات انجام شده در اتحادیه برای اعضا ارایه دهد و در این رابطه روزهای پایانی سال 98 گزارشی از عملکرد هیات مدیره اتحادیه طی شش ماه گذشته ارایه شد. اکنون نیز با وجودی که یکماه اول سال را به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی از دست دادیم. اما برنامه‏ها و اهداف را به قوت پیگیری خواهیم کرد تا در روزهای پیش رو از فصل ابتدایی سال به نتایج مطلوبی برسیم. 
رسیدگی به مشکلات کافی نت ها
محمد فرجی رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران یکی از مهم‏ترین برنامه‎های اتحادیه را پیگیری حقوق و مطالبات مربوط به کافی‎نت‎ها عنوان کرد و گفت: متاسفانه سازمان امور مالیاتی کشور با حکم دیوان عالی عمومی اداری استان البرز تمام IPهای کافی‎نت‎ها را بست، به گونه‎ای که دیگر امکان ثبت اظهارنامه مالیاتی برای کافی‎نت‎ها وجود نداشت که با توجه به اینکه این موضوع عواقب بسیار خطرناکی در پی داشت، اتحادیه در جلسات و نامه‎های کتبی مکرر خواهان ابطال حکم دیوان شد. وی افزود: بالاخره با تلاش بی وقفه اتحادیه، محدودیت ثبت اظهارنامه مالیاتی بر روی کلیه IPها برداشته شد و بر اساس این امر کافی‎نت ها می‎توانند به هر تعداد نامحدود اظهارنامه مالیاتی ثبت کنند. 
هرچند این امر نتیجه مطلوب و دلخواه اتجادیه نبود، اما فرصتی فراهم کرد تا کافی نت ها کاملا متضرر نشوند و اتحادیه بتواند برای سال آینده با ارایه لایحه حقوقی به دیوان عالی عمومی، حکم دیوان عالی عمومی البرز را باطل کند.
 رفع مشکل ثبت سفارش کالا
محمد فرجی رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران با بیان مشکل بسته شدن ثبت سفارش کالاهای ضروری IT که دردسر بسیار زیادی برای تامین کنندگان تجهیزات رایانه ای ایجاد کرده بود، گفت: یکی از مشکلات مهم واردکنندگان کالاهای رایانه‏ای در سال جدید بسته شدن ثبت سفارش کالاهای فناوری اطلاعات بود که با پیگیری مداوم اتحادیه این معضل نیز حل شد.
وی اضافه کرد: خوشبختانه اکنون سایت ثبت سفارش برای لپ تاپ ها نیز باز شده است. شماره پرونده ها را به سازمان صمت تهران ارسال کردیم که به نظر می رسد ترخیص کالا طی چند روز آینده به جریان افتد. ممکن است که با عرضه کالا به بازار قیمت لپ تاپ نیز به قیمت های قبلی بازگردد؛ چرا که افراد صنف فناوران رایانه اکثرا با سود جزیی فعالیت دارند.
وی گفت: البته هنوز مشکل مهم دیگری در این رابطه وجود دارد. در واقع پس از باز شدن ثبت سفارش کالاهای IT ، تخصيص پيدا نكردن ارز مستقيم براي واردات اين كالاها مطرح شد. به اين صورت كه كالاهاي ICT مشمول دريافت ارز حاصل از صادرات می‎شوند. اگر این موضوع نیز مرتفع شود، شاهد کاهش قیمت کالاها خواهیم بود و تمام تلاشمان را می‎کنیم تا این مشکل هم رفع شود.
 فراخوان عضویت در کمیسیون بازرسی
محمد فرجی در ادامه با بیان این مطلب که هیات مدیره اتحادیه ظرف هفت ماه گذشته هر آنچه در توان داشت و می‏توانست برای صنف رایانه انجام داده است، گفت: بسیاری از اعضای صنف از ما درخواست کرده‎اند که بررسی بیشتری در رابطه با فروشگاه‎هایی که بدون جواز کسب فعالیت می‎کنند، انجام شود که حتما پیگیر این موضوع هستیم.
وی افزود: به دلیل گرفتاری شخصی آقای صالحی از سال جدید نمی‎توانیم در خدمت ایشان باشیم و در یک مراسم تودیع و معارفه مسوول کمیسیون بازرسی را معرفی خواهیم کرد. از زحمات آقای صالحی قدردانی و تشکر می‎کنیم به عنوان پیشکسوت قدیمی صنف در کنارشان کسب تجربه کردیم.
فرجی همچنین از افرادی که فکر می‏کنند می‎توانند به صنف خود کمک کنند و علاقه‎مند به کار بازرسی هستند، دعوت کرد تا در سایت اتحادیه ثبت نام نمایند تا سال جدید با تعداد نیروی بیشتری کار بازرسی انجام شود.
 پیگیری افزایش رسته‎های زیرمجموعه اتحادیه
رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران همچنین پیگیری افزایش رسته‎های زیرمجموعه اتحادیه را از دیگر مطالبات صنف دانست و گفت: کماکان پیگیر رسته‎هایی که اعتقاد داریم باید توسط هیات مدیره قبلی ثبت و زیرمجموعه اتحادیه قرار می‎گرفت، هستیم. شاید اضافه شدن این رسته‎ها به اتحادیه در این وضعیت کسادی کمک حال اعضای صنف باشد.
وی با بیان اینکه رسته ماینینگ به زودی به اتحادیه اضافه می‎شود، افزود: در کمیسیون تشخیص اتاق اصناف و اجلاس ممانعتی در این رابطه وجود ندارد و فقط سازمان صمت بخشنامه‎ای دارد که سعی‎امان این است که بخشنامه را اصلاح کنیم.
 تغییر ساختار اصلی سایت اتحادیه
فرجی یکی دیگر از اقدامات مهم هیات مدیره اتحادیه که نیاز به زمان بیشتری برای اجرایی شدن دارد را تغییر در ساختار اصلی سایت اتحادیه اعلام کرد و گفت: تغییر ساختار سایت اتحادیه و نرم‎افزارهای مالی و بایگانی بسیار اساسی و مهم است که احتمالا به سه ماه دوم سال ختم خواهد شد. با تغییر سایت، صاحبان مجوز کسب اتحادیه با یک کد سطح دسترسی روی سایت را خواهند داشت و جهت مراودات کاری می‎توانند با سایر فعالان حوزه که جواز کسب دارند آشنا شوند. در عین حال متوجه خواهند شد که چه میزان حساب مالی با اتحادیه دارند.
وی افزود: همچنین غیر از آنلاین شدن حق عضویت‎ها در سایت اتحادیه شرایطی ایجاد می ‎شود تا اسنادی که برای دریافت جواز در اختیار اتحادیه قرار می‎گیرد، بررسی و اگر مشکلی بود شخص متقاضی بتواند به راحتی آن را اصلاح کند. اینگونه دیگر نیازی به رفت و آمدهای مستمر درخواست کننده جواز کسب به اتحادیه نیست.
منبع: اتحادیه فناوران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :