آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 269108
تاریخ انتشار : 28 اردیبهشت 1399 12:1
تعداد بازدید : 4817

بازار موبایل آرام می‌شود

مردم یک ماه گوشی نخرند

رییس کمیته تخصصی تلفن همراه کشور اعلام کرد از حدود چهار ماه پیش شاهد افزایش قیمت ۴۰ تا ۵۰ درصدی قیمت گوشی بوده ایم.
undefined

آی تی من- محمد مهدی غفوریان در خصوص وضعیت قیمت ها در بازار تلفن همراه گفت: این روزها قیمت همراه حالتی بینابین دارد و به نوعی افزایش یا کاهش چشمگیری نداشته است.
غفوریان در خصوص نوسان قیمت تلفن همراه گفت: از حدود سه یا چهار ماه پیش شاهد افزایش قیمت ۴۰ تا ۵۰ درصدی بودیم اما این عدد در حال حاضر در محدوده ۱۰ تا ۱۵ درصد است.
وی با بیان تخصیص نیافتن ارز نیمایی به واردات گوشی گفت: نسبت به یک ماه گذشته افزایش ثبت سفارش واردات داشته ایم اما این به معنی برگشتن به سرعت قبل در واردات نیست، البته عدم تخصیص ارز نیمایی هم باعث ایجاد مشکلاتی شده است.
رییس کمیته تخصصی تلفن همراه کشور در ادامه افزود: به مردم توصیه می شود تا حدود یک ماه آینده از خرید تلفن همراه خودداری کنند و منتطر بمانند تا بازار به ثبات برسد.
بازار موبایل آرام می شود
در همین رابطه اما رییس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه مرکز مازندران نیز با بیان کمبود و افزایش قیمت گوشی تلفن همراه در بازار مازندران گفت: اختلال در حمل ونقل هوایی طی ایام کرونا و افزایش تقاضای خانواده ها برای خرید گوشی تلفن همراه جهت آموزش مجازی تحصیلی، کفه تعادل میان عرضه و تقاضا را بهم ریخت. رضا پلنگ افکن در گفت وگو با اتاق اصناف مازندارن در خصوص تحولات قیمتی هفته های اخیر بازار موبایل، اظهار کرد: در پی کم شدن میزان ارز دولتی به واردات موبایل، شاهد کمبود گوشی در بازار هستیم.
وی افزود: طی روزهای اخیر با تخصیص مجدد این ارز به گوشی های تلفن همراه از سوی بانک مرکزی، آرام آرام بازار در حال ترمیم خلأهای پیش آمده طی این مدت است و وضعیت تاروزهای آینده، بهبود خواهد یافت.
 کمبود گوشی ناشی از مشکلات ارزی است
رییس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه مرکز مازندران خاطرنشان کرد: کمبود گوشی های تلفن همراه در بازار موبایل استان ناشی از مشکلات ارزی بوده که عمده ترین تبعات آن، افزایش قیمت انواع گوشی بوده است.
این مسوول با بیان اینکه کمبود ارز دولتی موجب شده است تا بسیاری از اجناس وارداتی نیز در انبارهای گمر ک ، باقی بماند؛ ادامه داد: هر چند نوسانات قیمت دلار در این ماجرا کم اثر نبوده است اما عمده علت این موضوع، عدم تامین نیاز بازار و توقف واردات جنس به کشور بوده است.
 کمبود مختص گوشی های زیر 3 میلیون نیست
پلنگ افکن بیان کرد: کمبود گوشی تنها مختص به گوشی های با نرخ زیر 3 میلیون تومان نیست و مشمول گوشی های با قیمت بالاتر نیز است اما به دلیل تقاضای حداکثری از این بازه قیمتی در میان مردم به ویژه طی ایام کرونایی و نیاز خانواده ها جهت آموزش تحصیلی فرزندان شان به گوشی های اندروید، بازخورد بیشتری داشته است.
وی عنوان کرد: در حال حاضر، جنس بسیار در بازار کم است و برخی شرکت ها، به صورت موردی در حال پاسخگویی هستند.
 قیمت گوشی 40 درصد افزایش یافت
رییس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه مرکز مازندران تصریح کرد: با کم شدن عرضه و افزایش تقاضا طی هفته های اخیر، قیمت گوشی در بازار روند صعودی به خود گرفته است.
این مسوول با بیان اینکه قیمت گوشی طی این مدت بین 30 تا 40 درصد افزایش پیدا کرده است؛ گفت: در حال حاضر قیمت ارزانترین گوشی های اندروید در بازار 1.5 میلیون تومان و گران ترین آن به حدود 20 میلیون تومان می رسد.
 بازار از پس تقاضا بر نیامد
پلنگ افکن تاکید کرد: از یک سو، در پی شیوع کرونا، حمل ونقل های بین المللی دچار اختلال شد و هواپیماهای باربری، جنس شرکت های وارداتی را به کشور منتقل نمی کردند و از سوی دیگر، با رونق گردن آموزش مجازی تحصیلی، تقاضا برای خرید گوشی در کشور بالا رفت و لذا، عرضه نتوانست از پس تقاضای موجود در بازار بر آید.
وی گفت: کرونا، صدمات عمده ای به فعالان بازار موبایل در مازندران زد و تعطیلی بازار و در ادامه نبود جنس در بازار، عملا بازار موبایل را راکد و خسارات عمده ای به فعالان این صنف به ویژه خرده فروشان وارد کرد.
 موبایلی ها در سبد حمایتی دولت نیستند
رییس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه مرکز مازندران مطرح کرد: کرونا، صدمات اقتصادی عمده ای به بازار موبایل وارد کرده است و متاسفانه، صنف تلفن همراه در سبد حمایتی دولت قرار نگرفته است.
پلنگ افکن یادآور شد: از دولت تقاضا داریم این صنف را در سبد حمایتی ویژه مشاغل آسیب دیده از کرونا قرار دهد و کسبه ای از این صنف را که طی این مدت از جیب خورده اند را با حداقل ارائه تسهیلات کم بهره، مورد حمایت قرار دهد.
 مردم فعلا از خرید گوشی دست نگه دارند
در پایان او نیز به مردم توصیه کرد: حتی الامکان در شرایط فعلی از خرید گوشی تلفن همراه خودداری کنند و با تزریق گوشی به بازار طی ایام پیش رو، قیمت ها در بازار متعادل خواهد شد.
رییس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه مرکز مازندران با تاکید مجدد بر اینکه مردم حتی الامکان از خرید گوشی دست نگاه دارند گفت: اگر هم الزامی برای خرید گوشی دارند از طریق سامانه افق، اقدام کنند.
 ترخیص ۷۳۸ هزار دستگاه گوشی از ابتدای سال
در همین رابطه اما سخنگوی گمرک ایران، گفت: از ابتدای سال ۹۹ تاکنون ۷۳۸هزار و ۸۰۰ دستگاه تلفن همراه از گمرک ترخیص شده است.
بر اساس اعلام گمرک ایران، نزدیک به 738 هزار دستگاه تلفن همراه طی 290 فقره اظهارنامه به ارزش 119 میلیون و 352هزار و 101دلار از ابتدای سال جدید پس از انجام تشریفات گمرکی و اخذ مجوزهای لازم ترخیص شده اند.
لطیفی در ادامه اظهار داشت: مقداری از تلفن همراه ترخیص شده، از چند ماه پیش اظهار شده بود و صاحبان کالا نیز در این مدت پیگیر دریافت کد منشا ارز یا ساتا از بانک عامل بودند که به محض دریافت این کد، ترخیص کالا صورت گرفت.
سخنگوی گمرک در پایان گفت: از ابتدای امسال نیز 305هزار 423 تلفن همراه به ارزش 37میلیون دلار، اظهار شده که بخشی از آن ترخیص و بخشی دیگر نیز در حال طی کردن تشریفات گمرکی است.
آخرین اخبار از توقیف محموله های قاچاق گوشی
اما در آخرین اخبار پیرامون تحولات مرتبط با بازار نابه سامان موبایل، فرمانده مرزبانی استان کرمانشاه، از توقیف یک دستگاه کامیون عراقی و کشف 120 دستگاه تلفن همراه هوشمند به ارزش 3 میلیارد و 600 میلیون ریال خبر داد.
یحیی الهی گفت: مرزبانان هنگ مرزی قصرشیرین با کنترل خودروهای ورودی و خروجی به کشور از پایانه پایانه مرزی «پرویزخان» شهرستان قصرشیرین استان کرمانشاه، به یک دستگاه کامیون عراقی که قصد ورود به خاک ایران را داشت، مشکوک شدند.
وی افزود: مرزبانان پس از متوقف کردن کامیون در بازرسی تخصصی از آن توانستند 120 دستگاه تلفن همراه هوشمند را که به صورت حرفه ای جاساز شده بود کشف کنند.
فرمانده مرزبانی استان کرمانشاه با اشاره به دستگیری یک متهم، تصریح کرد: کارشناسان ارزش ریالی محموله کشف شده تلفن همراه را 3 میلیارد و 600 میلیون ریال برآورد کردند که پس از تشکیل پرونده قضائی تحویل مراجع ذی صلاح شدند.
فرمانده انتظامی استان کردستان نیز از توقیف خودروی حامل 34 دستگاه گوشی هوشمند خارجی قاچاق به ارزش بیش از 3 میلیارد ریال در شهرستان "بیجار" خبر داد.
سردار علی آزادی گفت: در راستای طرح عملیاتی مبارزه با قاچاق کالا، ماموران پلیس آگاهی شهرستان "بیجار" حین کنترل خودروهای عبوری در یکی از محورهای ورودی شهر موفق به شناسایی سواری سمند حامل گوشی تلفن همراه قاچاق شدند.
وی افزود: با هماهنگی مراجع قضایی و در بازرسی از خودروی مورد نظر 34 دستگاه گوشی هوشمند خارجی قاچاق کشف شد.
فرمانده انتظامی استان کردستان با اشاره به اینکه در این رابطه 2 نفر دستگیر شده اند، گفت: کارشناسان ارزش گوشی های کشف شده را بیش از 3 میلیارد ریال برآورد کردند.
و آخرین خبر اینکه فرمانده انتظامی خمیر نیز از کشف یک محموله یک و نیم میلیاردی گوشی موبایل قاچاق در این شهرستان خبر داد.
سرهنگ رضا علی بخشی گفت: کارآگاهان پلیس اگاهی شهرستان خمیر با انجام کار اطلاعاتی و بهره گیری از شیوه های پلیسی از دپوی یک محموله تلفن همراه قاچاق توسط یکی از افراد سودجو مطلع و موضوع را در دستور کار قرار دادند.
وی افزود : ماموران پس از بررسی صحت موضوع، ضمن هماهنگی با مقام قضائی به محل اعزام و در بازرسی از منزل متهم ۱۵ دستگاه گوشی تلفن همراه قاچاق کشف و ضبط کردند.
فرمانده انتظامی خمیر با بیان اینکه کارشناسان مربوطه ارزش این محموله قاچاق دپو شده را یک میلیارد و 500 میلیون ریال عنوان کردند، گفت: دستگیری متهم در دستور کار پلیس قرار دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :