آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 269122
تاریخ انتشار : 28 اردیبهشت 1399 14:24
تعداد بازدید : 3147

ویروس کرونا فرصت هایی را برای اقتصاد دانش بنیان مهیا ساخت

اقتصاد کشور تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا در حال تغییر است و اکنون فرصت مناسبی است تا با هوشمندی از این شرایط با خرید شرکت های بین المللی، عقد قراردادهای مقرون به صرفه و تامین بسترهای زیرساختی و غیره به نفع اقتصاد کشورمان بهره برداری کنیم.
undefined

فناوران- علیرضا درویش عضو هیات مدیره کانون طراحی مهندسی و مونتاژ ایران، با بیان اینکه ویروس کرونا خطری است که جان همه را تهدید می کند و فقیر و غنی بدون توجه به مرزهای جغرافیایی در برابر آن یکسان هستند، گفت: شیوع این ویروس نشان داد که باید برای سلامت و سعادت بشریت دعا کنیم و از بزرگ ترین پتانسیل کشور یعنی سرمایه انسانی تحصیل کرده و کارآمد استفاده کنیم تا به جهشی در تولید و اقتصاد کشور دست یابیم.
او با بیان اینکه قبل از کرونا، قرار بود کشور بر مبنای اقتصاد مقاومتی فعالیت کند و مشاغل پایدار در کشور ایجاد شود تا فارغ التحصیلان بتوانند در داخل کشور فعالیت کنند. ولی، متاسفانه این مهم امکان تحقق پیدا نکرد، افزود: واردات افسارگسیخته کالاهای قاچاق از دریا، زمین و آسمان است. 
وی افزود: سالی 20 میلیارد دلار کالای قاچاق فرصت شغلی زیادی را از ایرانی ها می گیرد. از سوی دیگر خیلی از وزارتخانه ها مانند نفت، نیرو، صنعت و غیره علیرغم صحبت های تلویزیونی در عمل علاقه ای به خرید خدمات، قطعات و تجهیزات از داخل کشور ندارند و جو حاکم این است که کالاهای خارجی بهتر است.
به گفته وی، تا زمانیکه قوانین به سرعت تغییر میکنند و نرخ ارز دچار نوسان باشد، محیط کسب وکار همیشه دچار تنش است. شرکت ها و تحمل هزینه های گزاف به دلیل تحریم های ظالمانه چه دانش بنیان یا غیر دانش بنیان نمی توانند ال سی ارزی باز کنند ولی همان کالا از شرکت خارجی با ال سی ارزی مستقیم و غیرمستقیم خریداری می شود، نتیجه چنین عملکردی جز فرار مغزها و کوچک تر شدن اقتصاد نیست.  درویش بابیان اینکه سرعت ترخیص مواد اولیه  ابزار های تولیدی و ماشین آلات خطوط تولید از گمرک افزایش یابد افزود: شرکت ها با روش های بسیار پیچیده ای اقلام مورد نیاز کشور را تهیه می کنند وتحریم ها را دور می زنند تا وارد خاک کشور شود، ولی در مرحله گمرک ایران هم به همان اندازه کار دشوار و در خیلی موارد به مراتب سخت از دور زدن تحریم است.
منبع: مجمع تشکل های دانش بنیان 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :