آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 269169
تاریخ انتشار : 29 اردیبهشت 1399 13:3
تعداد بازدید : 4782

با حضور معاون اول رییس جمهوری انجام شد

اتصال 1500 روستا به اینترنت پرسرعت همراه اول

همزمان با روز جهانی ارتباطات، آئین «بهره برداری از اتصال روستاها به اینترنت پرسرعت همراه اول» با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مدیران استانی، مدیران همراه اول و جمعی از مسوولان و دست اندرکاران صنعت مخابرات به شکل ویدئو کنفرانس برگزار شد.


فناوران – بر اساس این گزارش شرکت ارتباطات سیار ایران از ابتدای سال 1398 با احداث 279 سایت جدید، تعداد 655 روستا را تحت پوشش خدمات ارتباطی مبتنی بر نسل های نوین تلفن همراه درآورده است؛ همچنین 381 سایت در 1407 روستا در بازه زمانی مذکور به نسل های 3 یا 4 ارتقاء تکنولوژی یافته است.
بنابراین در بازه زمانی یک سال اخیر، 1587 روستا با پوشش جمعیتی حدود 1.3 میلیون نفری از خدمات اینترنت پرسرعت همراه اول بهره مند شده اند.
میزان پیشرفت این پروژه ها در قالب USO (طرح خدمات عمومی اجباری روستایی) برای سال جاری، احداث 39 سایت در 58 روستا و همچنین ارتقاء 17 سایت در 42 روستا بوده است.
اپراتور اول با در اختیار داشتن بالغ بر نیمی از بازار ارتباطات کشور، توانسته تاکنون در 4142 روستا نسل چهار، در 5707 روستا نسل سه و در 44968 روستای کشور پوشش نسل دو ایجاد کند.
سرمایه گذاری های انجام شده در قالب تجهیز روستاها و مناطق کمتر برخوردار کشور از محل USO، باعث شده که بزرگترین اپراتور کشور، 86 درصد جمعیت روستایی را تحت پوشش سرویس های باکیفیت خود قرار دهد و گسترده ترین شبکه را در زمینه ارتباطات سیار ایجاد کند.
در این مراسم از سایت نسل 4 روستای سیدان از توابع شهرستان درمیان در استان خراسان جنوبی نیز از طریق ویدئو کنفرانس رونمایی شد. 
مرتضی طاهری بخش معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول با بیان اینکه با شعار تحقق رویای دیجیتال برای همه ایرانیان، پروژه های بزرگی را استارت زده ایم که بخشی از آنها امروز افتتاح می شود و پروژه های زیرساختی بزرگی در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد، گفت: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید بسیاری بر توسعه دسترسی روستاهای کشور به اینترنت پرسرعت داشتند و در این راستا از محل اعتبارات USO و با حمایت سهامداران شرکت، اقدام به ظرفیت سازی در روستاهای کشور برای بهره مندی روستاییان عزیزمان از پتانسیل های نهفته در این شبکه کردیم.
وی ادامه داد: در یک سال اخیر ارتقاء دسترسی 1407 روستا و ایجاد دسترسی جدید برای 655 روستا به شبکه اینترنت پرسرعت نسل چهارم شرکت ارتباطات سیار ایران صورت پذیرفته که آیین آن به شکل نمادین در روستای سیدان خراسان جنوبی برگزار شد.
معاون فنی همراه اول با تأکید بر اینکه 26 ماه است ما و همکاران فنی و شبکه به دلایلی از جمله سیل نوروز 1398 و کرونای نوروز 1399 به مرخصی نرفته ایم و تمام تمرکزمان بر توسعه و حفظ پایداری شبکه ارتباطی کشور بوده است، اذعان کرد: تمامی شرایط بحرانی اخیر باعث شد تا میزان مصرف شبکه ارتباطی روز به روز گسترش یابد، تا جاییکه مصرف برخی اپلیکیشن های داخلی تا 1000 درصد و متوسط مصرف کاربران از این اپلیکیشن ها نیز 500 درصد رشد داشته است.
طاهری بخش افزود: بنابراین همراه اول تمام تلاش خود را کرده تا شبکه ای پایدار با سرعت دسترسی مناسب برای ایرانیان فراهم آورد و با افتتاح بالغ بر 520 میلیارد تومانی امروز، در مجموع طی سه سال اخیر 4200 روستا از خدمات اینترنت پرسرعت همراه برخوردار شده اند.
محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در این مراسم با بیان دستور پنج ماده ای مقام معظم رهبری برای تسریع و تکمیل زیرساخت شبکه ملی اطلاعات، اظهار کرد: در این راستا مراکز داده همراه اول که با اعتبار 800 میلیارد تومانی و با هدف ایجاد زیرساخت های ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان های غرب و شمال غرب کشور و تهران طراحی و پیاده سازی شده است، به زودی رونمایی خواهد شد.
وزیر ارتباطات ضمن قدردانی از همراه اول که از بهمن ماه گذشته مجاهدانه تلاش کرد تا پروژه های امروز (اتصال روستاها به اینترنت پرسرعت) را در مدت کوتاهی و با سرعت زیاد به سرانجام برساند، گفت: تاکنون 93 درصد روستاهای بالای 20 خانوار کشور تحت پوشش تلفن همراه و اینترنت همراه قرار گرفته اند که در راستای تحقق عدالت اجتماعی، این رقم تا پایان سال جاری به 100 درصد خواهد رسید.
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور نیز در ادامه با تأکید بر اینکه اقدامات شایسته ای در دولت دوازدهم مخصوصا در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده است، اظهار کرد: یکی از مهم ترین آنها، توسعه اینترنت پرسرعت تلفن همراه در روستاهاست که امروز از آذری جهرمی و همراه اول بابت اهتمام به این موضوع تشکر می کنم و همچنین روز جهانی ارتباطات را نیز به فعالان این بخش تبریک عرض می کنم. محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی با حضور در روستای سیدان و شرکت در این مراسم به شکل ویدئو کنفرانس، نیز با بیان اینکه ظرفیت ارتباطی هر 29 شهر این استان و پوشش تلفن همراه در تمامی شهرها تکمیل شده است، گفت: پوشش تلفن همراه در 96 درصد روستاهای بالای 100 خانوار نیز فراهم شده است؛ روستای سیدان نیز اکنون با 97 خانوار و 324 نفر جمعیت، تحت پوشش خدمات نوین ارتباطی همراه اول قرار گرفت. لازم به ذکر است، طرح خدمات عمومی اجباری روستایی یا همان USO، با هدف ارایه خدمات دسترسی به اینترنت پرسرعت در روستاهای سراسر کشور به کارفرمایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تعریف شده است. شرکت ارتباطات سیار ایران هم اکنون بالغ بر 69 میلیون مشترک تلفن همراه با ضریب نفوذ 84 درصدی در کشور دارد و ارتباطات رومینگ بین الملل آن نیز با 270 اپراتور در 112 کشور جهان برقرار است.
همراه اول همچنین براساس گزارش های دوره ای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور، ضمن در اختیار داشتن بالاترین میزان پوشش جمعیتی شهرها و روستاها، تا پایان سال گذشته بالغ بر 82 هزار کیلومتر از جاده های کشور را نیز تحت پوشش خدمات ارتباطی خود درآورده و از همین طریق مرجع مکالمات رومینگ ملی نیز بوده است.
منبع: همراه اول


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :