آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 269398
تاریخ انتشار : 11 خرداد 1399 11:9
تعداد بازدید : 4785

جیلبرک تازه برای گوشی های جدید آیفون

آسیب پذیری جدیدی در سیستم عامل موبایل اپل کشف شده که به کاربران امکان قفل شکنی یا Jailbreak گوشی های آیفون را می دهد.
undefined

آی تی من- از زمانی که گوشی آیفون به بازار عرضه شده تا کنون، همواره کاربران به منظور دورزدن محدودیت هایی که اپل در استفاده از نرم افزارهای مختلف روی این گوشی ها وضع کرده، به شکستن قفل یا به اصطلاح جیلبرک کردن آن علاقه داشته اند و این بازی موش و گربه همواره بین اپل و هکرها در جریان بوده و البته معمولا اپل دست برتر را داشته است.
حالا برای اولین بار پس از 4 سال، یک گروه از هکرها، یک Jailbreak را برای تمامی گوشی های اپل، و حتی گوشی های جدید آن، در قالب ابزاری با نام unc0ver عرضه کرده اند که در وب سایت رسمی این جیلبرک (https://unc0ver.dev/) به همراه دستورالعمل نصب آن قرار گرفته است. این جیلبرک با استفاده از یک آسیب پذیری در هسته سیستم عامل iOS کار می کند که به تازگی کشف شده است.
انتشار عملکرد جیلبرک برای سیستم عامل iOS 13.5 که جدیدترین نسخه از این سیستم عامل است، برای کاربران آیفون که برای هرکاری از تحقیقات امنیتی گرفته یا اجرای بازی ها و نرم افزارهایی که اپل ممنوع کرده، به آن متکی اند، خبر خوبی است؛ اما در عین حال یک مشکل امنیتی نیز برای اپل محسوب می شود؛ زیرا مهاجمان نیز می توانند از این تکنیک برای نفوذ به گوشی کاربران استفاده کنند.
یک متخصص امنیت با نام مستعار Pwn20wnd که توسعه دهنده اصلی این جیلبرک است و آسیب پذیری مذکور را کشف کرده، برای جلوگیری از سوءاستفاده هکرها، جزییاتی درباره ماهیت آن منتشر نکرده است. 
جالب است بدانید که نخستین Jailbreak برای گوشی های آیفون در سال 2007 منتشر شد؛ یعنی حدود 6 ماه پس از عرضه گوشی آیفون و حتی پیش از راه اندازی اپ استور. این جیلبرک از یک آسیب پذیری در مرورگر سافاری استفاده می کرد و به کاربران امکان می داد که برنامه های دلخواه خود را نصب کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :