آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 269402
تاریخ انتشار : 11 خرداد 1399 11:20
تعداد بازدید : 6692

در یک نشست خبری آنلاین اعلام شد

«نشان» گوگل مپ را رقیب خود می داند

سرویس نقشه و مسیریاب ایرانی «نشان» با رسیدن به 5 میلیون نصب فعال، ثبت بیش از 700 هزار مکان منحصر به فرد روی نقشه و البته معرفی قابلیت ها و امکانات جدید، حالا گوگل مپ را رقیب خود می داند.
undefined

فناوران- نشست خبری شرکت راژمان (مالک سرویس نقشه و مسیریاب نشان) دیروز به صورت آنلاین برگزار شد تا مدیران این شرکت، درباره سابقه، ویژگی ها و برنامه های آینده این سرویس مسیریاب ایرانی توضیح بدهند. جواد عامل، مدیرعامل شرکت راژمان و بنیان گذار مسیریاب و نقشه نشان در این نشست خبری، بابیان اینکه شرکت راژمان در سال 1390 اوین نقشه ترافیک شهر مشهد را با همکاری شهرداری این کلان شهر ارایه داد. در آن زمان ما اولین اپلیکیشن ایرانی بودیم که مستقل از گوگل مپ مسیریابی اتوبوس و مترو را ارایه می دادیم. این فعالیت به تدریج به 17 شهر دیگر نیز تسری یافت و با استقبال کاربران مواجه شد.
وی افزود: در سال 95 که فعالیت ما گسترده شد، تصمیم به ایجاد یک نقشه واحد با استفاده از داده های شهرداری ها گرفتیم که تصمیم اشتباهی بود و یک سال زمان ما برای یکپارچه کردن این داده ها به نتیجه نرسید. بنابراین تصمیم گرفتیم نقشه خودمان را منتشر کنیم که درنتیجه در دی ماه 96، «نشان» با استفاده از داده های باز Open Street Map به دنیا آمد.
عامل در ادامه، با بیان اینکه این مسیریاب در دور اول جذب سرمایه، موفق به جذب 6 میلیارد تومان سرمایه نقدی و 5 میلیارد تومان هزینه تامین زیرساخت و سخت افزار از گروه فناپ شده است، گفت: در تمام این مدت، ما روی رشد ارگانیک برنامه ریزی و تنها 10 درصد بودجه را خرج تبلیغات کردیم و عمده بودجه صرف تحقیق و توسعه شده است.
 مشارکت کاربران، عامل موفقیت نشان
به گفته وی، با همین رشد ارگانیک و طبیعی، اپلیکیشن نشان در آستانه 5 میلیون نصب فعال بر اساس آمار فایربیس گوگل قرار دارد و به رکورد 6 میلیون درخواست مسیریابی و 700 هزار جست وجو در روز رسیده است.
عامل افزود: آمار نشان می دهد که اپلیکیشن نشان در هر روز 13 میلیون دقیقه پیش روی کاربران باز بوده و از آن استفاده می شود. همچنین هر راننده تاکسی روزانه 90 دقیقه از این سرویس استفاده کرده است.
مدیرعامل شرکت راژمان با بیان اینکه هم اکنون 730 هزار مکان منحصر به فرد با مشارکت کاربران در نقشه نشان ثبت شده است، گفت: ما در یک سال گذشته، نزدیک به یک میلیون ویرایش روی شبکه معابر کشور اعمال کرده ایم که 80 درصد آن با مشارکت ادیتورهای OSM (اوپن استریت مپ) بوده و 200 هزار ویرایش نیز به دست همکاران نقشه و مسیریاب نشان انجام شده است.
به گفته عامل، در یک سال گذشته، کاربران نشان نزدیک به ده میلیون گزارش ترافیکی، یعنی تقریبا روزی 26 هزار گزارش روی نشان ثبت کرده اند که این مشارکت ها، اصلی ترین سرمایه و عامل موفقیت نشان است. وی با اعلام سهم 36 درصدی نشان در استفاده رانندگان فعال تاکسی های اینترنتی کل کشور، افزود» در تهران سهم ما در این زمینه به 46 درصد می رسد و به این ترتیب، نشان پرکاربردترین و فراگیرترین سرویس مسیریابی در تاکسی های اینترنتی است.
وی به عنوان نمونه دیگری از مشارکت کاربران، به ثبت 23 هزار سرعت گیر روی این سرویس اشاره کرد که در میان مسیریاب ها بی بدیل است. از مشارکت کاربران. امروز 23 هزار سرعت گیر روی نشان است. که هیچ کدام از مسیریاب ها ندارند.
 نشان در دوران کرونا
داود امینی، مدیر ترافیک نشان نیز در ادامه این نشست خبری آنلاین، به اقدامات این سرویس نقشه و مسیریاب در ایام همه گیری کرونا پرداخت.
وی با بیان اینکه از ابتدای اسفندماه و با تشخیص عادی نبودن شرایط، تصمیم گرفتیم در زمینه اطلاع رسانی و کمک به تصمیم گیری به مردم کمک کنیم، گفت: به دلیل به دست نیاوردن داده های مناسب از مراجع مربوط، با داده های خودمان و با استفاده از متخصصان علوم داده دست به کار شدیم و پیاده سازی لایه مکان های پرتردد شهری را با استفاده از داده های تردد افراد پیاده، جست وجو ها و از این قبیل انجام دادیم که نتیجه، در دو بخش نیم ساعت اخیر (به رنگ زرد و نارنجی) و 24 ساعت گذشته (به رنگ بنفش) پیاده سازی شده و به نمایش درمی آید. به گفته وی، قدم بعدی، نمایش ساعت های شلوغ مناطق پرتردد برای مکان هایی همچون هایپرمارکت ها و بانک ها بود که به صورت نمودار روی مکان های منتخب به نمایش درمی آید.
امینی افزود: در مرحله بعد با اپلیکیشن فاصله گذاری اجتماعی ماسک همکاری کردیم و در این پروژه از زیرساخت نقشه نشان استفاده شد که هم اکنون «ماسک» یکی از سرویس گیرنده های عمده نشان است. ارایه گزارش سفرهای نوروزی نیز دیگر اقدام نشان بوده است. جالب اینکه بر اساس گزارش نشان، به جز اواخر اسفندماه سال گذشته، میزان سفرها نسبت به سال های ماقبل کاهش چشمگیری داشته است. به گفته امینی، این گزارش ها در سطح مدیران میانی وزارتخانه های کشور و بهداشت مورد استفاده بوده است.

undefined
 مسیریابی با هر وسیله ای
اما با وجود اشتغال گروه نقشه و مسیریاب نشان به ویژگی های دوران کرونا، این گروه از توسعه نیز غافل نمانده  و قابلیت های کاربردی جدیدی را به سرویس خود افزوده است.
مصطفی جلم بادانی، مدیر فنی نشان در این نشست خبری به تشریح قابلیت های نسخه های 8 و 8.5 مسیریاب نشان پرداخت.
وی با بیان اینکه در دسته امکانات مرتبط با حمل و نقل پاک، از اولین نسخه نقشه همراه، بهترین مسیر با اتوبوس و مترو را ارایه می کردیم، افزود: در پاییز 98 مسیریابی اتوبوس را نیز به نشان افزودیم و امروز در 27 شهر بزرگ و 23 شهر پیرامونی سرویس حمل و نقل همگانی را ارایه می کنیم. قابلیت دیگری که به نشان افزوده شده، امکان مسیریابی بین شهرهای بزرگ و شهرهای پیرامونی با حمل و نقل همگانی است. به گفته وی، کاربران هم اکنون می توانند با کلیک کردن روی هر ایستگاه اتوبوس، تمامی خطوطی را که اتوبوس شان از آن ایستگاه می گذرد، مشاهده کنند.
تخمین زمان رسیدن اتوبوس ها به ایستگاه نیز قابلیت دیگری است که با همکاری شهرداری های تهران و مشهد راه اندازی شده است. در این قابلیت، اطلاعات حرکت اتوبوس ها از طریق GPS دریافت و پس از پردازش، تخمین مناسبی از زمان رسیدن اتوبوس به هر ایستگاه ارایه می شود. به گفته جلم بادانی، مسیریابی با دوچرخه و پیاده نیز با در نظر گرفتن شیب مسیر برای کل ایران ارایه شده است. همچنین مسیریابی موتور با توجه به رشد خریدهای اینترنتی و رونق کسب وکار پیک های موتوری مورد توجه قرار گرفت و با رعایت محدودیت ها و قوانین حرکت موتورسیکلت، پیاده سازی شد.
قابلیت دیگری که به سرویس مسیریاب نشان افزوده شده، مسیریابی آفلاین است. به این ترتیب در مکان هایی که اینترنت کاربر قطع می شود، امکان مسیریابی بر اساس داده های قبلی همچنان وجود دارد. علاوه بر این، هر گاه کاربر مجدد به اینترنت متصل شد، مسیر به روز و در صورت نیاز اصلاح می شود.
 نقشه های ماهواره ای دقیق و به روز
مدیر فنی نشان همچنین به تمایل کاربران به استفاده از نقشه های ماهواره ای اشاره کرد و افزود: با وجود مشکلاتی مانند تحریم، توانستیم نقشه های به روز ایران را تهیه کنیم و برای بسیاری از شهرهای کشور، هم اکنون نقشه ماهواره ای ما متعلق به اسفند 98 یا فرودین 99 است.
نکته دیگر، دقت نقشه هاست که به گفته جلم بادانی، هم اکنون در برخی شهرها نقشه با دقت ده سانتی متر هم تهیه شده. نشان سعی دارد تا اواخر تابستان امسال، نقشه 25 سانتی متر را برای شهرهای کشور آماده کند که به این ترتیب، نقشه های ماهواره ای نشان از گوگل مپ نیز دقیق تر و به روزتر خواهد بود.
وی همچنین از افزوده شدن قابلیت نمای سه بعدی با کمک تصاویر پهپادی خبر داد و گفت: این قابلیت برای تهران ارایه شده و در روزآمدسازی های بعدی سعی داریم برای شهرهای دیگر ایران نیز نمای سه بعدی را بسازیم. نمایش پلاک اماکن نیز سرویس دیگری است که با استفاده از داده های شهرداری در تهران، مشهد و کرج افزوده شده است. به گفته مدیرفنی نشان، این داده های عمدتا خام، اشتباه و غیرقابل استفاده بوده که سعی شده با استفاده از روش های هوش مصنوعی اصلاح شود. وی اعلام کرد که در آینده، این سرویس برای شهرهای دیگر هم ارایه خواهد شد.
توسعه دیگری که در اپلیکیشن نشان اتفاق افتاده و ظرف روزهای آینده با ارایه روزآمدسازی ارایه می شود، بهبود کارایی و بهینه سازی 12 درصدی مصرف باتری است.
 آینده نشان، رقابت با گوگل مپ
حسین بخشایی، مدیر استراتژی نشان، در این نشست خبری با بیان اینکه نزدیک به 30 ماه از زمان انتشار نشان می گذرد، گفت: آمار گوگل پلی کنسول نشان می دهد که ما در این مدت همواره رشد صعودی داشته ایم و الان 500 هزار نصب ماهانه داریم. 
وی با بیان اینکه نشان رشد طبیعی و ارگانیک را مایه مباهات خود می داند، افزود: به عقیده ما هزینه ای که صرف تحقیق و توسعه بشود، بهتر از انجام هزینه تبلیغات و انحصار در یک پلتفرم خاص جواب می دهد. بخشایی گفت: چشم انداز ما از ابتدا این بود که نیازهای کاربران ایرانی به نقشه و مسیریابی را پوشش بدهیم و قدم اول، مسیریابی برای تاکسی ها بود. امروز در جایی قرار داریم که در کنار رقیب قدرتمندی مثل «ویز» سهم خوبی از بازار را در اختیار داریم.
به گفته وی، گام بعدی نشان، با عنوان مسیریابی با هر وسیله ای برداشته شد و در گام سوم، نشان سعی دارد ضمن بلوغ سرویس ها، امکانی را فراهم کند که کاربر حتی در خانه نیز مقصدش را بیابد، از خدمات کسب و کارها آگاهی پیدا بکند و به اطلاعات غنی دست بیابد و به عنوان یک پلتفرم، کسب وکارها نیز بتوانند از خدمات آن استفاده کنند. بخشایی افزود: ما امروز شاهد بیش از 700 هزار جست وجوی روزانه مکان هستیم که قصد داریم تا پایان سال 99 این آمار را به بیش از 2.5 میلیون جست وجو برسانیم.
وی گفت: از این پس، گوگل مپ را رقیب خود می دانیم و بابت اعتماد کاربران به این سرویس، از آنان 
سپاسگزاریم.
 گلایه از انحصار
همان طور که خواندید، مدیر استراتژی نشان در بخشی از سخنان خود، طعنه ای هم به رقبایی زد که با تمرکز روی تبلیغات و انحصار سعی در گرفتن سهم بیشتر از بازار دارند که می شد حدس زد منظور او، رقیب اصلی نشان در بازار نقشه و مسیریابی، یعنی اپلیکیشن بلد است. جواد عامل در این رابطه توضیح داد: واقعیت این است که در بسیاری از حوزه ها با بلد رقابت خوبی داریم، اما در برخی موارد که در اکوسیستم انحصار به وجود می آید، از نظر ما پسندیده نیست. به ویژه اینکه این انحصار در مارکت پلیس اتفاق بیفتد. اشاره او به کافه بازار است که هر دو اپلیکیشن بلد و کافه بازار متعلق به یک گروه است.  عامل افزود: کافه بازار به عنوان یک گلوگاه باید عادلانه رفتار کند. اما شاهد این هستیم که گاهی اپ ها را حذف می کند یا اپ متعلق به خودش را اولویت می دهد. وی توضیح داد: تبلیغات در کافه بازار، تا جایی که محصول خود را روی اپ های دیگر expand نکند، اشکالی ندارد. گوگل هیچ گاه چنین کاری نمی کند و در جست وجو مثلا برای نشان، ویز را اکسپند نمی کند. این انحصار در گلوگاه است که عادلانه نیست. 
مدیرعامل راژمان افزود: ما از این مرحله گذشته ایم و بیشترین نصب خود را هم از گوگل پلی داریم؛ اما در این زمینه برای استارتاپ های کوچک و شهرستانی نگرانیم.
عامل همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره همکاری با تاکسی های اینترنتی، گفت: ما در مذاکره و گفت وگوی دائمی با تاکسی های اینترنتی هستیم ولی تا به امروز این گفت وگو ها منجر به شکل گیری رابطه تجاری نشده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :