آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 269578
تاریخ انتشار : 25 خرداد 1399 14:49
تعداد بازدید : 3118

با طرح‌های سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری

بوروکراسی تأمین سرمایه برای فناوران کاهش می یابد

صندوق نوآوری و شکوفایی طرح های سرمایه گذاری دو جزئی و سه جزئی را برای کاهش دغدغه فناوران در شرکت ها اجرایی کرده که با استقبال مواجه شده است.
undefined

فناوران- محمدحسین رضوانیان، مدیر ارزیابی سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار کرد: کمتر از یک سال است که در صندوق نوآوری و شکوفایی مدل جدیدی  را در راستای حمایت از طرح های دانش بنیان و فناورانه و سرمایه گذاری غیر مستقیم در این طرح ها اجرایی کرده ایم.
وی با بیان اینکه این مدل با استقبال فعالان اکوسیستم دانش بنیان کشور مواجه شده است، خاطر نشان کرد: یکی از خطوط اصلی که در صندوق نوآوری و شکوفایی در یکسال گذشته هدف گذاری و پیگیری شده، ایجاد تحرک، انگیزه و گسترش سرمایه گذاری خطر پذیر در اکوسیستم نوآوری و فناوری و درگیر کردن صندوقها و شرکت های مختلف در قالب هم سرمایه گذاری دو جزئی و سه جزئی بوده است.
رضوانیان با بیان اینکه در سرمایه گذاری دو جزئی، صندوق نوآوری و شکوفایی در مشارکت با عاملین سرمایه گذاری خود که صندوق های پژوهش و فناوری کل کشور و همچنین دیگر صندوق های قانونی کشور هستند، سرمایه مورد نیاز طرح های دانش بنیان و فناورانه را تامین خواهد کرد.
وی افزود: در این مدل فناوران که عمدتا در زمینه خاص طرح خود تخصص دارند در کنار عاملین سرمایه گذاری، گام های تجاری سازی طرح های خود را بر می دارند.
وی ادامه داد: در سرمایه گذاری دو جزئی، صندوق نوآوری و شکوفایی آماده است تا ۸۰ درصد سرمایه مورد نیاز اجرایی شدن طرح ها را از طریق سرمایه گذاری و مشارکت در سود و یا زیان احتمالی طرح ها تامین کند و ۲۰ درصد مابقی توسط عامل سرمایه گذاری و سرمایه پذیر تامین خواهد شد.
وی بیان کرد: این مدل قابلیت همکاری با دیگر نهادها و بخش های دغدغه مند و یا علاقه مند کشور مانند دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی را نیز به عنوان نهاد همکار دارد و این بخش ها می توانند در مشارکت با عاملین سرمایه گذاری ۲۰ درصد مابقی سرمایه مورد نیاز طرح ها را تامین کنند.
وی گفت: در این مدل، عملا فناوران دیگر درگیر فرایندهای بروکراتیک تامین سرمایه و یا اخذ تسهیلات نمی شوند و می توانند بر روی زمینه تخصصی طرح خود تمرکز کنند.
رضوانیان افزود، معیار اصلی برای صندوق نوآوری و شکوفایی در انتخاب طرح ها اولویت فناوری یا اولویت راهبردی طرح ها برای کشور است که در صورت دارا بودن این اولویت ها، همان طور که گفته شد صندوق آماده است تا ۴ برابر آورده دیگر شرکا را بدون هیچ گونه دخالتی در فرایندهای اجرایی طرح، سرمایه گذاری کنند. 
وی با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی در امور اجرایی شرکت های سرمایه پذیر، هیچ دخالتی نخواهد داشت، افزود، تاکنون با استفاده از این مدل در ۱۵ طرح سرمایه گذاری صورت گرفته است و ۵۰ طرح دیگر در مرحله ارزیابی و نهایی سازی مشارکت است.
رضوانیان درباره حوزه طرح های فناورانه که از این مدل سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی بهره برده اند، گفت: حوزه های سلامت و پزشکی، معدنی، فناوری اطلاعات  بیشترین حوزه های سرمایه گذاری با استفاده از مدل مشارکت غیر مستقیم صندوق هستند.
منبع: مهر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :