آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 269783
تاریخ انتشار : 3 تیر 1399 12:29
تعداد بازدید : 3204

دبیر اتاق اصناف ایران:

پرداخت تسهیلات کرونا به کسب و کارها باید براساس میزان آسیب باشد

دبیر اتاق اصناف ایران گفت: بسیاری از کسب و کارها در شیوع کرونا متضرر شدند و درصد آسیب دیدگی آنها متفاوت است و پرداخت تسهیلات کرونا به آنها باید براساس درصد آسیب باشد.
undefined

فناوران- حسین طاهرمحمدی در نشست خبری «وضعیت کسب وکارها در روزگار پس از کرونا» گفت: اصناف ایثارگران و جهادران عرصه اقتصاد هستند و در مبارزه با شیوع بیماری کرونا با دولت همکاری لازم را داشتند.
وی افزود: دولت نیز دستورالعمل کمک به اصناف آسیب دیده از شیوع کووید ۱۹ را تهیه کرد تا بتوانند با ثبت نام در سامانه کارا از تسهیلات لازم در این زمینه بهره مند شوند.
دبیر اتاق اصناف اظهار داشت: در اجرای دستورالعمل کمک به کسب و کارهای متضرر از کرونا با مشکلات زیادی مواجه هستیم که پس از احصای آنها پیشنهاداتی را به مراجع تصمیم گیری ارایه کردیم.
وی اضافه کرد: برای نمونه رسته ها اعلامی به صورت کلی هستند و باید در این مورد بازنگری شود تا رسته هایی که آسیب بیشتری دیدند حمایت شوند.
طاهرمحمدی درمورد پیشنهادات اتاق اصناف برای کمک به اصناف متضرر از کرونا گفت: ۴۰۰ اتاق اصناف و ۸۸۰۰ اتحادیه در کشور فعال هستند که مهمترین منبع درآمدی آنها حق عضویت دریافتی از اعضاست که با بروز شرایط بحرانی فضای کسب و کار این منبع با مشکل مواجه است پیشنهاد دادیم سه در هزار درآمد دارندگان پروانه کسب به تشکل ها اختصاص یابد.
وی درباره پیشنهاد کاهش مالیات واحدهای صنفی متضرر از اصناف نیز گفت: براساس ماده ۱۶۵ قانون مالیات های مستقیم تمام یا بخشی از بدهی مالیاتی کسر یا تقسیط می شود که لازم است از اصناف از این امتیاز قانونی آگاه شوند و از سوی دیگر امکان عملی برای رسیدگی سریع، کم هزینه و بدون تبعیض برای مودیان مالیاتی فراهم شود.
این مقام صنفی درباره پیشنهاد سوم اصناف برای شرایط موجود، گفت: برای پایدار نگه داشتن تشکل های صنفی به وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد دادیم با توجه به اینکه زیرساخت حقوقی این منابع در بودجه سنواتی در نظر گرفته شده است برای حل بحران کسب و کارهای متضرر از کرونا منابع مالی مخصوص بحران از بودجه سنواتی کشور به تشکل های صنفی تخصیص یابد.
وی در خصوص پارامترهای شناسایی واحدهایی که آسیب بیشتری دیدند، گفت: میزان تعطیلی این بنگاه ها، میزان سرمایه گذاری و تعداد شاغلین شاخص هایی است که می توان در شناسایی واحدهایی که آسیب بیشتری متوجه آنها شده استفاده کرد.
طاهر محمدی درباره عدم استقبال برخی اصناف از دریافت تسهیلات کرونایی دولت، گفت: این تسهیلات متناسب با خسارت این واحدها نیست و ضروری است که توجه بیشتر و حمایت قانونی لازم در زمینه پرداخت آنها انجام شود.
وی در ادامه درمورد اقدامات اتاق اصناف کشور در صورت شیوع موج دوم کرونا گفت: پیشنهاد ما این است که صنوف سنتی با کسب و کارهای مجازی هم افزایی داشته باشند و راهنمایی های لازم برای ایجاد فروشگاه های مجازی در اختیار اصناف قرار می دهیم.
دبیر اتاق اصناف ایران تاکید کرد: پاشنه آشیل اصناف عدم تجزیه و تحلیل اطلاعات آنهاست و با وجود آنکه سامانه اطلاعاتی از تغییرات صنوف اعم از صدور و ابطال پروانه و موارد دیگر وجود دارد اما توجهی به تجزیه و تحلیل این اطلاعات نمی شود.
منبع: ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :