آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 269844
تاریخ انتشار : 7 تیر 1399 9:30
تعداد بازدید : 3123

نایب رییس کمیسیون اقتصاد نوآوری اتاق بازرگانی تهران:

عدم اجرای آیین نامه صادرات نرم افزار، پایمال کردن حق فعالان ICT است

نایب رییس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه عدم اجرای آیین نامه صادرات، پایمال کردن حق فعالان ICT است، گفت: تصویب آیین نامه اجرایی حمایت از توسعه صادرات نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات، حق مسلم فعالان این حوزه اقتصادی است.
undefined

فناوران - فرزین فردیس تایید آیین نامه اجرایی صادرات در شورای عالی اقتصاد را یک گام مثبت ارزیابی کرد و گفت: مهم ترین اتفاقی که با تصویب این آیین نامه می تواند رخ دهد و من اطمینان دارم که رخ خواهد داد، این است که تکلیف فعالان تجارت ICT روشن می شود.
مقررات گذاری و شفافیت باعث توسعه تجارت می شود
این فعال اقتصادی با بیان اینکه شفافیت مقررات مهم ترین عامل تسهیل تجارت نرم افزار است، گفت: روشن شدن تکلیف به این معنا است که فعالان حوزه تجارت باید بدانند که رفتار دولت با آن ها چگونه است.  
فرزین با بیان نبود مقررات روشن در حوزه صادرات نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات افزود: در گذشته برخوردهای متناقضی از سوی نهادهای مختلف دولتی با فعالان تجارت نرم افزار وجود داشت و رفتارها دوگانه بود، یکی نهاد تشویق و حمایت کرده و یک نهاد نیز مانع تراشی می کرد.
وی با بیان ماهیت نامشهود نرم افزار و خدمات فناوری تأکید می کند: رفتار دوگانه و فقدان سیاست واحد، باعث بلاتکلیفی در میان فعالان حوزه شده بود که جلوی رشد به ویژه در حوزه تجارت خارجی را گرفته است.
فرزین ضرورت تصویب آیین نامه را این گونه تشریح می کند که فعالان و تاجران متوجه می شوند که توان انجام چه کاری دارند و هر فعالیت آن ها چه بازخوردی از سوی نهادها دولتی و حاکمیتی خواهد داشت. مقررات گذاری باعث می شود که رفتار نهادهای حاکمیت قابل پیش بینی شود و در نتیجه فعالان تجاری بهتر بتوانند برای رشد و توسعه بازارهای خود تصمیم گیری کنند.
نایب رییس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران، معتقد است: پیش بینی پذیری کمک می کند که فعالان اقتصادی بتوانند تولید و صادرات شان را برنامه ریزی کنند، برای سرمایه گذاری، تصمیم گیری کنند و بهتر تصمیم بگیرند که چه محصولی را به چه کشورها و چه بازارهایی صادر کنند.
 دولت دست و پای فعالان ICT را نبندد
وی در ادامه با اشاره با صحبت های اخیر معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد: هدف گذاری سهم ۱۰ درصدی صنعت ICT در اقتصاد کشور، امکان پذیر و عملی است، اما باید توجه داشت که اگر مسوولان دولتی هدف هایی فراتر از این و امکان حضور بین المللی صنعت ICT کشور را می خواهند نباید دست و پای فعالان ICT را ببندند. به گفته فردیس،  ظرفیت بالایی در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، چه در حوزه نرم افزار و محتوا و چه در حوزه سخت افزار وجود دارد، اما برای آزاد شدن این ظرفیت ها و پتانسیل ها برای دستیابی به بازارهای جهانی، دولت باید آزادی عمل بیشتری به فعالان این صنعت بدهد.
 ضعف ها را گردن هم نیندازیم
فرزین در پاسخ به این سؤال که تعلل در تصویب آیین نامه اجرایی حمایت از توسعه صادرات نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات، به چه دلیل رخ داده است، می گوید: من فکر می کنم که در هر برهه ای از زمان میان بخش خصوصی و دولتی ناهماهنگی هایی وجود داشته است. یک دوره دولت از بخش خصوصی عقب می ماند و یک دوره بخش خصوصی عقب تر است. اینکه بخش خصوصی و دولتی تقصیر را گردن همدیگر بیاندازند، فایده ای به تجارت نمی رساند.
نایب رییس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران تأکید می کند که هماهنگی و وحدت میان بخش خصوصی و دولتی باید تقویت شود و می گوید: اگر قصد داریم در هر صنعتی رقابت پذیر باشیم، همه بازیگران و متصدیان صنعت باید باهم هماهنگ و همگام باشند.
 استاندارد و شفافیت صادرات را تضمین می کند
فردیس درباره محتوای آیین نامه اجرایی حمایت از توسعه نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات در مورد مسوولیت نهادهای بالادستی برای استانداردسازی و گواهینامه های واحد می گوید: مسئله استاندارد اهمیت بالایی دارد و واجب است که این مسوولیت درست اجرا شود. وی توضیح داد: بارها شنیده ایم که تولید یک محصول بی کیفیت توسط یک صادرکننده یا یک تولیدکننده ایرانی و صادرات آن به بازارهای خارجی، باعث از بین رفتن اعتبار کل آن صنعت در بازار هدف شده است.
فردیس به صنعت مصالح ساختمانی پرداخت و گفت: برای مثال در سال های اخیر تولیدکنندگان مصالح ساختمانی با بازار عراق دچار مشکل شده اند، تنها دلیل آن این است که یک تولیدکننده فرصت طلب، با ارسال سیمان کم کیفیت و پایین تر از حد استاندارد، اعتماد به تولیدکنندگان ایرانی و اعتبار محصولات ایرانی در بازار عراق را زیر سؤال برده است. نمونه های چنین اتفاقاتی در بسیاری از بازارهای خارجی رخ داده است و اعتبار بازرگانان ایرانی قربانی کالاهای بی کیفیت و فاقد استاندارد یکسری تولیدکنندگان خاص شده است.
نایب رییس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران تأکید کرد:  اگر نهادی برای ایجاد استانداردهای واحد وجود داشته باشد و نظارت بر اعمال این استانداردها در کالا و خدمات صادراتی به صورت مستمر پیگیری شود، اعتبار و اعتماد به تولیدکنندگان ایرانی در بازارهای مقصد تضمین می شود.
 آیین نامه حمایت از صادرات حق فعالان حوزه آی سی تی است
فردیس با بیان لزوم هماهنگی تشکل ها، بازرگانان و تولیدکنندگان نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات برای تصویب این آیین نامه تأکید کرد: برای گرفتن حق همیشه باید تلاش کرد، من تصور نمی کنم کسی در این مورد شک داشته باشد. تصویب این آیین نامه حق مسلم فعالان حوزه تجارت نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات است که نباید گذاشت پایمال شود.
منبع: فدراسیون فاوا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :