آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 269853
تاریخ انتشار : 7 تیر 1399 9:55
تعداد بازدید : 3120

جولان سودجویان با کارت های بازرگانی یکبار مصرف و بی هویت

عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه کارت های بازرگانی یکبار مصرف، ابزاری برای جولان سودجویان است، گفت: فعالان اقتصادی اعتقادی به کارت بازرگانی یکبار مصرف ندارند و باید برای ایجاد شفافیت در این حوزه از تمامی امضاهای طلایی جلوگیری کرد.
undefined

فناوران- حمیدرضا صالحی درباره سواستفاده از کارت های بازرگانی به عنوان یکی از بسترهای اصلی فعالیت های مخرب و نقش اتاق های بازرگانی در صدور این کارت ها، اظهار داشت: اتاق بازرگانی در حال حاضر وظیفه کارگزاری صدور کارت بازرگانی را برعهده دارد و تایید این کارت ها برعهده نهاد دیگری است.
وی افزود: درباره سواستفاده از این کارت ها باید به دنبال دلیل افزایش این موضوع باشیم، برای نمونه باید بررسی کنیم آیا مشکل از ساز و کارها و زیرساخت هاست؟ یا بستری برای سواستفاده فراهم است؟
صالحی گفت: باید توجه داشت که برخی اقدامات از سوی نهادهای حاکمیتی موجب فراهم شدن سواستفاده این افراد می شود.
وی گفت: کارت های بازرگانی باید به افرادی تعلق گیرد که در این زمینه سابقه ای طولانی و تجربیاتی برای فعالیت در این بخش دارند.
به گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، تاکنون تلاش هایی در این زمینه شده اما اتاق بازرگانی تنها وظیفه صدور این کارت ها را بر عهده داشته و امکان ورود بیشتر به این موضوع را ندارد.
وی ادامه دهد: بسیاری از متقاضیان کارت های بازرگانی افرادی هستند که قصد ورود به حوزه صادرات و واردات را ندارند. باید با ساز و کار دقیق و شناسایی و ورود و خروج ارز، از صدور کارت بازرگانی برای چنین افرادی جلوگیری شود.
صالحی ادامه داد: به نظر من روند صدور کارت های یکبار مصرف یا کارت های بدون هویت باید مورد توجه قرار گیرد تا از جولان سودجویان جلوگیری شود.
این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: در شرایط فعلی باید از یکسو با نگاه باز، از کسب وکارهای قانونی بیشتری حمایت شود، اما از سوی دیگر باید از فعالیت های اقتصادی زیرزمینی جلوگیری کرد.
صالحی در ادامه درباره اقدامات انجام شده در زمینه اصلاح روند صدور کارت های بازرگانی، گفت: در جلسه کمیته ارزی و جلسات متعدد با بانک مرکزی و وزارت صنعت، مشکلات مربوط به این بخش مطرح شده است. 
وی گفت: فعالان اقتصادی اعتقادی به کارت بازرگانی به این شکل ندارند، همان طور که در دنیا چنین کارتی وجود ندارد.
این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران تاکید کرد: باید با شفافیت در این حوزه از تمامی امضاهای طلایی جلوگیری کرد.
منبع: ایرنا 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :