آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 269865
تاریخ انتشار : 7 تیر 1399 10:13
تعداد بازدید : 4020

تأییدیه هند و پاکستان برای صادرات دانش بنیان اخذ شد

رییس مرکز تبادلات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی گفت: تا کنون توانسته ایم تاییدیه کشورهای هند و پاکستان برای صدور محصولات دانش بنیان تولیدی شرکت های داخلی را اخذ کنیم.
undefined

فناوران-  حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در دیدار با مهدی قلعه نوی، رییس مرکز تبادلات بین المللی علم و فناوری گفت: تحریم ها باعث شده است ما تکانه هایی در داخل کشور داشته باشیم.
وی ادامه داد: تاب آوری مملکت در اثر تحریم ها نیز بالا رفته و توان بازدارندگی ما افزایش یافته است. می توان گفت که همه اینها حاصل تولید علم و فناوری بومی و نیروی انسانی توانمند بوده است و نگاه دقیق به این تحولات و رصد آنها نشان می دهد که بخش قابل توجهی از علم و فناوری از طریق و مسیر تبادلات علمی بین الملل وارد کشور شده است. می توان گفت که تبادلات علمی بین المللی، مکمل توسعه علم و فناوری داخل کشور است.
رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی افزود: خوشبختانه امروز شاهد هستیم که ظرفیت ها و فرصت های خوبی در حوزه های دانش بنیان چه به لحاظ تولید مواد مورد نیاز داخلی و چه در حوزه صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان ایجاد شده است.
وی افزو د: ضرورت تفکیک وظایف معاونت علمی و فناوری و وزارت علوم، تقسیم کار ملی و توجه به نگاشت نهادی، به افزایش کارآیی و هم افزایی های فعالیت ها کمک خواهد کرد، از این رو ما در وزارت علوم، کلیه امور مربوط به صادرات کالا و خدمات دانشی شرکت های دانش بنیان را به معاونت علمی و فناوری ارجاع می دهیم.
قلعه نوی نیز گفت: با شیوع بیماری کرونا، مرکز تبادلات علمی بین المللی تلاش کرد تا ضمن حل مشکلات داخلی تولیدات شرکت های دانش بنیان، به صادرات محصولات مقابله با بیماری کرونا کمک کند.
وی ادامه داد: درهمین زمینه تا کنون توانسته ایم تاییدیه کشورهای هند و پاکستان برای صدور محصولات دانش بنیان تولیدی شرکت های داخلی را اخذ کنیم.
رییس مرکز تبادلات بین المللی علم و فناوری افزود: هرچند در حوزه بازگشت نخبگان و ایرانیان مقیم خارج از کشور، مشکلاتی داریم اما تمایل برای بازگشت به کشور به دلیل امنیت در سلامت داخل کشور در مقایسه با کشورهای جهان، از جانب ایرانیان مقیم خارج از کشور بیشتر شده است.
قلعه نوی با استقبال از پیشنهادی مبنی بر تقسیم کار ملی و توجه به نگاشت نهادی گفت: ما هم از این موضوع حمایت کرده و تلاش می کنیم تا این مساله عینی تر شود.
منبع: مهر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :