آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 269890
تاریخ انتشار : 8 تیر 1399 10:42
تعداد بازدید : 3126

کمیته سخت‌افزار کمیسیون فناوری اتاق ایران پیشنهاد کرد

مشارکت با تولیدکنندگان راهکار فعالیت بازرگانان در شرایط کمبود ارز

شراکت بین تولیدکنندگان و توزیع کنندگان برای تکمیل زنجیره از تولید به مصرف برای مقابله با پیامدهای ناشی از کاهش درآمدهای ارزی، ممنوعیت واردات انواع کالاها و در نتیجه توقف فعالیت شرکت های بازرگانی، راهکاری بود که توسط اعضای کمیته سخت افزار کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران ارایه شد.
undefined

فناوران- از آنجا که شرکت های بازرگانی به دلیل افزایش ممنوعیت های وارداتی دچار آسیب جدی شده اند، می توانند با همکاری واحدهای تولیدی، در حوزه توزیع محصولات ورود کرده و بخشی از آسیب های وارد آمده را جبران کنند؛ این راه حل را اعضای کمیته سخت افزار کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران ارایه دادند.
مسعود شنتیایی، رییس کمیته سخت افزار کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران با توجه به این نکته که به دنبال راهکاری برای سرپا نگه داشتن واحدهای اقتصادی هستیم، گفت: با شیوع ویروس کرونا و تشدید تحریم ها، درآمدهای ارزی کشور کاهش پیدا کرده و ناچاریم با همین میزان درامد اندک، معیشت جامعه را تأمین کنیم.
این فعال اقتصادی مبارزه با بیکاری ناشی از رکود در فعالیت های تجاری و اقتصادی را در آینده محتمل دانست و تأکید کرد: برای جلوگیری از بروز چنین مساله ای باید همین امروز راه حل مناسب ارایه دهیم. برای همین معتقدیم جایگزینی تولیدکننده داخلی به جای تولیدکننده خارجی می تواند این مساله را حل کند.
وی گفت: شاید در گذشته می توانستیم به کمک واردات نیازهای خود را برطرف کنیم اما امروز به دلیل نبود ارز کافی قادر به ادامه این روند نیستیم و باید به فکر رونق تولید، تأمین نیاز داخل و در قدم بعدی صادرات این محصولات باشیم.
شنتیایی در ادامه با طرح این سئوال که با وجود ارز محدود بهتر است چه نوع کالاهایی را وارد کنیم؟ گفت: در این شرایط نفع عمومی در واردات مواد اولیه و قطعات تولیدی است. در واقع تولید را رونق می دهیم و شرکت های بازرگانی با همکاری واحدهای تولیدی، حوزه توزیع را پوشش می دهند و بخشی از آسیب های وارد آمده را جبران می کنند.
بر اساس اظهارات او در گذشته نیز شرکت های بازرگانی در حوزه توزیع فعال بودند و در تکمیل این زنجیره و رونق تولید نقش بسیار پررنگی بازی می کردند. البته برای رفتن به این سمت نیاز ساختار، قانون و آموزش هستیم.
به باور این فعال اقتصادی شاید دولت چندان تلاشی در این مسیر نکند برای همین مجبوریم خود تشکل ها و بخش خصوصی را برای هموار کردن مسیر پای کار بیاوریم.
در این رابطه اعضای کمیته نیز به اظهارنظر پرداختند و لزوم ایجاد چنین همکاری بین تولیدکنندگان و توزیع کنندگان را تأیید کردند. هر چند معتقد بودند که برای موفقیت در این مسیر باید ساختارها ایجاد و حتی بسترهای قانونی نیز فراهم شود. بحث های آموزشی و ایجاد اعتماد بین این دو حوزه نیز مورد تأکید قرار گرفت.
در بخش پایانی این نشست شنتیایی نگرانی اعضا نسبت به تحقق این هدف را وارد دانست و تأکید کرد: امروز با بروز زلزله اقتصادی در کشور مجبور به زندگی جمعی هستیم. شاید در گذشته هر کارخانه و واحد تجاری و اقتصادی می توانست به صورت مجزا از هم کار خود را جلو ببرند اما امروز وضعیت تغییر کرده و باید رویکرد و نگرش های خود را نیز با این شرایط هماهنگ کنیم.
وی ادامه داد: پیشنهاد ما این است شرکت های بازرگانی که امروز به دلیل محدودیت های واردات قادر به ادامه فعالیت های خود نیستند با تولیدکنندگان وارد قرارداد شوند، سرمایه در گردش این واحدها را افزایش دهند، سهم تولید را بالا ببرند و در توزیع محصولات فعال شوند و حتی به توسعه صادرات کشور نیز کمک کنند. البته برای این امر نیز باید شرکت های متخصص صادراتی که بازار را می شناسند وارد عمل شوند.
قرار شد این پیشنهاد تا نشست بعدی کمیته توسط اعضا بررسی شده و نظرات خود را مطرح کنند. در نهایت پیشنهاد نهایی کمیسیون فناوری اطلاعات برای ارایه به دولت در اختیار هیات رییسه قرار می گیرد.
منبع: اتاق ایران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :