آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 269893
تاریخ انتشار : 8 تیر 1399 10:47
تعداد بازدید : 3142

نظام صنفی رایانه‌ای در نامه‌ای به وزیر ارتباطات خواستار شد:

رگولاتوری آمار 13 ساله تایید نمونه را منتشر کند

سازمان نظام صنفی رایانه ای طی نامه ای به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، خواستار ارایه گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در خصوص آمار تایید نمونه شد.
undefined

روابط عمومی نصر تهران، رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای طی نامه ای، خواستار ارایه گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در خصوص آمار تایید نمونه شده است.
نامه محمدباقر اثنی عشری به محمدجواد آذری جهرمی به این شرح است: « به استحضار می ‏رساند پیرو ارسال نامه‏ های شماره 387/ص‏ ک/98 مورخ 1398/06/23 و 16/ص‏ ک/99 مورخ 1399/02/08 سازمان نظام صنفی رایانه ‏ای کشور و گذشت بیش از نه ماه از درخواست ‏های متعدد مکتوب و شفاهی نمایندگان این سازمان، به عنوان فراگیرترین تشکل مردم نهاد در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در خصوص ارائه آمار مربوط به روال تایید نمونه طی 13 سال اخیر، متاسفانه تا کنون آماری از سوی سازمان مذکور ارائه و منتشر نشده است.
بدیهی است عدم ارائه آمار به بهانه‏ هایی مانند حفظ حقوق متقاضیان (که به صورت شفاهی توسط یکی از مدیران سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام شده) از یک سو و انتشار ارائه آمار مستمر توسط نهادهایی مانند بانک مرکزی در خصوص فهرست دریافت‏ کنندگان ارز که قطعاً دارای حساسیت بیشتری است از سوی دیگر، عدم توجه به این درخواست صنفی شائبه طرفداری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات از برخی از آزمایشگاه ‏های خاص و عدم وجود استقلال و بی ‏طرفی را به ذهن متبادر می ‏سازد. علاوه بر آن، عدم ارائه آمار درخواستی این ذهنیت را ایجاد می ‏کند که ایجاد شفافیت، منافع کسانی که مردم را نامحرم دانسته و شفافیت را بر نمی ‏تابند به خطر خواهد افتاد.
بخش تامل برانگیز ماجرا این است که تا کنون، و بر اساس آیین‏ نامه تایید نمونه، به دلیل عملکرد یک آزمایشگاه هیچ کدام از تجهیزات امنیتی دارنده گواهینامه ‏های بین‏ المللی در حوزه استاندارد، موفق به اخذ گواهی تایید نمونه از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نشده ‏اند. ماحصل ارزیابی‏ های غیرشفاف، ایجاد وقفه 3 ماهه در استقرار تجهیزات در زیرساخت‏ های حیاتی کشور بوده که به نوبه خود باعث افزایش بی‏ رویه قاچاق شده، که این خود ماهیتاً در تضاد با اهداف امنیتی و استانداردی است و تالی فساد در پی خواهد داشت. با این وجود، اعضای این سازمان و فعالان حوزه فناوری اطلاعات باید هزینه ارزیابی آزمون تجهیزاتی را پرداخت کنند که نتیجه آن از پیش مشخص است؛ این معضل تنها کمبود دانش یا فساد را به ذهن متخصصین متبادر می‏ کند.
با توجه به حساسیت حضرتعالی به موضوع «حق‏ الناس» و مشکلاتی که منافع عموم جامعه را تهدید می ‏کند و همچنین تاکید بر ارائه مستمر «گزارش به مردم» در خصوص عملکرد آن وزارتخانه محترم و معاونت ‏های آن، خواهشمند است دستور فرمایید تا در خصوص ارائه آمار مربوط به میزان تجهیزات بررسی شده توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و همچنین میزان تجهیزاتی که طی ارزیابی توسط آزمایشگاه ‏های مورد تایید آن سازمان مردود شناخته شده ‏اند، به تفکیک تجهیزات رادیویی و غیررادیویی و بر اساس نتایج آزمایش ‏های انجام شده توسط هر آزمایشگاه، اقدام لازم مبذول شود.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :