آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270199
تاریخ انتشار : 24 تیر 1399 12:58
تعداد بازدید : 3094

رییس مرکز فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری:

استارت آپ های حوزه دیجیتال 300درصد رشد کردند

رییس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری با بیان اینکه بیشتر استارت آپ ها در شرایط شیوع کرونا خوش درخشیدند، گفت:حوزه های فین تک، تولید محتوا، آموزش و... توانستند رشد کنند.
undefined

فناوران-  اسماعیل قادری فر اظهار کرد: شیوع ویروس کرونا و اپیدمی گسترده آن در دنیا و به تبع آن در کشور ما، بازار جدید، بکر و نهفته ای را پیش روی برخی استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا و خدماتی کشور باز کرده و برخی دیگر را تحت تاثیر منفی قرار داده است.
وی با بیان اینکه ۷ هزار استارت آپ ذیل شتاب دهنده ها و کارخانه های نوآوری فعال هستند، ادامه داد: از این جامعه هفت هزار استارت آپی حوزه های تولید محتوا، آموزش، توزیع دیجیتال اقلام و تجارت الکترونیکی رشدهای چندصد درصدی را کسب کرده اند و خوشبختانه دیدیم که توانستند بار زیادی از فعالیت های روزمره مردم را در این شرایط سخت به دوش بکشند. رییس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری عنوان کرد: آموزش عالی و آموزش و پرورش عملاً در بعد آموزش های نظری تعطیل شده اما بلافاصله ظهور و بروز استارت آپ های حوزه آموزش و تولید محتوا توانستند این بار سنگین را با کیفیت مناسب به دوش بکشند تا وقفه ای در امر آموزش، پژوهش و تحصیل به وجود نیاید؛ این نشان می دهد که استارت آپ ها در برهه های گوناگون چقدر خوب می توانند با شرایط جامعه خودشان را وفق بدهند و کمک حال بخش های مختلف کشور باشند.
قادری فر با تاکید بر اینکه استارت آپ های حوزه دارو و تجهیزات پزشکی و شرکت های دانش بنیان که در این حوزه فعال هستند روی خوش این سکه بودند به این معنا که ما در زمینه دارو، ماسک، محصولات ونتیلاتور با کمک همین کسب و کارهای نوی استارت آپی و دانش بنیان در این عرصه سربلند بیرون آمدیم و کشور از ظرفیت اینها حداکثر بهره برداری را کرد. وی با اشاره به دیگر استارت آپ هایی که در این برهه از زمان در کشور به خوبی خوش درخشیدند، بیان کرد: همچنین حوزه های استارت آپی تجارت الکترونیک و بازار دیجیتال توانستند مسوولیت خوبی را به عهده بگیرند؛ این حوزه رشد ۳۰۰ درصدی داشته که باعث افتخار است. وی ادامه داد: همچنین استارت آپ های حوزه فین تک و تراکنش های مالی خیلی خوب و قوی بار سرویس دهی شبکه بانکی را در فضای مجازی توانستند به دوش بگیرند. به گفته قادری فر، اما بخشی از عناصر فعال در اکوسیستم استارت آپی کشور هم این روزها طبیعتاً روزهای سختی را طی کرده اند که آن هم در حوزه گردشگری و صنعت توریسم، بوم گردی، رزرو و فروش بلیط قطار، هواپیما، اتوبوس است که به واسطه افت شدید و کاهش معنی دار سفرهای مردمی دچار ضربه شدند. وی افزود: این استارت آپ های متضرر به نوعی به سمت تغییر استراتژی می اندیشند و به فکر تورهای مجازی و سرویس های هوشمند و هدفمند هستند. رییس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری با تاکید بر اینکه ما باید از این جریان نوآورانه در کشور حمایت کنیم، بیان کرد: این استارتاپ ها بار خدمت رسانی به مردم را هموار می کنند و می توانند در حوزه های فناوری محور خوش بدرخشند.
به گفته وی، همچنین استارت آپ ها و محققان در شرکت های دانش بنیان در زمینه تولید دارو، ساخت واکسن ویژه کرونا و… فعالیت و ایده پردازی می کنند که امیدواریم خبرهای خوبی از آنها بشنویم و به مرحله استفاده از ظرفیت های بالقوه انها برسیم.
قادری فر گفت: مجموعاً جامعه استارت آپی عمدتاً رشد داشتند و این رشد در تنوع به توسعه کسب وکار آنها قابل مشاهده است.
منبع: مهر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :