آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270305
تاریخ انتشار : 29 تیر 1399 12:7
تعداد بازدید : 3157

فواید مشارکت دانشگاه ها در تاسیس شرکت های دانش بنیان

مراکز دانشگاهی می توانند با مشارکت در تاسیس شرکت دانش بنیان، دانش تولید شده در دانشگاه را به محصولات دانش بنیان قابل عرضه به مصرف کنندگان تبدیل کنند. این مسئله، یک فرصت استثنایی برای مراکز علمی کشور ایجاد کرده است که با تولید علم، ارزش افزوده ایجاد کنند.
undefined

فناوران- صدها، دانشکده، آزمایشگاه دانشگاهی و مراکز علمی وابسته به دانشگاه های دولتی و خصوصی در کشور وجود دارد. بسیاری از این مراکز علمی برای کسب درآمد به بودجه دولتی و یا شهریه دریافتی از دانشجویان وابسته هستند. قوانین مرتبط با تاسیس شرکت های دانش بنیان یک فرصت تاریخی در اختیار دانشگاه ها قرار داده است.
بر اساس قانون، «موسسات آموزشی عالی و پژوهشی» می توانند شرکت های دانش بنیان، تاسیس کنند. به شرطی که حداکثر 49 درصد سهام متعلق به آنها باشد و مابقی سهام آن شرکت دانش بنیان به هیات علمی، دانشجویان یا سهامداران بخش خصوصی تعلق گیرد. در واقع، این قانون یک فرصت کم نظیر برای دانشگاه ها به وجود آورده است تا با مشارکت در تاسیس شرکت دانش بنیان، به صورت همزمان چند هدف را محقق سازند.
شرکت دانش بنیان، نیز یک بنگاه اقتصادی است و در صورت فروش محصول و خدمات، می تواند سود و ارزش افزوده ایجاد کند. همچنین دانشگاه ها می توانند با استفاده از این فرصت قانونی، ارتباط مستقیمی با صنعت و بازار ایجاد کنند.
مراکز دانشگاهی و پژوهشی با استفاده از فرصت قانونی مشارکت در تاسیس یک شرکت دانش بنیان، می توانند از حلقه بسته تئوری رها شوند و به مرحله عملگرایی برسند. هزاران ایده و صفحات پژوهش ها و پایان نامه ها می تواند به محصوات و خدمات دانش بنیان تبدیل شود.
تاسیس شرکت دانش بنیان، همچنین می تواند دانشگاه را از وابستگی صد درصد به بودجه دولتی و شهریه دریافتی از دانشجویان، برهاند و یک منبع مالی پایدار و مولد برای دانشگاه ایجاد کند.
علاوه بر این، این شراکت باعث ایجاد شتابدهی در عملکرد آن شرکت می شود. دانشگاه ها با مشارکت در تاسیس شرکت دانش بنیان به نوعی عمل شتابدهی را انجام می دهند و باعث رشد سریع تر شرکت می شوند.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در بازه زمانی 6 سال اخیر یک طرح ملی سراسری و عظیم را برای ترغیب دانشگاه ها، برای مشارکت در توسعه زیست بوم نوآوری کشور، آغاز کرده است.
منبع:معاونت علمی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :