آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270341
تاریخ انتشار : 30 تیر 1399 12:17
تعداد بازدید : 3153

از تمرین توسعه کسب وکارها در فضای اینترنت تا نبود قوانین بیمه ای

از سال ۱۳۹۱ وارد شدن به فضای اینترنتی تبدیل به الزام شده است، اما بسیاری از کسب وکارهای سنتی در برابر آن مقاومت کردند ولی حالا که ویروس کرونا به کشور وارد و بحث دورکاری مطرح شده است، توسعه آن جدی تر دنبال می شود، این در حالی است که به اعتقاد متخصصان کسب وکارهای اینترنتی ما در این زمینه در حال تمرین هستیم، ضمن آنکه با چالش های متعددی مواجهیم که مهمترین آن نبود قوانین کافی در زمینه دورکاری و بیمه است.
undefined

فناوران- عادل طالبی، دبیر انجمن صنفی کسب وکارهای اینترنتی تهران با بیان وضعیت توسعه کسب و کارهای اینترنتی کشور، با تاکید بر اینکه ایران در این حوزه عقب مانده است، اظهار کرد: بر اساس آمارهای موجود تقریبا ۵ درصد از گردش مالی در این حوزه به خرید و فروش و معاملات خرد مربوط می شود که این عدد باید به بالغ بر ۱۵ درصد برسد.
وی ادامه داد: شیوع کرونا با همه تاسف های ناشی از ازدست دادن هموطنان، مصائب و دشواری هایی که ایجاد کرد، ولی سیگنال مهمی برای  کسب و کارهای سنتی داشت.
طالبی در این باره گفت: سال ها است که حضور در فضای مجازی از یک "انتخاب" به یک "الزام" تبدیل شده بود و شاید در سال های ۸۰ تا ۸۲ یک انتخاب داشتیم که در فضای مجازی حضور داشته باشیم یا خیر؛ ولی از سال ۱۳۹۱ به بعد حضور در فضای مجازی تبدیل به "الزام" شد و البته کسب و کارهای سنتی به این سمت حرکت نکردند و تمایلی به حضور در فضای مجازی نداشتند.
دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی تهران دلیل بی رغبتی کسب و کارهای سنتی به حضور در فضای مجازی را هزینه های بالای راه اندازی کسب و کارها در فضای مجازی دانست و یادآور شد: ولی شیوع ویروس کرونا به آنها نشان داد که مجبورند تغییر را بپذیرند و وارد فاز تغییر شوند.
وی اضافه کرد: متاسفانه اگر چه کرونا ویروس وارد کشور شد، اما به عنوان کاتالیزوری برای رشد و توسعه کسب و کارهای اینترنتی عمل کرد و می توان امیدوار بود که در سال ۱۴۰۰ اثرات این تغییرات را ببینیم و با محرکی که ایجاد شده، شاهد رشد خوبی خواهیم بود.
به گفته وی بسیاری از پیش بینی ها نشان می دهد که حداقل ۵ سال طول می کشد که رشد گردش مالی در حوزه معاملات اینترنتی از ۵ درصد به ۱۵ درصد برسد، همانطور که ۲ تا ۳  سال طول کشید که این میزان از ۳ درصد به ۵ درصد برسد.
وی یادآور شد: ولی با شرایط موجود ظرف دو سال آینده به راحتی به گردش مالی ۱۵ درصد در کسب و کارهای اینترنتی خواهیم رسید.
این فعال حوزه کسب و کارهای آنلاین درباره مشکلات موجود در زمینه دور کاری و توسعه کسب و کارها بر فضای اینترنتی، توضیح داد: این چالش ها شامل جنبه های اخلاق حرفه ای، مسوولیت پذیری، کنترل و بهره برداری قانونی می شود.
طالبی یکی از مهمترین چالش ها را در حوزه بیمه و تامین اجتماعی دانست و گفت: یکی از این مشکلات این است که ما در زمینه دور کاری و بیمه قوانین نداریم. ۳ ماه است که بازرس بیمه به سراغ ما نیامده است، ولی در شرکت من هنوز از ۲۰ کارمند، ۳ کارمند به دلیل مشکلاتی که دارند دور کار هستند و اگر بازرس بیمه به شرکت بیاید و این وضعیت را ببیند و شرکت را جریمه کند، چه کار می توان انجام داد.
وی اضافه کرد: همه این مشکلات را به کناری بگذاریم خودمان هم در اجرای دور کاری مناسب مشکل داریم.
منبع:ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :