آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270373
تاریخ انتشار : 31 تیر 1399 11:48
تعداد بازدید : 4782

وزارت ارتباطات پیش بینی کرد سهم ارزش افزوده بخش ICT کشور به ۴.۲ درصد می رسد

مدیرکل دفتر بررسی های اقتصادی وزارت ارتباطات گفت: پیش بینی می شود سهم ارزش افزوده بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات از ۳.۳۹ درصد به رقم ۴.۲ درصد افزایش یابد.
undefined

فناوران - نیلوفر مرادحاصل با بیان تولید شاخص ها و آمارهای اقتصادی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات، مبتنی بر ساختار حساب های ملی، از  اجرای سه دوره طرح حساب های اقتصادی این بخش بخش برای بازه زمانی ۱۳۹۷-۱۳۹۱ مطابق با برنامه ششم توسعه خبر داد.
وی گفت: اطلاعات منتشره در طرح حساب های اقتصادی بخش ICT نشانگر آن است که سهم ارزش افزوده بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات با رویکرد OECD از ارزش افزوده کل اقتصاد، از ۲.۰۶ درصد در سال ۱۳۹۱ به ۳.۳۹ درصد در سال ۱۳۹۷ افزایش یافته و پیش بینی می شود که در سال ۱۳۹۸ این سهم به رقم ۴.۲ درصد افزایش یابد.
مراد حاصل با بیان ارزش افزوده دو زیربخش ارتباطات (CT) و فناوری اطلاعات (IT) در دو سال نخست برنامه ششم توسعه گفت: آمارها نشان می دهد که این دو شاخص به ترتیب رشد ۱۹.۸ درصدی و ۲۵.۴ درصدی را تجربه کرده اند که مؤید تحقق تکلیف تعیین شده برای بخش ارتباطات در برنامه ششم توسعه است.
وی با تاکید بر اینکه نتایج منتشر شده در این طرح نشان می دهد که سهم ارزش افزوده ارتباطات دولتی به نفع ارزش افزوده ارتباطات خصوصی و بخش اقماری در سال ۱۳۹۷ کاهش داشته است، افزود: از سوی دیگر رشد سه برابری تعداد کارکنان زیر بخش فناوری اطلاعات در برابر رشد ۱.۸ برابری تعداد کارکنان زیر بخش ارتباطات گویای پتانسیل بالای زیر بخش فناوری اطلاعات در جذب نیرو و افزایش اشتغال در سطح کشور است.
مدیرکل دفتر بررسی های اقتصادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: با ظهور فناوری های نوین و تحول آفرین و همچنین تغییرات قابل پیش بینی در سبک زندگی انسان در شرایط کنونی، پیش بینی می شود که نیاز به نیروهای متخصص در این حوزه با رشد قابل توجهی همراه خواهد بود و با توسعه اثرات سرریز بخش اطلاعات و فناوری ارتباطات در سایر بخش های اقتصادی کشور، به طور یقین موجب رشد اشتغال غیرمستقیم نیز می شود.
مراد حاصل با بیان اینکه در اجرای طرح حسابهای اقتصادی بخش، از متدولوژی OECD و طبقه بندی استاندارد رشته فعالیت های اقتصادی برای شناسایی و استخراج فعالیت های هریک از زیربخش ها استفاده شده است، گفت: در تهیه نمونه آماری این طرح از چارچوب بانک اطلاعات کدپستی شرکت پست، بانک اطلاعات اصناف، بانک اطلاعات به روزشده دفاتر آمار و اطلاعات استانداری ها استفاده شده است.
بر اساس این گزارش، بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات براساس استاندارد ISIC-v4 به ۴ زیر بخش ارتباطات، فناوری اطلاعات، تولید تجهیزات مخابراتی و انتشار نرم افزار تقسیم می شود.
منبع:وزارت ارتباطات


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :